V USA kroutí hlavou nad smrtí bývalého vězně KLDR: Policista jej našel v plamenech

Aijalon Mahli Gomes, který byl v roce 2010 propuštěn z vězení v KLDR díky zásahu amerického exprezidenta Jimmyho Cartera, je po smrti. Zemřel o víkendu za dosud nevyjasněných okolností poblíž kalifornského San Diega. Gomese našel policista hořícího na opuštěném místě. Osmatřicetiletému americkému učiteli už nebylo pomoci.

V současné době americká policie prošetřuje, zda šlo o nešťastnou náhodu, či Gomes spáchal sebevraždu. O případu informovala agentura AFP, která píše, že neexistuje podezření, že by byl Gomes zavražděn.Aijalon Mahli Gomes byl v minulosti v KLDR odsouzen k osmi letům nucených prací. Provinil se ilegálním vstupem na území země, která je známá svým diktátorským režimem.

V srpnu roku 2010 dokonce do Pchjongjangu přiletěl bývalý americký prezident Jimmy Carter, který bojoval za Gomesovo propuštění. 

Na exprezidentovu přímluvu dostal americký učitel milost a po osmi měsících mohl odletět zpět do své vlasti. Měsíc před tím se ale Gomes pokusil o sebevraždu.

Aijalon Mahli Gomes s Jimmym Carterem, bývalým prezidentem USA.

Aijalon Mahli Gomes s Jimmym Carterem, bývalým prezidentem USA.

O pobytu v severokorejském vězení Gomes dokonce napsal knihu, která vyšla v roce 2015. Nese název Violence and Humanity (v překladu Násilí a lidskost).

Tentýž rok Gomes v jednom z rozhovorů prozradil, že i po letech trpěl nepříjemnými pocity, jako jsou úzkost a pocit odloučení. 

Fotogalerie


Komentáře