5 výhod pro Česko, které přinese brexit: Výhodná manželství, lepší fotbal a levnější dovolenou!

 •   13:34
 • diskuse

Co znamená Brexit pro turisty? | foto: Profimedia.cz

Britové minulý týden rozhodli, že už nechtějí být v Evropské unii. Brexit bude mít mnoho dopadů, existují však konkrétně pro Čechy nějaké výhody?

1.Referendum o Brexitu je příležitost, aby si ČR řekla o výjimky

Podle českého europoslance Jana Zahradila (ODS) je výsledek britského referenda příležitostí, jak si říct například o výjimku ze společné měny euro nebo azylové a migrační politiky EU, řekl to v rozhovoru pro EurActiv.„Pokud by se k tomu přidaly i další země visegrádské čtyřky, tak by se šance na úspěch zvedly,“ uvedl Zahradil.

2.Finančně atraktivnější dovolená

Sotva byl oznámen výsledek referenda, spadla britská libra na jednatřicetileté minimum.Takže pro turisty bude návštěva Velké Británie levnější. Britové budou mít dražší dovolenou v Portugalsku a Španělsku.

„Pokud lidé dovolenou v Británii kvůli drahé libře odkládali, nemusí již déle váhat. Levná libra Británii turisticky zatraktivní,” uvedl mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

3.Bude mít více Češek britského manžela?

Tisíce Britů, kteří žijí v zemích Evropské unie nebo do nich často cestují, řeší po referendu o Brexitu, co dělat, aby nemuseli stát fronty na hranicích nebo cizinecké policii.

Začali se proto shánět po unijních pasech. A jedním ze způsobů, jak ho rychle získat, je sňatek. Velká poptávka Britů je prý po Češkách a na sociálních sítích se už na toto téma vtipkuje. Proč si vzít Češku jsme psali zde.

Je tedy jen otázkou času, kdy v Česku vypuknou česko-britské svatby.

4.Vrátí se nám čeští fotbalisté

Podle českého ministerstva práce se dá předpokládat, že Británie omezí Čechům volný přístup na svůj trh práce. To je sice špatná zpráva pro Čechy, kteří v Británii žijí a pracují, ale můžeme v tom hledat alespoň nějaká pozitiva.

Po Brexitu totiž budou muset hráči Premier League ze zemí Evropské unie procházet složitějším procesem kvůli pracovnímu povolení. Podle webu euro.cz se to může se týkat až 332 hráčů, konkrétně třeba Tomáše Kalase v Chelsea, Libora Kozáka v Aston Ville nebo Matěje Vydry ve Watfordu.

Jak to ale s Čechy na britském trhu práce bude, to je zatím otázkou, protože jak v pondělí na webu listu The Daily Telegraph napsal bývalý starosta města a důrazný zastánce Brexitu Boris Johnson, „práva občanů z unijních zemí, kteří žijí ve Spojeném království, se budou v plné míře respektovat“.

5.Výhody pro dopravce

Kvůli migrantům u britských břehů mají občas tuzemští dopravci potíže se do země dostat, píše web euro.cz. Omezení migrace ve Spojeném království způsobené Brexitem dopravcům může naopak pomoci v rychlejší a snazší cestě na ostrovy.

Pozitivní by to mohlo být i pro letecké dopravce. Nebudeme mít problémy, které možná čekají Ryanair. Dojde zřejmě k tomu, že některé aerolinky budou mít překážky v přístupu na evropský trh. Pro nás to nebude mít absolutně žádný negativní dopad,“ řekl webu Jiří Šimáně z Travel Service a ČSA.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:34 26. října 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  14
 • Sladký
  5
 • Cože
  4
 • Trapas
  4
 • Tvl
  4
 • Haha
  3


Komentáře