Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Svět
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • jít naiDNES.cz

    Stanice MIR - továrna na poruchy a magnet na UFO

    Zničené solární panely modulu Spektr po kolizi s Progressem | foto: WikipedieiDNES.cz

    Vesmírná stanice MIR je už deset let kaput, ale v době své největší slávy se k ní upínaly zraky celého světa. Prožila tolik havárií a podivných věcí, že by to vydalo na nekonečný katastrofický seriál. Kromě požárů a srážky s lodí, byla napadená "vesmírnými světluškami", vypadávala technika, astronauti museli chodit do kosmu opravovat uvolněné součástky a hlásili neznámé objekty ve vesmíru.

    MIR byla první trvale obydlená stanice ve vesmíru. Jestli mohli být Rusové na sklonku existence Sovětského svazu na něco hrdí, pak to byla nepochybně tato vesmírná stanice. Média navíc úspěch sovětské vesmírné techniky náležitě propagovala. Jistě, MIR byl výjimečný počin a Rusům patří všechna čest. Na druhou stranu bylo jeho fungování značně problematické. Větší či menší poruchy byly na denním pořádku.

    Mezi ty nejvážnější patřil například požár na palubě v roce 1997. Začalo hořet zařízení na výrobu vzduchu. Plameny prý měly dva metry, posádka si musela nasadit kyslíkové masky, a jak řekl jeden z kosmonautů Jerry Linenger: „Kouř byl všude. Byl tak hustý, že jsem téměř neviděl postavu přede mnou.“ Nechybělo mnoho a všichni na palubě uhořeli.

    Pohled na Mir z paluby raketoplánu Discovery

    Gravitace

    Ve stejném roce pak do MIRu při dokování narazila loď Progerss a bylo to ještě horší. V trupu modulu Spektr vznikla trhlina a ze stanice unikal vzduch. Posádka byla opět v kritické situaci, předpisy velely stanici opustit, ale nakonec se kosmonautům podařilo stanici uvést do relativně normálního stavu.

    Jak se chýlil život MIRu ke konci, zhoršoval se nadále jeho technický stav. Mnoho zpráv se nedostalo na veřejnost, ale někteří kosmonauti se občas podělili o historky, jak na stanici nefungovalo to nebo ono a neustále se musely závady opravovat ve volném prostoru. Pobyt na MIRu už byl ke konci záležitostí pro otrlé, i když do médií se vždy tvrdilo, že vše probíhá dobře.

    Společná fotografie posádek Miru a raketoplánu Atlantis v základním bloku stanice.

    Ufo jako vánoční koule

    Samostatnou kapitolou jsou pozorování neznámých letících předmětů, které pozorovali členové posádky MIRu. Bylo jich hodně a opět se jich drtivá většina nedostala na veřejnost. Například 28. září 1990 Genadij Strelkov hlásí neidentifikovatelný létající objekt. Popisuje jej jako velkou lesklou kouli stříbrné barvy.

    Jeho kolega Valerij Uvarov do médií prohlásil, že to vypadalo jako ozdoba na vánoční stromek, velmi krásně zářící, dokonalá koule. „Viděl jsem ji deset vteřin. Objevila se a pak zase náhle zmizela.“

    O rok později Musa Manarov filmuje přílet lodi Progress, když na filmu zachytí neidentifikovatelný objekt doutníkového tvaru obklopeného rotujícími světly. Podobný objekt zachycují na video Volkov a Krikailov téhož roku.

    Strážci vesmíru

    V roce 1995 je nafilmováno UFO v bezprostřední vzdálenosti od MIRu. V roce 1997 sleduje posádka raketoplánu Atlantis formaci trojúhelníkových plavidel letících kolem stanice MIR. O dalších desítkách pozorování nejrůznějších světel a cizích plavidel se svět nikdy nedozvěděl.

    Dokonce existuje teorie, že výskyt UFO nějak souvisí s četnými poruchami na stanici. Že by mimozemšťané spáchali sabotáž na sovětskou vesmírnou stanici? Těžko říct. Pokud by jim opravdu nějak zásadně vadili lidé ve vesmíru nejspíš by si našli způsob, jak MIR sprovodit ze světa. Na druhou stranu mohli neúmyslně při svých průletech a manévrech poškodit stanici. Odborníci se však shodují, že nešlo o UFO, ale jednoduše o ruský šlendrián a zastaralé technologie.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 7:49 neděle 17. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      15
    • Trapas
      8
    • Tvl
      8
    • Haha
      6
    • Cože
      6
    • Sladký
      6