Expres vyprovodil irácké uprchlíky: Letenka stála 50 tisíc, nechali tu člena rodiny

Osmičlenná rodina iráckých uprchlíků, která v rámci projektu organizovaného nadačním fondem Generace 21 pobývala v Brně, dnes odpoledne odlétla zpět do Iráku. K rozhodnutí odmítnout český azyl a riskovat návrat do vlasti je motivoval stesk po domově. Expres se s uprchlíky před odletem setkal na pražském Letišti Václava Havla.

Fotogalerie

Pět dospělých a tři děti, kteří jako uprchlíci pobývali v Brně v rámci projektu nadačního fondu Generace 21, se dnes odpoledne vrátilo zpět do Iráku, odkud rodina pochází.

Expres je zastihl těsně před odletem na Letišti Václava Havla v Praze.

„Na jejich rozhodnutí se nic nezměnilo, měli to v hlavách už několik týdnů. Prarodičům se stýská po vlasti a jejich dcery s dětmi je následují. Rodina drží při sobě,“ řekl Expresu Miroslav Makovička z Generace 21.

Dodal, že manžel jedné z dcer zůstává v Brně.

„Muž jedné z těch žen zůstává v Brně se svými bratry z té druhé skupiny. Plánují se s manželkou navzájem finančně podporovat a samozřejmě až to půjde se dát znovu dohromady,“ komentoval rozhodnutí manželského páru Makovička.

Členové uprchlické rodiny vypadali unaveně, jelikož z Brna vyjeli v brzkých ranních hodinách, zároveň ale působili šťastně z návratu domů. Situace v Iráku se podle Makovičky uklidnila tak, že rodina vyhodnotila, že je bezpečné vypravit se nejprve do města Erbíl k příbuzným a následně se pokusit i o návrat do rodného Mosulu.

„Jsme lidé jako vy, věříme ve stejného boha. V Česku to bylo krásné, jsme moc vděční všem hodným lidem, které jsme potkali a kteří nám pomáhali. Doma je ale doma. Musíme doufat a modlit se, že tam budeme v bezpečí. Přejeme si mír jak v Iráku, tak po celém světě,“ řekla před odbavením jedna z iráckých žen jménem Seba.

Její manžel mezitím říkal, jak mu přijde čeština jako hezký, ale těžký jazyk. „Dobrý den, jak se máš? Prosím jeden chleba. Kde je tu lékárna?“ říká s úsměvem několik frází, které se během svého pobytu naučil. S manželkou se oba shodují, že jim velmi chutnalo české jídlo a po pohostinnosti, kterou poznali v Brně, se jim bude stýskat.

„Kéž by tomu doba v budoucnu přála a mohli jsme se s dětmi do Česka opět podívat. Je to nádherná země,“ říká manželský pár.

Že letem do Istanbulu letí spolu s navracejícími se uprchlíky zpočátku jejich spolucestující ani nevěděli. Zpozorněli jen z kamer a fotoaparátů přítomných novinářů.

„Jo, tak to jsou ti uprchlíci? No ať si dělají co chtějí, mně tu chybět nebudou a snad se budou mít dobře,“ řekl mladík, jenž se rovněž chystal nastoupit do letadla, které Iráčany přepraví nejprve do tureckého Istanbulu, aby následně mohli přestoupit na let do iráckého Erbílu.

Po odbavení se rodina dala do pohybu a vykročili přes pasovou kontrolu vstříc nové budoucnosti. „Děkujeme, na shledanou,“ loučila se před pasovou kontrolou Iráčanka Seba těsně před tím, než se s manželem a dětmi vypravila čekat na letadlo.

Letenka přes Istanbul do Erbílu pro jednoho stála dle slov Iráčana dva tisíce dolarů a rodina si odlet financovala sama. To je tedy zhruba 48 tisíc korun na hlavu a členů rodiny bylo osm. Což by znamenalo, že rodina zaplatila za odlet asi 380 tisíc.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:12 pátek 5. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

  • 30
  • 30
  • 16
  • 15
  • 12
  • 11