Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Jen pro muže
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • Tipy na dárky
  • jít naiDNES.cz

    Nechtěla nikomu po útoku na mostě pomoct? Zdánlivě netečná muslimka rozdělila internet

    Tato fotka se v posledních hodinách stala virální, internet vede rozsáhlou diskuzi nad zdánlivě netečnou muslimkou. | foto: Profimedia.cz

    Jen cynicky prochází s mobilem v ruce kolem, zatímco všichni „běloši“ se sklánějí nad zraněným, nebo je vyfocená vteřinu poté, co sama poskytla pomoc a nyní se telefonem shání po záchrance? Či se snad sama bojí msty pro svou víru, tak shání své blízké, aby ji odvezli do bezpečí? Jedna z ikonických fotek londýnského teroru se řítí internetem lavinovou rychlostí a komentáře přibývají po stovkách. Muslimka na Westminsterském mostě rozdělila Británii a už si jí všímají i v jiných evropských zemích. Včetně Česka.

    Včera před čtvrtou hodinou odpolední našeho času najel na Westminsterský most muž, narozen sice již v Británii ale nejspíše pákistánského původu, který hodlal zabíjet ve jménu džihádu.

    Svým SUV vjel do davu lidí, poté k budově Westminsteru, kde před britským parlamentem pobodal policistu, aby se dostal dovnitř. V té době byl parlament kvůli středečním interpelacím plný poslanců včetně premiérky Theresy May. Útočník byl zastřelen, zůstalo po něm až čtyřicet raněných a čtyři mrtví včetně policisty a matky dvou dětí.

    Tu srazil na Westminsterském mostě zrovna ve chvíli, kdy spěchala do školy vyzvednout dcery, její dojemný příběh samozřejmě zaujal všechna evropská média.

    Jak se ale nyní ukazuje, nebyla to jediná žena, o jejíž osud se veřejnost začala zajímat.

    Jednou z ikonických fotek londýnského útoku je scéna z Westminsterského mostu. Nad raněnou ženou klečí dvě dívky, jedna z nich telefonuje, okolo ženy dále stojí pět lidí. Z fotografie je patrné, že všichni lidé u zraněné ženy, kterým je vidět do obličeje, jsou běloši. Kolem tragického výjevu pak prochází žena tmavší pleti, hlavu zahalenou v hidžábu barvy velbloudí srsti. V jedné ruce drží telefon, tou druhou si přidržuje šátek, nebo to také může znamenat klasické gesto ohromení a paniky, kdy si lidé pokládají ruce na tvář ve znamení údivu.

    Ať tak či onak, výjev agenturního fotografa, který zachytil ve zlomku vteřiny úsek života, o němž nevíme žádné souvislosti předtím a ani potom, je velmi žhavým tématem sociálních sítí.

    Tato fotka se v posledních hodinách stala virální, internet vede rozsáhlou diskuzi nad zdánlivě netečnou muslimkou.

    „Jen si to sem odložím,“ napsal ke snímku populární frázi Paul Watson, vlivný britský youtuber a novinář - pravičák, jehož sleduje jenom na facebooku půl milionu lidí. Udělal to chytře - nesoudil, ale nechal svoje sledovatele, ať si to rozsoudí sami. U jeho příspěvku je na tři tisíce komentářů a skoro 13 tisíc sdílení samotné fotografie.

    Snímek muslimky, zdánlivě netečně procházející kolem starajících se bělochů, je tématem už i v Česku. Není tato fotka něčím zvláštní?“ pokládá otázku uživatelka na facebookové stránce agentury HateFree Culture, kam příspěvek umístila záměrně, a to vzhledem k tomu, že nevládní organizace po každých útocích vydává prohlášení, že „to nemá nic společného s islámem“.

    Samozřejmě, že zlých komentářů se najde dost, ale dost je jich také těch obranných. Lidé se hádají nad tím, kam žena a komu volá, či zda vůbec. „Je vyděšená a chce se dostat v bezpečí domů. Vyděšená je proto, že by se mohla potkat s jedním z vás idiockých rasistů, kteří by ji napadli za to, co se stalo, jen proto, že má šátek na hlavě. Kvůli kreténům jako vy se cítí provinile a bezmocně za něco, za co kurva vůbec nemůže,“ píše jedna Britka pod fotkou rozzlobeně a její vytočený komentář sbírá stále nové a nové lajky.

    Další z diskutujících na to jde pragmaticky: „Nikdo nevíte, co se tam stalo. Mohla té ženě pomoci i s ostatními lidmi a teď jen kousek poodešla, aby zavolala příbuzným nebo tísňovou linku,“ snaží se uživatel s ruským jménem vstoupit do diskuze s hlasem rozumu.

    „Jeden obrázek vydá za tisíc slov,“ ozývá se skepticky jistý Paul Power, zatímco jiní poukazují na očividně stresový výraz v ženině tváři a bráni ji, že „určitě neignoruje, co se kolem ní děje“.

    Diskutující rozseknout nejde, jak to doopravdy bylo ví totiž jen fotograf, který stál v tu chvíli na mostě. Tomu se podařil majstrštyk. Jeho fotku teď znají úplně všichni a hlavně o ní nepřestávají mluvit.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 15:47 pátek 21. července 2017. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      73
    • Tvl
      46
    • Super
      24
    • Haha
      15
    • Sladký
      14
    • Cože
      9
    Vybrali jsme pro vás

    VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

    Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

    Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

    Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

    Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

    Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...