Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Čeští politici o zvyšování dávek uprchlíkům: Ani korunu výkupného Bruselu!

    • Evropská komise navzdory protestům členských států jedná o zavedení povinných kvót pro přijímání uprchlíků
    • Europoslanec Jan Zahradil naznačil, že kromě nových kvót hrozí i povinnost zvyšovat sociální dávky pro uprchlíky
    • Expres požádal o reakci několik českých politiků

    Co říkají politici na to, že by uprchlíci měli od České republiky dostávat víc peněz? | foto: koláž Expres.cz

    Podle Jana Zahradila uvažuje Evropská komise kromě vykoupení se z kvót a „podmíněného“ souhlasu EU s bezvízovým stykem s Tureckem také o tom, že by se v Evropské unii mohly sjednotit benefity, což by znamenalo, že by se u nás sociální dávky pro uprchlíky mohly radikálně zvýšit. Expres se zeptal českých politiků, co na to říkají.

    Evropská komise ve středu navrhne zavedení dalších povinných kvót na přijímání uprchlíků, informoval o tom v úterý Radiožurnál. Česká vláda ovšem povinné kvóty opakovaně odmítá.

    „Případ iráckých občanů ukázal, že kvóty nefungují a fungovat nemohou a myslím, že musíme udělat vše pro to, abychom zabránili přijetí povinných kvót. Neměli bychom nést odpovědnost za nezodpovědné chování a vítací politiku Angely Merkelové,“ reagoval na zprávu prostřednictvím Expresu poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

    Europoslanec Jan Zahradil tvrdí: „Máme tady skryté a podprahové plány na sjednocování benefitů pro případné azylanty.“

    Proč se tedy návrh o nefunkčních kvótách stále a stále vrací, nyní na úrovni Evropské komise?

    „Protože Německo, Švédsko a další země, které se to nejvíce dotýká, nejsou schopny vymyslet něco jiného. Je to důkaz určité bezradnosti a zoufalství politických elit,“ myslí si europoslanec za ODS Jan Zahradil.

    Nechcete uprchlíky? Vyplaťte se!

    Jenže kvóty nejsou zřejmě jediným bodem, který mají eurokomisaři na plánu. Jak v úterý uvedla ČTK, komise navrhne jakousi možnost vykoupení se z povinnosti přijmout v případě krize žadatele o azyl z jiného členského státu EU.

    Ale něco to bude stát! V tomto případě by podle návrhu taková země za každého migranta zaplatila v přepočtu téměř 7 milionů korun.

    „Ani korunu výkupného Bruselu! Odmítáme diktát v podobě kvót na přerozdělování migrantů a nenecháme se ani vydírat výkupným. Jsme suverénní země a nepřijímáme loupežnickou výhrůžku,“ reagoval v úterý europoslanec Petr Mach.

    Europoslanec Petr Mach je v reakci na jednání Komise EU hodně rázný. Ani korunu výkupného Bruselu, hřímá.

    Pakliže by návrh prošel, pro Česko by odmítání uprchlíků bylo hodně drahé.

    Lákání uprchlíků na štědřejší dávky

    A drahá by byla i další varianta, se kterou podle neoficiálních informací koketují eurokomisaři. „Máme tady skryté a podprahové plány na sjednocování benefitů pro případné azylanty. Tohle je další nebezpečný trend, na který si musíme dát větší pozor,“ tvrdí Zahradil a dodává, že pokud by takový návrh prošel, zásadně by to ovlivnilo sociální systém v ČR.

    Pro Česko by to znamenalo, že sociální dávky pro uprchlíky by se mohly radikálně zvýšit, míní Zahradil.

    Uprchlíky kromě strachu z války, motivuje také štědrý sociální systém, který v některých státech Evropské unie funguje. Jenže v postkomunistických zemích východní a střední Evropy moc imigrantů zůstávat nechce.

    To se například ukázalo v případě křesťanských uprchlíků, kteří z Česka prchli do Německa.

    Nemůžeme si to dovolit!

    „Nedovedu si představit, proč bychom my měli zvyšovat sociální příspěvky nebo vůbec příspěvky na pobyt těm, kteří přicházejí do naší země. Za prvé bychom to těžko vysvětlovali všem ostatním, ať už daňovým poplatníkům nebo těm, kteří by měli kvůli tomu například nižší důchody. Za druhé si myslím, že k tomu není jediný důvod a podle mého soudu si to ani nemůžeme ekonomicky dovolit,“ reagoval pro Expres Tejc.

    Jeroným Tejc z ČČSD míní, že je nepřípustné, aby Česko neslo odpovědnost za chybné kroky Německa a dalších evropských „vítačů migrantů“.

    Vyrovnat sociální dávky západním standardům nadzvedlo i europoslance Macha, podle něhož by toto humanitární gesto nejen stálo velké peníze, ale hlavně by prý ohrožovalo naši svobodu.

    „Já bych tedy naopak čekal solidaritu od Německa, že trošku uzavře tu svoji vstřícnou náruč, aby nezatahovalo do svých problémů další země včetně České republiky. Pokud by ty země byly rozumné, tak omezí štědrost svých sociálních dávek pro migranty a sníží svou atraktivitu,“ řekl Expresu Mach.

    Podle informací ministerstva zahraničí se nejedná o vyšší částky sociálních příspěvků pro migranty, ale o možnosti finanční kompenzace ze strany těch členských států, které se nebudou chtít podílet na navrhovaném trvalém přerozdělování.

    „ČR vždy zdůrazňovala princip dobrovolnosti a nesouhlasí s trvalým relokačním mechanismem v žádné jeho podobě - včetně možnosti tzv. finančního vykoupení. Jsme toho názoru, že Evropská komise by měla přicházet s konstruktivními návrhy, které mají předpoklad, že se na nich členské státy shodnou, a ne s návrhy, které Unii rozdělují,“ komentovala návrh komise mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

    Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna odmítá, že by Česká republika měla nést odpovědnost za politické chyby jiných.

    Takové úvahy odmítá i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

    Tento přístup je zcela zcestný. Nelíbí se mi ani návrh bezvízového styku pro Turecko. Nevím, proč by měly státy Evropské unie platit Turecku výpalné. Česká republika nebyla součástí útoků na Irák v roce 2003. My jsme nepodporovali rozbití Libye, ani nepodporujeme nikoho v Sýrii, tak ať si to zodpoví ti, co se do těchto věcí angažovali,“ řekl pro Expres Foldyna.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 18:52 středa 31. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      76
    • Tvl
      18
    • Cože
      9
    • Trapas
      8
    • Sladký
      8
    • Haha
      7
    Vybrali jsme pro vás

    Hanychová vzpomíná na minulost. V Kozičce jsem poprvé otěhotněla, naštěstí je Kryšpín zdravý, řekla

    Agáta Hanychová zavzpomínala na dobu, kdy poprvé otěhotněla. Mělo k tomu dojít při jednom večírku v pražském baru...

    Katastrofa na Majálesu? Lidé se brodili bahnem, někteří interpreti nemohli vystoupit. Pořadatelé se omlouvají

    V sobotu se v Hradci Králové konal první letošní Majáles. Podle návštěvníků šlo ale o velkou katastrofu. Lidé se...