Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Zpráva o stavu Romů v ČR: 80% nepracuje a neplatí nájem. Kdo za to může?

    Zpráva o stavu romské menšiny v ČR za rok 2014 ukázala, že až polovina Romů vůbec není integrovaná do většinové společnosti a žije na okraji společnosti. | foto: Petra Mášová / Empresa Media / Profimedia.Profimedia.cz

    Poslanecká sněmovna projednala Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2014. Z dokumentu je patrné, kolik Romů v Česku žije, ale také to, že polovina z nich není integrována do většinové společnosti. Zpráva obsahuje i další neveselá zjištění.

    Poslanci projednali Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2014, kterou předložil ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dientsbier. A zjištění obsažená ve zprávě rozhodně nejsou veselá.

    Fotogalerie

    Počet Romů žijících v Česku dosáhl podle zprávy v minulém roce 242 tisíc. Až polovina z nich se však nedokázala integrovat do většinové společnosti a žijí jako sociálně vyloučení. Druhá polovina se začlenit dokázala, byť někdy s obtížemi. Více než 80% Romů je bez trvalého zaměstnání.

    Zpráva o stavu romské menšiny v České republice za rok 2014, kterou poslancům předložil ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dientsbier přináší neveselá zjištění.

    Většina z neintegrovaných Romů žije v sociálně vyloučených lokalitách, kterých je v Česku 606. Jen ubytoven obývaných z větší části Romy je 707. Počet Romů žijících v sociálně vyloučených domácnostech se pak od roku 2008 zvýšil na více než čtyřnásobek.

    Za neschopnost Romů se integrovat viní zpráva diskriminaci ze strany většinové společnosti. „Diskriminace a nerovné zacházení ze strany podstatné části většinové společnosti je jednou z hlavních příčin neúspěchu Romů ve všech klíčových oblastech života,“ stojí mimo jiné ve zprávě.

    Romské děti často vůbec nechodí do školky a mají pak problémy se zvládáním klasické základoškolské docházky. I zde často chybí.

    V minulém roce se zvýšila bezpečnost Romů, ubylo například protiromských demonstrací a zločinů z nenávisti vůči Romům. Co se však naopak zhoršilo je například docházka romských dětí do školek a škol a stěhování romských rodin za levnějším bydlením, někdy až 4krát do roka.

    Romové s mohou cítit o něco bezpečněji. Ubylo protiromských demonstrací, kde často docházelo ke střetům.

    Jako příčiny ztráty standardního bydlení jsou nejčastěji uváděny dluhy na nájemném a energiích, opakovaná porušování dohod o splácení pohledávek, obecně celková zadluženost rodiny v důsledku nízké finanční gramotnosti, neoprávněné užívání bytu dalšími nenahlášenými osobami, způsob užívání bytu a společných prostor v bytových domech, rodinné konflikty a konflikty s ostatními obyvateli či správcem nebo majitelem bytového domu.

    Stav domácností, které sociálně vyloučení Romové obývají je často žalostný a bují zde kvůli nízké hygieně nemoci.

    V sociálně vyloučených romských domácnostech a na ubytovnách se daří i závažným onemocněním. Vyskytuje se zde žloutenka typu A, úplavice, ale i štěnice a svrab.

    Problémem dospělých Romů je vysoká nezaměstnanost a častá náklonnost k hazardu a alkoholu. Trpí též finanční negramotností.

    Na programy pro zlepšení integrace Romů bylo ze státního rozpočtu v minulém roce vydáno téměř 66 milionů korun. Částka je o 2,7 milionu vyšší než v roce předchozím. Dlouhodobě se však částka na podporu Romů snižuje.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 9:59 čtvrtek 25. února 2016. Anketa je uzavřena.

    • Haha
      63
    • Super
      43
    • Tvl
      41
    • Trapas
      40
    • Cože
      30
    • Sladký
      17