Krásná Alisa by měla stát za hackerskými útoky na USA. Nesmysl, říká mladá Ruska

Mladá počítačová expertka Alisa Ševčenková byla obviněna z toho, že stála v pozadí ruských hackerských útoků na americké volby. Ona sama obvinění popírá a považuje ho za nesmysl. | foto: reprofoto dailymail.co.uk

Americký prezident Barack Obama z výsledku prezidentských voleb, které navzdory očekáváním nevyhrála jím podporovaná Hillary Clintonová, ale kontroverzní Donald Trump, obvinil útok ruských hackerů, který volby ovlivnil. Tajné služby, kterým Obama zadal podezření vyšetřit přišly mimo jiné s tím, že za útoky stojí mladá počítačová expertka Alisa Ševčenková. Ta své obvinění považuje za největší nesmysl, s jakým se kdy setkala.

Když Hillary Clintonová, kterou do poslední chvíle všechna média a průzkumy označovala za favoritku, nezvítězila v amerických prezidentských volbách, přišli odpůrci Donalda Trumpa z tábora amerických Demokratů s tím, že volby ovlivnily útoky ruských hackerů. Prezident Barack Obama nechal celou situaci vyšetřit tajnými službami, které přišly s poněkud překvapivým zjištěním.Za ruskými hackerskými útoky by nejspíše většina lidí čekala speciálně proškolené zaměstnance Kremlu, nicméně podle amerických vyšetřovatelů je jednou ze strůjkyní i mladá expertka na digitální bezpečnost Alisa Ševčenková. Ji i její společnost ZOR zabývající se analýzou bezpečnostních rizik na internetu zařadili Američané na sankční seznam, který jí znemožňuje v USA a spojeneckých zemích podnikat.

„Je to největší nesmysl, co jsem kdy slyšela,“ okomentovala pro britský list the Guardian obvinění Ševčenková. „Jsem ideální oběť i proto, že prostě nemám peníze a známosti na to, abych se proti tomu ohradila a dokázala nevinu. Takhle jen vážně poškodili mně a mou firmu,“ dodala šokovaná počítačová expertka.

Podle vyšetřovatelů Ševčenková pro ruskou vládu prováděla výzkum a vývoj, který následně využila rozvědka k narušení amerických voleb. Ševčenková popírá, že by kdy pro ruskou vládu cokoliv udělala. Američtí vyšetřovatelé podle ní buď jednali na základě falešných stop skutečných pachatelů nebo prostě jen zcela špatně vyhodnotili celou situaci, dost možná i záměrně.

Jedním z kroků, které měli ruští hackeři podniknout k ovlivnění voleb, mělo být i zveřejnění uniklých e-mailů ze soukromého serveru Hillary Clintonové. Ať už tuto nezabezpečenou korespondenci do světa vyslal kdokoliv, v prvé řadě jednoznačně svědčí o tom, že Clintonová je nekompetentní a nevhodnou osobou k zastávání prezidentského úřadu.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 8. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  16
 • Sladký
  11
 • Super
  10
 • Cože
  9
 • Trapas
  8
 • Tvl
  7


Komentáře