Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Jen pro muže
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • Tipy na dárky
  • jít naiDNES.cz

    Výlet za všechny prachy: Na kolik vás přijde výbava na kempování?

    Výhled po probuzení jedna báseň! | foto: Blickamabend.ch

    V letních měsících stále více lidí propadá touze po dobrodružnější dovolené než v hotelovém rezortu, a tak se vydávají pod stan, ať už do kempu, nebo „na černo“ do přírody. Řada lidí volí tento způsob trávení volného času také proto, že se domnívají, že ušetří. Na kolik vás ale vyjde pořádná výbava na pobyt v divočině, pokud nechcete nic ponechat náhodě? Možná budete překvapení!

    1. Stan

    Asi nejdůležitější věcí, kterou budete potřebovat pro pobyt v přírodě, je pochopitelně stan, pokud tedy nejste odvážlivci, kteří hodlají bivakovat jen tak v jehličí. Stany se dají pořídit různé a záleží na tom, jaké na něj kladete nároky. Předpokládejme však, že se nechystáte do extrémních podmínek a preferujete, aby byl stan co nejvíce skladný a snadný na postavení.

    Tento stan „Husky Brody 4 classic“ je určený pro čtyři osoby, nicméně čtyři dospělí by se v něm příliš pohodlně nevyspali. Zato však potěší příznivou cenou kolem 2200 korun a celkem obstojnou skladností.

    Stan pro průměrnou rodinu se dvěma dětmi pořídíte ve finančním rozmezí 3-5 tisíc v závislosti na tom, jak moc velký komfort očekáváte a zda vám stačí ve stanu prostě přespat, nebo potřebujete prostoru více. To souvisí také s tím, jestli cestujete autem až na místo pobytu, nebo je váš výlet putovní. Menší a skladnější stany bývají obvykle levnější, nicméně neposkytují příliš pohodlí.

    Pokud necestujete s rodinou a můžete si tak pořídit menší stan, můžete zvolit takzvaný vystřelovací stan, který je lehký a skladný (zabalený je plochý a váží kolem 2 kilogramů) a kromě toho vás potěší tím, že se sám postaví, jakmile jej vybalíte. Jsou v něm totiž elastické vzpěry, které jej vztyčí. Pořídíte ho již kolem 2 tisíc korun. Více než dvě osoby se do něj však většinou nevejdou...

    Stan „Coleman Trailblazer 5 Plus“ má kromě ložnice ještě prostornou předsíň, ve které si celkem pohodlně posedíte. Čistě teoreticky v ní můžete i psát, pokud máte věci uložené například v autě. Za 5000 korun poskytne kempující rodině veškerý komfort!

    2. Spacák

    Bez spacáku to také nepůjde, to je nad slunce jasnější. Při jeho výběru je třeba zvážit několik věcí. Jednak rozměry a jednak teplotu, jakou je spacák potenciálně schopný zvládnout. Kupříkladu maličké cyklistické spacáky sice často neváží ani 2 kila, zato se v nich dá spát jen v létě a slabším povahám stejně bude zima.

    Zvažte tedy svou otrlost, roční dobu, ve kterou se na výlet chystáte, a také velikost spacáku. Pokud jedete autem, obří duchna nevadí, zatímco do batohu by se pravděpodobně nevešla nebo v něm zabrala většinu místa. Rozumný spacák pořídíte za 1-2 tisíce korun. Pokud víte, že v noci trpíváte zimou, vyplatí se připlatit si.

    Spacák „Husky LADIES SPARKLE“ je sice určen pro ženy, nicméně existuje i v mužské mutaci. Ocení jej zejména ti, kterým je v noci zima, má totiž speciální vnitřní výhřevný vak na nohy. Za cenu 1400 korun se jedná o ideální poměr „cena - výkon“!

    3. Karimatka

    Klasickým pěnovým karimatkám již dávno odzvonilo, většinou totiž příliš neizolují a kromě toho vás ani neochrání před otlačeninami a nepohodlným spánkem. Dnes frčí samonafukovací matrace, které nejenže díky vzduchové kapse izolují chlad, který v noci přichází ze země, ale navíc zaručí, že neucítíte každý kamínek, na který si lehnete. Pořídíte ji již od 600 korun, ale samozřejmě si můžete připlatit například za variantu pro dva, která stojí zhruba 1400 korun!

    Karimatka „BASE S LITE“ se prodává v armyshopu, ale ocení ji i turisté, nejen vojáci. Stojí 800 korun a je určena pro kempování po celý rok kromě tuhých mrazů a stanování na sněhu.

    4. Potřeby na vaření

    Pokud si hodláte alespoň část jídla připravovat na výletě sami, zcela jistě se vám bude hodit plynový vařič, už proto, že ne všude se smí rozdělávat oheň. Navíc vás může potkat špatné počasí, ve kterém jako městský člověk bez patřičných znalostí a zkušeností oheň prostě nerozděláte. Vařič vás tedy vyjde zhruba na 600 korun, plynová bomba, na které několik jídel uvaříte, stojí zhruba 100 korun. Pro vaření na ní budete potřebovat ještě starý známý ešus, který buď máte doma z mládí, které jste trávili na táborech, nebo si pořídíte nový zhruba za 250 korun.

    Plynovou bombu a vařič seženete v každé prodejně sportovního vybavení a dohromady obé pořídíte zhruba za 600 korun. Do přírody nedocenitelné, zvlášť za špatného počasí!

    5. Batoh

    Pokud jste zvolili putovní táboření, neobejdete se bez krosny, do které vše potřebné zabalíte. Potřebujete, aby měla nastavitelná záda pro vaši výšku a prakticky vyřešené přihrádky. Jakékoli vychytávky navíc, jako třeba pláštěnku nebo možnost umístění vodního rezervoáru, jistě oceníte jakbysmet. Pokud si nebudete příliš vyskakovat a máte spíše průměrné turistické požadavky, za 2500 korun byste takovou krosnu měli být schopní pořídit!

    Batoh „Crossroad MASTER 80“ seženete v běžných prodejnách sportovního vybavení za 1700 korun a je dost možné, že všechny jeho výhody ani nevyužijete, kupříkladu poutka na cepín a podobně. Pro běžné výlety poskytuje veškerý komfort...

    6. Suma sumárum

    Pokud jste se rozhodli pořídit si tuto nezbytnou výbavu, připravte si zhruba 9500 korun, pokud si vše pořizujete pouze pro sebe. V případě rodiny bude částka o mnoho vyšší. Pokud byste se vydali na putovní výlet se dvěma menšími dětmi, výbavu v odpovídajícím množství byste pořídili přibližně za 19 000 korun.

    To se sice jeví jako děsivá částka, nicméně ji můžete využívat několik let na mnoho cest. Je to tedy zcela jistě částka, která se vyplatí, zvláště když ji srovnáme s cenou dovolené v chatě nebo hotelu. Kromě toho tyto věci pravděpodobně nebudete pořizovat všechny najednou, vzhledem k tomu, že rodiny se rozrůstají postupně.

    Zároveň to však nemusí být částka finální. Investovat můžete kupříkladu do kempinkového nábytku, trekových holí, outdoorového oblečení a obuvi a tak dále. Na druhou stranu, je-li někdo z vašich příbuzných vášnivý turista, již nikdy si nemusíte dělat starosti s výběrem dárku. Zdokonalování výbavy očividně nikdy nekončí!

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 12:20 středa 18. října 2017. Anketa je uzavřena.

    • Super
      10
    • Sladký
      8
    • Haha
      7
    • Cože
      7
    • Trapas
      7
    • Tvl
      7