Andrej Babiš: Jsem asi blbej, ale pan Sobotka by nám mohl říci, proč se v roce 2012 při hlasování zdržel

Andrej Babiš | foto: Andrej Babiš, Expres.cz

Popravdě řečeno jsem si myslel, že problém korunových dluhopisů už je za námi. Od doby, kdy se tahle pseudokauza dluhopisů řeší, sleduji, že je tu jediný problém. Nikoli samotné dluhopisy, nikoliv to, že stát dal firmám návod, jak s dluhopisy pracovat, nikoliv zpackaná legislativa, ale Babiš. Fakt, že jsem korunové dluhopisy koupil. Což se vyřeší velmi záhy.

Zveřejnil jsem audit mých financí a příjmů od roku 1996. Asi jako jediný politik v této zemi jsem se svlékl donaha a všichni vidí, jaké příjmy jsem měl. Na ministerstvu jsme připravil pozměňovací návrh zákona, který umožní dodanění dluhopisů vydaných před rokem 2013 u fyzických osob, které koupily jednokorunové dluhopisy od eminentů, se kterými byly tyto osoby v době nákupu dluhopisů ekonomicky propojeni. Jinými slovy všichni - jak já s nadsázkou říkám Babišové - kteří této možnosti využili (a že jich je opravdu hodně), budou dodaněni. Včetně mě. Protože zákon platí pro všechny stejně.

A to v okamžiku, kdy něco umožňuje, stejně jako v okamžiku, kdy něco zakazuje. Bez ohledu na to, zda jste Babiš nebo Novák.

Stát udělal chybu a lidé toho chtěli využít

Nicméně jen si pojďme připomenout, kdy možnost nedanění státních korunových dluhopisů nastala. Stalo se tak v roce 2011, konkrétně 30. září, kdy ministerstvo financí, které tehdy řídil Miroslav Kalousek, umožnilo faktické nedanění příjmů z korunových dluhopisů. To spustilo doslova lavinu - mnoho podnikatelů a dalších podnikatelských subjektů pochopilo, že stát udělal chybu a chtělo ji využít. Česká republika ten den a dny následující přišla do budoucna o stovky milionů korun.

Přitom nešlo o nic nelegálního - jen o velmi nedbalou správu veřejných financí pod taktovkou tehdejší ministra financí Kalouska.

Ministerstvo financí se tuto situaci snaží narovnat. Nejde přitom o nic jiného, než o napravení chyby, ke které došlo za předchozích vlád. Není to nic nového. Tento problém mohl být napraven už před pěti lety, pokud by tedy ČSSD, která tehdy seděla v Poslanecké sněmovně, chtěla. Ostatně současný ministerský předseda Bohuslav Sobotka se při hlasování v roce 2012, které mohlo celu situaci napravit, zdržel.

Pokrytectví a hulvátství nezná mezí

Dnes je to právě koalice Sobotky a Kalouska, spolupráce dvou politiků, kteří si stěžují a celou věc využívají k útokům nejen na moji osobu, ale o co hůř především na pracovníky Ministerstva financí a Finanční správy. Právě ti jsou odpovědní za to, že daně budou vybírány správně a férově. To, že tradiční politické strany využijí rozpočtový výbor k politické exhibici, už jsem si zvykl, ale to, že úkolují a peskují úředníky nezávislých státních institucí, je už fakt hodně mimo a výraz toho, že jejich pokrytectví a hulvátství nezná mezí.

Útočit na pracovníky Generálního finančního ředitelství a pracovníky Ministerstva financí kvůli dluhopisům, se kterými nemají nic společného, a v situaci, kdy nadto kontrola dluhopisů podléhá úplně jiné instituci (ČNB), je jen výraz zoufalství tradičních stran. Rozpočtový výbor nemá právo úkolovat úředníky v tom smyslu, jak si mají nastavit interní metodiku, koho mají chodit kontrolovat a jak mají kontrolovat. Je to stejně absurdní, jako kdyby výbory v Poslanecké sněmovně měly říkat policii, koho má jít prověřit, nebo dokonce kdyby se rozhodl říkat soudům, jak mají rozhodovat. Rozpočtový výbor má pouze právo získávat informace o tom, co Finanční správa a úředníci ministerstva dělají, a to pouze pokud tyto informace nepodléhají mlčenlivosti. I pánové Kalousek a Stanjura by za těch toliko let, co dřepí ve sněmovně, mohli vědět, že úředníci mají být a v případě GFŘ i jsou nestranní a jejich jediným úkolem má být správný výběr daní podle zákona a politici fakt nemají žádnou pravomoc jim do toho mluvit. Útočit na úředníky, protože jde o úředníky “od Babiše”, je ubohé.

Znovu zdůrazňuji, že bez ohledu na to, kolik politici s TOP 09, ODS a ČSSD ustaví parlamentních vyšetřovacích skupin, kolik svolají výborů a prostě ať se budou snažit sebevíc, nedokážou a neobjeví nic jiného, než to, že problém korunových dluhopisů nám tu zůstal z éry Miroslava Kalouska a na světlo mu pomohl svojí nečinností právě Bohuslav Sobotka a jeho ČSSD.

Schválně si teď dejte tohle super dobové video s Miroslavem Kalouskem jako ministrem financí.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:05 úterý 11. července 2017. Anketa je uzavřena.

  • 273
  • 44
  • 35
  • 23
  • 12
  • 9