Udženija napomíná Klause ml.: „Nech toho, Vašku! Nesluší ti to“

Svým lehce agresivním vystupováním si první místopředsedkyně ODS získala pozornost v předvolebním boji a v nasazeném tónu pokračuje i po volbách. Tentokrát Alexandra Udženija pálila do vlastních řad. To když komentovala chování stranického kolegy Václava Klause ml.

Poslankyně za ODS opět potvrzuje, že její strana, ani jednotliví členové vznik vlády ANO v prvním pokusu nepodpoří. Odmítá též, že by se konkrétní osoby mohly vymknout stranické kontrole jako například Václav Klaus ml., když hlasoval pro předsednictví nepříliš kompetentního Radka Kotena do čela sněmovního bezpečnostního výboru.To, že by Klaus ml. o vládě hlasoval proti schválené stranické disciplíně, by považala za politické harakiri. „Není přece sebevrah. Leda že by chtěl jít do nějaké jiné strany. Taková hlasování jsou většinou závazná podle rozhodnutí poslaneckých klubů. Pak se ale bavíme o přeběhlictví. Nemyslím si, že je to pro ODS téma,“ sdělila pro Novinky.cz.

Neúspěch Václava Klause ml. ve volbách na místopředsedu pražské ODS, které fakticky dominuje dle preferenčními hlasy prokázané vůle voličů, nebyl prý na příkaz shora. Prý si pražská ODS nikdy nenechá nic diktovat. „Václav Klaus ml. se teď staví do role pravicového mučedníka. Radila bych mu, ať od ní honem rychle uteče, nesluší mu to. Nechápu, když někdo říká, že je příliš doprava. V pravicové straně mají zaznívat pravicové názory,“ podivuje se nad Klausovým chováním Udženija a kárá kolegu.

Místopředsedkyně strany odmítá, že by Klaus neměl potřebný vliv, protože je poslancem. Zároveň vyzdvihuje nového místopředsedu regionální pražské organizace Jiřího Zajace, přestože je veřejnosti naprosto neznámý.

„Jiří Zajac je dlouholetým členem ODS, členská základna ho zná. Klaus v ODS byl, odešel a nedávno zase přišel. Mrzí mě, že Vašek říkal, že nechce figurovat v komunálních volbách. Naopak si myslím, že jeho pomoc komunálních volbách je pro nás klíčová, a já ho budu o ni prosit.“

Pomoc od Klause ODS potřebuje, bezesporu by se nestala druhou nejsilnější (sic!) stranou Sněmovny, pokud by Klause nevolilo tolik lidí. Animozita, která panuje mezi ním a současným předsedou Petrem Fialou, vyplývá z odlišné orientace a představ o směřování strany. Určitou žárlivost však nelze přehlédnout a voliči se zlobí, že je Klaus záměrně upozaďován. Také v tom lze vystopovat určité důvody k revoltě, která se projevila například hlasováním o Kotenovi.

Ani Petr Fiala to však do budoucnosti nemá lehké a ambiciózní Udženija naznačuje, že svou historickou roli splnil a do budoucna se s ním nutně počítat nemusí: „Stoupl si do čela ODS v opravdu nelehké době a chopil se nelehké práce. V posledních dvou volbách jsme vždy získali víc, než nám bylo předvídáno. Za mě obstál a teď je potřeba udělat si strategii do budoucna, abychom získali víc.“

Fotogalerie

Komentáře