Merkelová zase básní o pomoci migrantům, distancují se i kolegové

Už už to vypadalo, že se Angela Merkelová z důsledků svojí otevřené migrační politiky poučila. Poměrně nedávno totiž pod tíhou napjaté situace v zemi uznala, že její vláda udělala v otázkách migrace chyby. Jenže teď už zase německá kancléřka zarputile bojuje za přijetí globálního paktu o migraci a prohlašuje, že se podmínky běženců po celém světě musí zlepšovat. A její slova se příliš nezamlouvají kolegům z CDU, kteří by Merkelovou mohli nahradit na postu kancléřky. Hodlá snad nejmocnější žena světa před koncem svého mandátu nezřízeně protlačovat svoje proimigrační postoje?

Globální pakt OSN o migraci je aktuálně prioritou vůdců světových mocností. Jde o dohodu, která má zaručit zlepšování podmínek pro migranty a vzájemnou spolupráci zemí při jejich přijímání a přerozdělování. Uvádí například, že státy musí běžence důkladně informovat o jejich právech či o tom, jak nejlépe získat práci a povolení k pobytu. Nebo že detenční zařízení má být až polední možností, kam uprchlíky umístit.

Řada zemí je důrazně proti přijetí paktu, mezi nimi i Česká republika, Polsko, Maďarsko, a dokonce i Spojené státy. Kdo však proti ani trochu není, to jsou naši němečtí sousedé, přesněji řečeno jejich kancléřka Angela Merkelová.

V předchozích týdnech a měsících se zdálo, že si nejmocnější žena světa začala uvědomovat, co její krajně otevřená vítací politika způsobila. Situace v Německu není zdaleka ideální, roste tam kriminalita a například pro útoky nožem museli policisté zřídit speciální statistiku. V ulicích je cítit napětí, na řadě míst se pořádají demonstrace. A Merkelová uznala, že její vláda napáchala v otázce migrační politiky chyby.

Jenže teď se zdá, že je vše při starém. Německá kancléřka po středečním projednávání návrhu státního rozpočtu promluvila právě i o globálním paktu OSN o migraci. A vrátila se do zajetých kolejí.

„Chceme rozumné podmínky (pro běžence) po celém světě, protože jinak si lidé samozřejmě řeknou, že je jen pár zemí, do nichž mohou jít,“ rozpovídala se Merkelová o paktu, který například podle premiéra Andreje Babiše Česku vnutí povinnosti přijímat uprchlíky. „Vzhledem k tomu, že k nám přišlo mnoho uprchlíků, položili jsme si otázku, jak můžeme tento problém vyřešit,“ dodala.

Merkelová si zároveň odfrkla na adresu konkurenční protiimigrační strany AfD. Promluvila o lidech, kteří si myslí, že problémy dokážou vyřešit sami, a myslí jen na sebe, což je podle ní čirý nacionalismus. „To není patriotismus. Patriotismus je, když v německém zájmu zahrneme i ostatní,“ řekla.

Jenže Merkelová se svým postojem naráží nejen po světě a u opozičních stran, ale i mezi svými. Od jejích slov o migračním paktu se distancují někteří členové Křesťanskodemokratické unie (CDU), kterým vadí například to, že pakt nijak nerozlišuje uprchlíky, kteří prchají před válkou, a ekonomické migranty.

Veřejně se ozvali například i ti členové CDU, kteří by Merkelovou mohli nahradit ve funkci kancléře. Jde například o ministra zdravotnictví Jense Spahna, který žádá širší vnitrostranickou debatu a případný odklad přijetí paktu.

Generální tajemnice CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová se zase nechala slyšet, že se Německo musí ze svých chyb do budoucna poučit. „Musíme v budoucnu mnohem lépe vycítit, z čeho se může stát téma a musíme mnohem dříve o tom začít diskutovat,“ prohlásila.

Poté, co Angela Merkelová před nedávnem oznámila svoje postupné odcházení s politiky, které by v roce 2021 mělo vyvrcholit jejím koncem ve funkci kancléřky, zdálo se, že svoji bohatou kariéru zakončí se ctí a vztyčenou hlavou. 

Teď se ovšem zdá, že se bude na poslední chvíli snažit co nejvíce protlačovat svoji vítací politiku a proimigrační postoje. A to, že se proti ní začínají stavět i její kolegové, jí na vizitce rozhodně nepřidá. 

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:01 pátek 22. března 2019. Anketa je uzavřena.

  • 67
  • 11
  • 11
  • 9
  • 8
  • 7