Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Svět
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • jít naiDNES.cz

    Saúdská Arábie, největší vývozce ropy a radikálů. Proč je USA podporují?

    • Saúdská Arábie popravila šíitského duchovního
    • Šíitský Írán ukončil vztahy se Saúdy a slibuje „boží“ pomstu
    • Hrozí otevřený konflikt mezi oběma zeměmi
    • Což si Západ rozhodně nepřeje!

    Satirický plakát naráží na to, že Saúdská Arábie tajně podporuje Islámský stát. | foto: EPA

    Jako by těch problémů na Blízkém východě nebylo dost, situace se zhoršila také mezi dvěma hlavními hráči v oblasti - Íránem a Saúdskou Arábií. Tyhle dva státy se tedy dvakrát nemusí tak nějak už historicky, ale nyní se situace vyhrotila natolik, že hrozí otevřený konflikt.

    Co se děje mezi Íránem a Saúdskou Arábií?

    Všechno odstartovala poprava šíitského duchovního Nimra Bákira al-Nimra.

    Kdo byl Šajch Nimr?

    Šíitský duchovní a disident režimu v Saúdské Arábii. Ačkoli byl odsouzen údajně rovněž za teroristické činy, byl znám jako kritik politiky Rijádu vůči šíitům, kteří tvoří v království menšinu. Prosazoval odtržení provincie od zbytku království, podle znalců ale nikdy nevyzýval k násilí. V roce 2012 byl postřelen do nohy a uvězněn. Byl popraven společně s 46 duchovními 3. ledna 2015.

    Umírněný duchovní, kritik saúdských šejků a bojovník za odtržení šíitské části Saúdské Arábie ležel šejkům v žaludku už dlouho. V jejich vězení hnil už od roku 2012.

    Dostal trest smrti za pobuřování a Saúdové ho popravili společně s dalšími 46 lidmi, převážně teroristy z Al-Kajdy.

    Svět je pobouřen, saúdskou ambasádu v Íránu vypálil rozzuřený dav, země odvolaly své diplomaty a konflikt je na světě.

    Co je ale za tím?

    Jako první každého napadne náboženství. Sunnitská Saúdská Arábie a šíitský Írán oba usilují o to, aby jejich větev náboženství v oblasti dominovala.

    Fotogalerie

    Ale nenechme se mýlit, náboženství je problém spíše zástupný.

    Saúdové spolupracují čile se Spojenými státy, což by z náboženského hlediska měl být jejich úhlavní nepřítel, Írán má zase podporu Ruska, což jsou pravoslavní křesťané.

    Náboženská karta se vytahuje, když je to potřeba. Hlavním cílem je však souboj o dominanci v oblasti. Klasické sféry vlivu a celková rozložení sil. Proto Saúdové podporují svržení syrského prezidenta Bašára Asada, zatímco Írán mu posílá dokonce vojenské jednotky na jeho ochranu. Existuje i podezření, že Saúdská Arábie skrytě podporovala teroristickou organizaci Islámský stát.

    Obě místní mocnosti se střetávají také v chudičkém a rozpolceném Jemenu. Sunnitskou vládu tam letos svrhli šíitští povstalci z kmene Huthiů ze severu. V zemi zuří válka, Saúdové vojensky podporují svrženou vládu - s nevalnými výsledky, Írán zase povstalce.

    Zkrátka tihle dva kohouti spolu vedou zástupné války na mnoha frontách a zdá se, že situace se bude dál zhoršovat.

    Co z toho má Západ?

    Je tristní, že USA podporuje Saúdy, kteří jsou hlavními vývozci islámského radikalismu. Jsou ale také producenti ropy a na to pragmatici z Bílého domu vždy slyší. Co na tom, že Bin Ladinové i teroristé z 11. září byli všichni ze Saúdské Arábie.

    Ropa je strategická surovina a v USA mají dojem, že je lepší býti s teokratickou vládou v Rijádu zadobře. Pak jsou zde peníze ze zbrojního průmyslu, které nikomu dvakrát nesmrdí. Saúdská Arábie totiž podepsala kontrakt na dodávku amerických zbraní za za 1,29 miliardy dolarů (32 miliard korun).

    Poslední vývoj v saúdském království také naznačuje, že by se Saúdové rádi zbavili nálepky vazalů Washigtonu. Rijád ale prokazuje stále větší nezávislost a ve vztazích s USA je připraven začít s příštím americkým prezidentem od nuly,“ napsal Reuters.

    Neobvyklá je i Nimrova poprava, která vypovídá o tom, že se situace v Saúdské Arábii začíná vymykat kontrole vládnoucímu klanu. Doposud nebylo zvykem, aby šejkové popravovali svoje politické odpůrce. Zde je nutné ještě připomenout paradox, že právě Saúdská Arábie povede Radu pro lidská práva při OSN.

    Ale zpět k Západu. S Íránem se vztahy zlepšily až poté, co se podařilo uzavřít dohodu, že ajatolláhové přestanou s obohacováním uranu a vývojem jaderné bomby. Ani jedna země se však nedá považovat ani za demokracii, ani za nějakého přítele Západu.

    Oba jsou to státy, které by nejraději vymetly křesťany a nevěřící z celé planety, ale nemají na to sílu. Mají však dost sil bojovat jedna proti druhé. To poslední, co si Západ přeje, je nový otevřený konflikt mezi těmito zeměmi.

    Pro situaci v Sýrii by to znamenalo další přilévání oleje do ohně. Na druhou stranu si stále více lidí na Západě uvědomuje, že Saúdská Arábie je jednou z hlavních příčin, proč je islámský radikalismus na vzestupu.

    Jenže dokud se bude v saúdské poušti těžit ropa pro půlku planety, šejkové mohou být v klidu.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 18:34 středa 4. května 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      239
    • Tvl
      58
    • Trapas
      35
    • Haha
      34
    • Cože
      32
    • Sladký
      26