Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Rosamunde Pilcher: Jaký je skutečný životní příběh červené knihovny?

    Jaký život prožila slavná spisovatelka Rosamunde Pilcher? | foto: Koláž Expres/Profimedia

    Ať se jejím příběhům plným vášně veřejnost vysmívá, nebo je adoruje, každý její jméno dobře zná. Rosamunde Pilcher patří mezi nejuznávanější romanopisce na světě a filmové adaptace jejích příběhů běží na televizních obrazovkách roky pořád dokola. Jaký je však reálný, nikoliv knižní příběh světoznámé Rosamundy, která oslaví v září třiadevadesátiny? Vždy si zachovává chladnou mysl, nad smrtí manžela neuronila ani slzu, vdala se bez lásky a manželství vnímá jako zaměstnání. Sloužila dokonce v armádě! Pronikněte s námi do tajů jejího života.

    Rosamunde Pilcher (92) se narodila roku 1924 ve Velké Británii. Psát se rozhodla už v dětství, kdy byl její jedinou motivací zisk. Vychovávala ji sama matka, která obracela každou korunu. Otce, který sloužil jako velitel v armádě, totiž převeleli na několik let do Barmy.

    Jednou maminku jako sedmiletá slyšela hovořit o podnikavém příteli, který si vydělal psaním. V ten moment dostala svoji odpověď na život. Rozhodla se stát spisovatelkou a získat nezávislost.

    Svůj první dívčí příběh nabídla do ženského časopisu, když jí bylo teprve 18 let. Ujal se. 

    V psaní pokračovala, po vypuknutí druhé světové války se však rozhodla udělat si kurz sekretářky a přihlásit se do královského námořnictva. Tam strávila tři roky. Cestovala po světě. Ze Srí Lanky, kde přivítala konec války, zamířila zpět do svého rodného Cornwallu. 

    Na jedné čajové párty se potkala s válečným hrdinou a obchodníkem s jutou Grahamem Hopem. Rozhodla se vzít si ho, nešlo ovšem o lásku. Rosamunde totiž neoplývala, na rozdíl od svých knižních hrdinek, přílišným sentimentem. 

    Sázela hlavně na svůj rozum a život brala pragmaticky: „Lidé dnes od manželství očekávají hodně. Ve skutečnosti je to ale jen nové velké zaměstnání,“ nechala se slyšet.

    Rosamunde Pilcher s dcerou Fionou v roce 2012

    S Grahamem strávili ve společném soužití 62 let. Ihned po svatbě se přestěhovali do Skotska, kde vlastnila manželova rodina továrnu na textil. Na venkově se však mladé spisovatelce příliš nelíbilo. Přestože porodila 4 děti, nesmířila se s kariérou „domácí puťky“. 

    Její nespokojenost pramenila zejména z toho, že na místě, kde se uvolila žít, měla coby představitelka něžného pohlaví obtížné postavení. Ženy tam byly samy. Izolované. Netvořily komunity, nepotkávaly se, nechodily na kávu. Staraly se o rodinu. Pouze muži měli výsady sdružovat se. Rosamunde se tím inspirovala pro jeden ze svých největších románů.

    S manželem Grahamem žila Rosamunde 62 let.

    Únikem z každodenního života se jí stalo právě psaní. Nejednou dokonce tvrdila, že jí zachránilo manželství: „Je to trochu jako úklid garáže. Bojíš se toho, děsí tě to celé měsíce a pak to uděláš a opravdu ti to nevadí. Nakonec to totiž není tak špatné,“ říká Rosamunde.

    Rosmunde Pilcher se ve svých románech záměrně vyhýbá dvěma významným životním činitelům: „Na světě jsou dvě úžasné věci – sex a peníze. Ale od momentu, kdy o nich začnete mluvit, se stávají nudnými.“ 

    Velkolepý úspěch ji však potkal až na sklonku života. Psal se rok 1984 a Rosamundě bylo 60 let. Měla za sebou tehdy už 13 vydaných románů a nespočet povídek. Rozhodla se však dát na radu svého editora. Napsat něco opravdového.

     
    Čtenáři byli totiž tou dobou doslova zahlceni idylickými romány z prostředí bohatých vrstev, které všechny už k smrti nudily. Rosamunde spolu se svým editorem našla díru na trhu. Napsala knihu o skutečných lidech. Nesla název Hledači mušlí a vydělala na ní majlant. 

    Na špici newyorských bestsellerů vydržel román o britské hospodyňce celé dva roky. Sklízel obdivuhodné recenze. Z Rusamundy se rázem stala hvězda světového charakteru. „Jedná se o plážovou knihu pro chytré ženy, které se chtějí ztratit ve velkém románu. Věděla jsem, že je tady pro něco takového místo na trhu,“ tvrdila. 

    Prodala po světě více než 5 milionů kopií. Televizní zpracování jejích děl si našlo své diváky zejména v Německu, kde se spisovatelka těšila vždy větší popularitě než ve své rodné zemi. Filmovou podobu jejích knih získalo více než 100 příběhů. 

    První povídka Rosamundy Pilcher byla vydána v jejích 18 letech.

    Její manžel Graham zemřel v roce 2009. Rosamunde poháněná rozumem překvapivě netruchlila. Jak sama řekla, nedokázala plakat, protože k tomu nespatřovala důvod. Vyjádřila se slovy, že její manžel odešel šťastný. Navíc opustil tento svět dříve než ona. To si vždy přála, protože kdyby zůstal déle, stal by se zátěží pro jejich děti.

    Rosamunde Pilcher by si díky své povaze jednoznačně zasloužila titul železná lady britské literatury.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 0:01 neděle 14. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

    • Super
      33
    • Cože
      8
    • Trapas
      8
    • Tvl
      7
    • Sladký
      5
    • Haha
      4