Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Smrt na Orlíku je moment, kdy lidem dojde nebezpečí na vodě, varuje záchranář

    Jsou vodní skútry obecný problém? | foto: koláž Expres.cz

    Po tragické události, kdy mladík na vodním skútru srazil dvojici na pramici a střet měl tragické následky, vyvstává mnoho otázek kolem bezpečnosti na vodních plochách. Expres se zeptal na tuto problematiku prezidenta Vodní záchranné služby Červeného kříže Davida Smejkala.

    Po nehodě, při níž zahynula osmnáctiletá Simona z Písku a okolnosti její smrti stále vyšetřují policisté, lidé volají po úplném zákazu skútrů na vodě nebo po zpřísnění pravidel.

    Podle prezidenta Vodní záchranné služby Červeného kříže Davida Smejkala je to přehnaná reakce. „Je to velká tragédie, co se stalo. Ale není úplně fér, aby se z toho vyvozovalo, že ty vodní plochy budou jenom pro plavce a pro rybáře,“ řekl Expresu Smejkal.

    Nechtěl bych házet všechny vlastníky skútrů do jednoho pytle. Sám jich znám několik a vím, že jsou to lidé, kteří si moc dobře uvědomují rychlost tohoto plavidla. Není to chyba skútrů. Je to o lidech. Byl to mladý kluk,“ doplnil prezident Vodní záchranné služby Červeného kříže s tím, že přišel okamžik, kdy si mnoho lidí uvědomí, že na vodě to nebezpečí zkrátka existuje.

    Na novou vyhlášku si lidé nestihli zvyknout

    Tragédie se stala zhruba rok poté, co se změnila pravidla pro rekreační plavbu a menším plavidlům - poprvé i skútrům - se povoluje vjezd na dříve zakázané vodní plochy. Navíc bez horního limitu rychlosti jízdy.

    Právě Smejkal už ale v loňském roce upozorňoval na to, že vyhláška, která vešla v platnost před létem a lidé si neměli čas na nová pravidla zvyknout, může být problematická.

    Rychlost 70 km v hodině na vodě a na silnici – to je úplně něco jiného. Na vodě je to výrazně adrenalinovější záležitost. Ta loď pořád někam skáče,“ varuje Smejkal.

    Cesta k bezpečnějším vodním plochám

    Na vodních hladinách v Česku zkrátka přibývá člunů, lodí a skútrů a jiných dopravních prostředků a souběžně s tím, roste i počet těch, kteří nedodržují daná pravidla.

    „Pokud bude skútrů přibývat, tak věřím tomu, že bude na vodě i více policistů. Na jednom excesu nemůžete hledat systémovou chybu,“ myslí si prezident záchranářů.

    Přesto jsou tu podle něj velké rezervy v ochraně plavců.

    „Můj apel je ale kontinuálně stejný, já usiluji o to, abychom vymezili části pláží, které jsou pro koupající a tato místa byla jasně vybojkovaná, tak jak jsme na to zvyklí z Itálie, Chorvatska, či jiných částí světa. To je první krok k bezpečnosti koupajících. To, jak se všichni porovnají na té vodě, to znamená, motorové lodě, plachetnice, výletní lodě a tak dále, to už je zkrátka o tom, že ti lidé musí mít k sobě respekt,“ uzavírá Smejkal.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 0:18 čtvrtek 10. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      33
    • Super
      20
    • Tvl
      15
    • Haha
      14
    • Cože
      14
    • Sladký
      12
    Vybrali jsme pro vás

    VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

    Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

    Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

    Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

    Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

    Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...