Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Tajemství rodiny tureckého prezidenta Erdogana: Ropa a kšefty s Islámským státem

    Prezidentův syn Bilal Erdogan s manželkou. Solidní pán a úspěšný podnikatel, podle turecké opozice obchodník s teroristy. | foto: Reuters

    Pokus o vojenský převrat opět přitáhl pozornost k Turecku, zejména pak proto, že namísto kritiky vůči tamnímu prezidentovi Erdoganovi, která zaznívá od evropských činitelů téměř denně, slýcháme slova nečekané podpory a vyzdvihování demokratických hodnot. Přitom ještě před před pár dny to byl autoritářský režim.

    Nejvíce je to najednou vidět hlavně mezi Ruskem a Tureckem, kdy po sestřelení stíhačky si málem tyto země vyhlásily válku, ale když došlo k pokusu o převrat, Rusko byla jednou ze zemí, která měla Erdoganovi nabídnout azyl.

    Prezident Putin otevřeně podporuje svůj turecký protějšek, přičemž to není tak dávno, kdy mluvčí Kremlu řekl, že Moskva má informace o tom, že syn tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana má zájmy v ropném obchodu s ozbrojenci v Sýrii.

    Samotné Rusko poté označilo Turecko za přímé spojence Islámského státu.

    Bilal Erdogan, absolvent Harvardu a třicátník s vizáží západního gentlemana, může být mužem, kvůli němuž nyní Evropu ohrožuje Islámský stát a má na to prostředky. Proč?

    Rusko a turecká opozice obviňuje prezidentova syna, že od Islámského státu kupuje kradenou ropu z obsazených vrtů v Iráku, kterou s miliardovým ziskem přeprodává do asijských zemí. Jedním z významných zákazníků „isilské“ ropy je prý i prozápadní Japonsko.

    Ještě tvrdší kalibr, než kšefty s ropou, je obvinění, že Bilalovy lodní společnosti jsou napojeny na rozsáhlou pašeráckou síť IS, která mezi uprchlíky směřující do Evropy infiltruje teroristy.

    Erdogan starší se za „podnikání“ svého syna bije a veškerá obvinění hází ze stolu. „Bilal Erdogan je až po krk namočený v terorismu, ale dokud jeho otec bude prezident, bude chráněný před jakýmkoli soudním postihem,“ myslí si místopředseda turecké republikánské lidové strany.

    Pozornosti médií a turecké opozice neušla ani Sümeyye Erdoganová, prezidentova dcera, která údajně provozuje tajný nemocniční tábor v Turecku u syrské hranice, kam auta turecké armády denně přivážejí množství raněných džihádistů, aby je zde ošetřili a poslali zpět do „oběhu“.

    Rodinný klan uzavírá Erdoganův zeť, který je v současné době tureckým ministrem energetiky a je prý také zapleten do obchodu s „krvavou“ ropou.

    Trnem v oku protivládních aktivistů je i prezidentský palác, který pro sebe Erdogan nechal postavit na ploše několikanásobně větší, než je Václavské náměstí, a který turecký Nejvyšší soud prohlásil za černou stavbu.

    Podle kurdského lékaře žijícího desítky let v Česku Yekty Uzunoglua je turecká vláda prolezlá korupcí a Turecku rozhodně nejde o boj proti IS, jak to tvrdí Evropě, která ho nyní považuje za svého důležitého spojence, ale o politický make-up, jímž chce oslnit zbytek světa a získat podporu pro svůj skutečný záměr, tedy pro boj proti Kurdům.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 1:00 pondělí 14. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      481
    • Tvl
      75
    • Cože
      57
    • Trapas
      48
    • Haha
      47
    • Sladký
      38
    Vybrali jsme pro vás

    Hanychová vzpomíná na minulost. V Kozičce jsem poprvé otěhotněla, naštěstí je Kryšpín zdravý, řekla

    Agáta Hanychová zavzpomínala na dobu, kdy poprvé otěhotněla. Mělo k tomu dojít při jednom večírku v pražském baru...

    Katastrofa na Majálesu? Lidé se brodili bahnem, někteří interpreti nemohli vystoupit. Pořadatelé se omlouvají

    V sobotu se v Hradci Králové konal první letošní Majáles. Podle návštěvníků šlo ale o velkou katastrofu. Lidé se...