• Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

Český fotbal je pořád pozadu. Potopila ho Žlutá ponorka, a právem

Španělský Villareal rázně ukončil sen pražské Sparty o postupu do semifinále Evropské ligy. | foto: ČTK

Končili jako hrdinové vyprodaného stadionu. Přestože prohráli, dostali čtyři branky a na vytoužený postup do semifinále Evropské ligy neměli šanci dosáhnout. Fotbalisté pražské Sparty však také v souboji s Villarealem ukázali, proč je český fotbal pozadu.

V pátek je to přesně rok, co trenér Zdeněk Ščasný přebral tým pražské Sparty. Dovedl ho do čtvrtfinále Evropské ligy, mezi posledních osm týmů, kde už není místo pro slabochy.

“Jsem na tým hrdý,” řekl kouč po duelu s Villarealem. V něm Sparta padla 2:4, Španělé poměrně lehce došli na Letné pro postup do semifinále. „Je to trpký konec,“ prohlásil trenér.

Letenský celek je po něm sice chválen, jenže duel ukázal, že český fotbal prostě zaostává za špičkovou Evropou.

“Vypadli jsme s lepším mužstvem,” uznal i sám Ščasný.

Fotogalerie

Je to tak, Sparta se dostala do velkých šancí a drtivého tlaku až ve druhém poločase, kdy hosté vedli 4:0. Pak přišel čas na zkorigování výsledku.

Jasno o postupujícím bylo mnohem dříve. Villareal totiž na Letné skóroval už v páté minutě. V té době měl v součtu obou utkání dvougólový náskok a mohl kontrolovat hru.

Navíc před půli přišly další dva zásahy. “Myslím, že druhý gól to definitivně rozhodl,” řekl obránce Radoslav Kováč, který odehrál poslední duel v evropských pohárech v životě. Po sezoně totiž ukončí perfektní kariéru.

Jeho slova se však dají zpochybnit, při rozdílné kvalitě byla Žlutá ponorka, jak se Villarealu přezdívá od šedesátých let, v semifinále už po prvním zásahu.

Po něm mohli Španělé kontrolovat hru, ani jim nevadilo, že nebyli tak nebezpeční jako v prvním duelu.

“U nich jsme měli štěstí. Tentokrát byli produktivní, z každé šance dali gól,” připomněl kapitán David Lafata, že v úvodním duelu spasil Spartu (přes obří chybu při první brance) gólman David Bičík. “V tom je mezi námi rozdíl,” dodal Lafata.

Je to tak, Sparta byla v tomhle souboji prostě horší.