Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    HateFree a spol. školí policii o nenávisti. Přitom ji sami podněcují, tvrdí Tejc

    Místo toho, aby některé lidskoprávní organizace napětí ve společnosti tlumily, jej zvyšují, myslí si poslanec a člen Ústavně-právního výboru a Výboru pro bezpečnost Jeroným Tejc (ČSSD). | foto: Profimedia.cz

    Místo toho, aby některé lidskoprávní organizace napětí ve společnosti tlumily, naopak jej zvyšují, myslí si poslanec a člen Ústavně-právního výboru a Výboru pro bezpečnost Jeroným Tejc (ČSSD).

    Už několik dnů koluje po sociálních sítích rozpočet vládního projektu Kampaň proti násilí z nenávisti, jehož součástí je také organizace HateFree Culture.

    A zatímco organizace, které jsou s kampaní spojovány, by měly vyostřené nálady ve společnosti uklidňovat a lidi stmelovat, čtyřicetimilionový rozpočet celého vládního projektu spíš spory vyvolal.

    Kousek z rozpočtu si přitom ukrojí i vzdělávací aktivity pro policii. Kdo bude policii školit o tom, jak to na ulici vypadá, a proč hlavně?

    „Nechápu, proč by nás měla školit nějaká organizace o tom, co se děje na ulici, když jsme tam denně,“ ptá se na sociální síti mladý muž, který pracuje u městské policie. Reaguje tak na kolonku Vzdělávací aktivity pro policii.

    Jenže kdo má policii za miliony vzdělávat?

    Tříletý rozpočet celostátního projektu Úřadu vlády ČR Kampaň proti násilí z nenávisti.

    V tomto případě se do vzdělávání policistů vložila organizace In Iustitia, která se už několik let věnuje téma násilí z nenávisti a pomoci jeho obětem.

    Cílem zakázky, kterou organizace s Úřadem vlády podepsaly loni v říjnu, je přitom podle In Iustitia „seznámit účastníky aktivit zakázky s tématem násilí z nenávisti a trestných činů z nenávisti v kontextu práce vykonávané složkami policie České republiky a městské policie v České republice“.

    Školení proběhne do konce roku v patnácti seminářích či prezentacích, týkat se bude na čtyř stovek lidí, přičemž půjde o vzdělávání policie v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

    „Nejvyšší možná celková cena při kompletním plnění zakázky je 1,3 miliónů Kč,“ uvádí organizace.

    Proč školit již vyškolené?

    Jenže tato bohulibá činnost má několik proč. Tím hlavním je, proč by měl někdo policisty školit v něčem, s čím se setkávají na ulici dennodenně?

    „Policisté mají více informací z ulice a díky práci s lidmi. Nejsem si proto jistý, že jim takové školení v něčem pomůže. Obecně jsem k těmto projektům skeptický,“ řekl Expresu poslanec a člen Ústavně-právního výboru a Výboru pro bezpečnost Jeroným Tejc (ČSSD).

    Tejc si zároveň rýpnul do organizací, jejichž hlavním úkolem má být bojovat s nenávistí. Akorát se jim to ne vždy daří, protože v mnoha případech členové a sympatizanti vládního projektu jen přilévají olej do ohně a děje se opak, tedy výsledkem může být počmárání kaváren v tzv. HateFree zóně nacistickými symboly (psali jsme zde).

    „Domnívám se, že podobné organizace ustrnuly v jakémsi ideologickém klišé a napětí ve společnosti bohužel zvyšují, místo toho, aby je tlumily,“ tvrdí Tejc.

    Podle senátora a bývalého ministra vnitra Františka Bublana (ČSSD) ale policii další proškolení neuškodí.

    Nevím, do jaké míry jsou již policisté proškoleni, násilí z nenávisti je poměrně nový fenomén, alespoň co se týče intenzity a složitosti. Každé další proškolení neuškodí,“ uvedl pro Expres Bublan.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 19:01 úterý 30. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

    • Cože
      87
    • Super
      40
    • Trapas
      31
    • Tvl
      29
    • Haha
      15
    • Sladký
      14