Do armády se hlásí rekordní počet aktivních záloh. S čím to odborníci spojují?

Aktivní zálohy letos zažily nebývalý zájem. Co na to odborníci? | foto: Expres

Povinné vojenské službě v Česku už dávno odzvonilo a ačkoli se zdálo, že se nám po ní nestýská, stále více lidí se dobrovolně hlásí do Aktivních záloh ČR. Za poslední půlrok se tak počty dobrovolníků rozrostly o 500 osob a další, které mají zájem o dobrovolné vojenské cvičení. Proč se lidé stále častěji dávají do armády a zda by se na základě toho měla povinná vojna vrátit, jsme se zeptali několika osobností!
1/6

Do aktivních záloh se v poslední době hlásí rekordní množství lidí, což armáda pochopitelně vítá. „Počet záložníků, kteří nastoupili na kurz základní přípravy do Vyškova, je pro mě v tomto ohledu obrovským úspěchem, stejně jako fakt, že se nám jen za první pololetí letošního roku podařilo navýšit počet záložníků o 500 osob. Při tomto tempu je dosažení cíle 5 tisíc příslušníků aktivní zálohy do roku 2025 více než reálné,“ uvedl pro server iDNES.cz náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Přijaté dobrovolníky čeká šestitýdenní vojenský výcvik ve Vyškově a poté 28 dní tréninku každý rok. Smlouva se s nimi podepisuje na tři roky. Mezi nimi jsou muži i ženy převážně ve věku kolem 20 let, nejstaršímu účastníkovi je 47.

Co lidi vede k zájmu o vstup do Aktivních záloh ČR? Možná fakt, že se nyní zlepšily podmínky, za jakých se dobrovolníci členy AZ stávají, možná pocit ohrožení, možná něco jiného. Názory na to se různí. Co o tom soudí pět odborníků, kteří s redakcí Expres sdíleli svůj pohled na věc?

1/6
Ohodnoťte článek

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:44 pátek 1. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

  • 13
  • 7
  • 6
  • 6
  • 5
  • 5