Žárovky, rovné okurky: 8 nařízení EU, na které se už Britové mohou vykašlat

Brexitem pro Velkou Británii skončí povinnost řídit se i mnohdy pochybnými nařízeními, která v minulosti vyplodili úředníci Evropské unie. A že to někdy byly opravdové „chuťovky“, připomněl britský deník Daily Mail.

Velká Británie se rozhodla, že se uvolní z pout Evropské unie. Rozhodnutí o Brexitu je ale jen začátkem dlouhého „vystupovacího“ procesu.

Jaké přesně bude mít Brexit dopady, není ještě přesně jasné. S některými z bizarních předpisů, které se vymyslely v Bruselu, se Britové velmi rádi rozloučí tak jako tak.

1. Zákaz křivých okurek a banánů

Nařízení EU o rovném ovoci a zelenině z roku 1994 bylo natolik bizarní, že ho euroúředníci pod palbou kritiky v roce 2008 zrušili.

Konzumací banánů nepředejdete virovým onemocněním, ale budete mít potřebnou energii a bílkoviny.

2. Zákaz „tradičních“ žárovek

S LED žárovkami to sice zatím nebude tak horké. V loňském roce totiž Evropská komise poprvé ve své historii přehodnotila vlastní vyhlášku, odsouhlasenou v roce 2009, která úplně zakázala halogenové žárovky od 1. září 2016, a zákaz o dva roky odložila. Britů se to ale už zřejmě týkat nebude.

3. Zákaz příliš výkonných vysavačů

Od září roku 2014 začal pro výrobce, kteří se nacházejí na území EU nebo dodávají své zboží do zemí EU, platit zákaz výroby domácích vysavačů s příkonem nad 1 600 W. Maximální povolený příkon se má brzy ještě snížit na 900 W.

4. Pitná voda nezabrání dehydrování organismu

Evropská komise měla v roce 2011 potřebu vydat zákon o tom, že vědci nenašli žádný důkaz o tom, že pitnou vodu zastaví dehydrování organismu.

via GIPHY

Výrobci balených vod tedy nesmí v reklamě nebo na obalu naznačovat, že by se člověk pitím jejich vody mohl vyhnout dehydrování.

5. Zákaz řízení pro diabetiky

V roce 2011 EU schválila, že by diabetici, kteří musí užívat inzulín a měli jeden nebo více hypoglykemických šoků, mohli přijít o řidičský průkaz. Letos Evropská komise zákaz zase zrušila.

6. Zákaz jíst koně, pokud jsou to vaši „zvířecí miláčci“

Pokud máte koně, nesmíte ho sníst. I na to Brusel myslel, když se zjistilo, že ročně se v Evropské unii sní asi dva miliony koní ze zájmového chovu. Podle pokynů z roku 2009 musí všichni koně, poníci, osli a příbuzná zvířata (včetně zoologických druhů, jako jsou zebry) mít něco jako pas.

Tohle uvidíte jen v Británii: žokej a jeho kůň za elegány.

7. Pokyny pro džemy, marmelády a ovocné pomazánky

V roce 2010 vznikla směrnice o ovocných džemech, rosolech a marmeládách a kaštanovém krému. To, co se nazývá „džem“, musí podle pravidel EU obsahovat nejméně 60 procent cukru. Cokoliv, co obsahuje méně cukru, smí být nazýváno „ovocná pomazánka.“ Džem s méně než 50 procenty cukru se zase má jmenovat výhradně „zavařenina“.

8. Problém s olivovým olejem v restauracích

Před třemi lety chtěli úředníci z EU donutit restauratéry, aby zákazníkům nabízeli olivový olej pouze v originálních lahvích, protože do těch doplňovacích by se mohly dostat bakterie. Plán regulovat servírování olivového oleje rozčílil dokonce i britského premiéra Camerona, takže plán nakonec úředníkům neprošel.