Našlapané Slavii to na startu ligy drhne: 5 problémů fotbalového mistra

Jde to, ale dře to. Fotbalová Slavia není rozhodně na začátku sezóny parní válec, což ukázal i první ligový zápas. Mistr v něm porazil Teplice 1:0 gólem z kontroverzní penalty.

Kontroverzní je slabé slovo. Penalta, z níž duel rozhodl Halil Altintop, byla nesmyslná, sudí Pavel Orel chyboval.

„Mrzí mě, když takový okamžik rozhodne zápas a nás okrade o úspěch, o možný bodový zisk. Pořád se volá po videu – a pak se stane tohle,” řekl teplický Tomáš Vondráček, po jehož (ne)ruce se penalta kopala. „Ale jsme lidi a děláme chyby,” byl nakonec smířlivý.

Na druhou stranu Orel Teplicím jednu penaltu odpustil, ve 38. minutě byl faulován Altintop a on nepískal.

Tyto dvě záporné chvíle by však neměly zastínit výkon Slavie. Ta hrála proti Severočechům nedobře. Na začátku sezóny má potíže.

Jaké?

Přetlak

Trenér Jaroslav Šilhavý udělal proti pohárovému duelu s Borisovem sedm změn v sestavě. Na mužstvu se to projevilo. Souhra byla kostrbatá.

Jenže kouči nic jiného nezbývá. Má v týmu přetlak hráčů, kteří si brousí zuby na základní sestavu. Musí jim dát minuty na hřišti, jinak by se pokazila atmosféra.

„Ve hře byla spousta nepřesností. Teplice jsou vyspělý tým, který to dobře pochopil,” vysvětlil Šilhavý, proč byli hosté lepší.

Útok

Dva zápasy, dva góly. Proti Borisovu i proti Teplicím z penalty. To není ofenzivní vichr. V ligovém duelu bylo znát, že není na hřišti kapitán a extrastřelec Milan Škoda či další obři Michael Ngadeu a Simon Deli. Kvůli jejich absenci nebyla Slavia tak úderná ze standardních situací.

„V minulé sezóně jsme byli dostatečně produktivní, proto věřím, že se zlepšíme,” upozornil Šilhavý.

Jeho slova mají oporu: Slavia nasázela v lize 65 branek, jasně nejvíc ze všech – o osmnáct více než Sparta, Plzeň i Mladá Boleslav.

Trenér Jaroslav Šilhavý byl po duelu s Teplicemi spokojen s výsledkem.

Bílek

Většinou je Jiří Bílek, srdcař a bývalý bundesligový hráč, takzvaným nehrajícím kapitánem. Jasnou volbou pro stoperskou dvojici je Deli s posilou ze Zlína Jakubem Jugasem.

Proti Teplicím však Šilhavý postavil Bílka, chtěl mu dát šanci a Deliho šetřil pro odvetu v Borisově, kde jde Slavii o další šanci na Ligu mistrů.

Bílek nehrál dobře, ve druhé půli ho například dvakrát lehce překonal Marek Červenka. „Z naší strany to směrem dozadu nebylo moc povedené. Byly tam nějaké chyby,” přiznal nekonkrétně záložník Tomáš Souček.

V Bílkově případu byly nedorazy viditelné.

Altintop

Jeho životopis je ohromující. V německé bundeslize odehrál Halil Altintop více než tři stovky zápasů. Ještě v minulé sezóně dal za Augsburg šest branek. A také českou anabázi ve Slavii začal gólem, proti Teplicím rozhodl z penalty s ledovým klidem čtyřiatřicetiletého rutinéra.

Jenže jinak nebyl příliš výrazný a především ve druhé půli bylo vidět, že vedle nepříliš velké výbušnosti má i manko ve fyzické kondici. Jde o to, jestli v nabitém kádru dostane dost šancí, aby ho dohnal.

Plzeň

Pohled na Spartu slávisty může uklidňovat. Letenský tým bude potřebovat dost času, aby začal šlapat, zatím je trapný.

Jenže je tu Plzeň – a ta válí hned od začátku sezóny. Viktoria vedená koučem Pavlem Vrbou zahrála velmi dobře v kvalifikaci Ligy mistrů a v prvním kole domácí soutěže rozcupovala Duklu.