Ransdorfova tiskovka: Reportér Expresu přistihl europoslance při lži

  • Europoslanec Miloslav Ransdorf řeší kauzu svého zatčení
  • Spolu se čtyřmi Slováky byl zatčen ve švýcarské bance
  • S Peterem Guzmickým uspořádal tiskovou konferenci
  • Redaktor Expresu ho přistihl, když nemluvil pravdu
  • VIDEO na konci článku
Europoslanec Miloslav Ransdorf v rámci své kauzy týkající se zatčení ve švýcarské bance po měsíci nekomunikace s médii uspořádal tiskovou konferenci. Na té spolu s Peterem Guzmickým, který byl organizátorem výpravy do Curychu, měl vysvětlit, k čemu vlastně došlo a předložit dokumenty, které jeho tvrzení potvrdí. Dokumenty jen ukázal a neposkytl a příliš kloudných odpovědí také nezaznělo.

Fotogalerie

Komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf měl po více než měsíci od svého zatčení ve švýcarské bance v Curychu uvést celý případ na pravou míru. Za tímto účelem uspořádal tiskovou konferenci v pražském Café Louvre.

Na tiskové konferenci promluvil Ransdorf spolu se Slovákem Peterem Guzmickým. Ten byl spolu s ním zatčen v curyšské Kantonalbank.

Já jsem ten, kdo zorganizoval jednání ve Švýcarsku. To já jsem způsobil, že se do celé věci zaangažoval pan doktor Ransdorf a že dopadl, jak dopadl. Přišel jsem jako chlap, abych vše vysvětlil a řekl pravdu,“ pronesl na úvod Guzmický.

Skutečnost, že právě Guzmický je hlavním organizátorem celé kauzy, zopakoval během tiskové konference hned několikrát. Guzmický rovněž řekl, že zastupuje odsouzeného podvodníka Vladimíra Huňka, který vydal Ransdorfovi plnou moc pouze ke zprostředkování komunikace s bankou.

Na začátku tiskové konference byl Ransdorf v dobré náladě a prohlásil, že pravda má veselou tvář.

Guzmického, který Huňkův případ ve Švýcarsku podle svých slov řeší od listopadu 2014, kdy ho s Huňkem dal dohromady společný známý z Karlových Varů, k osobní návštěvě banky s Ransdorfem vedla lidskost a touha pomoci člověku v zoufalé situaci. Huněk se totiž měl díky předchozím neúspěšným jednáním s bankou pokusit o sebevraždu.

„Jsem členem rytířského řádu a je to moje rytířská povinnost pomoci. Lidé by neměli kvůli penězům umírat, proto jsme se sešli s doktorem Ransdorfem. Čestný rytíř a čestný komunista,“ pronesl Guzmický a mnoho přítomných nedokázalo potlačit smích.

Guzmický s Ransdorfem jsou prý čestný rytíř a čestný komunista.

Guzmický, kterého ze švýcarské vazby jako organizátora propustili až 22. prosince, zároveň prohlásil, že má k dispozici dokumenty, které potvrzují, že Huněk skutečně disponuje ve Švýcarsku enormním jměním, které zdědil po své tetě Heleně Husákové-Huňkové.

Vzápětí Guzmický ukazuje ony dokumenty. Jedná se o dva rozsudky českých soudů. Z fotografií je vidno, že jeden se skutečně týká dědictví po Heleně Husákové-Huňkové, konkrétně o řešení toho, která z jejích závětí platí. Z textu je patrné pouze to, že Huněk měl dědit částku v řádu desetitisíců korun.

Guzmický slibované dokumenty pouze letmo ukázal, novinářům je k nahlédnutí nepředložil, takže zůstává otázkou, co vlastně obsahují.

Druhý rozsudek na první pohled nemá s dědictvím nic společného. Jedná se o rozsudek zlínského okresního soudu, kde Huňka žalovala společnost Autoline o zhruba 50 tisíc korun. Ani jeden rozsudek ale Guzmický nechce poskytnout k nahlédnutí. O kopii druhého rozsudku již Expres požádal zlínský soud.

Jeden z rozsudků, který měl dokazovat Huňkovo enormní dědictví, dokazuje to, že ho v roce 2010 kdosi žaloval o 52900Kč.

Na dotaz novinářky, jak je možné, aby Huněk zdědil po své tetě miliardy, když podle jejích švýcarských přátel nebyla majetná, se Ransdorf rozesměje. Když chce říci, jak zhruba vysoká částka by na účtu měla být, Guzmický Ransdorfa zarazí a nenechá ho ani tuto informaci sdělit.

„Zeptejte se banky,“ odbyde novinářku Guzmický.

Ransdorf žádá Guzmického o vodu.

Ransdorf znejistí, když je redaktorem Expresu konfrontován otázkou na roli Heleny Suché. Na to, proč za něj jeho bývalá asistentka týden komunikovala a až poté prozradila, že pro Ransdorfa už přes rok nepracuje, Ransdorf odpovědět nedovede.

Ransdorf v průběhu tiskové konference opakoval proč ve Švýcarsku jednal jako zplnomocněnec Vladimíra Huňka.

„Ohrazuji se proti odporným útokům na paní inženýrku Suchou, která se stala obětí této kauzy. Její společnost pro mě vyvíjí určitou agendu,“ odpovídá vyhýbavě Ransdorf. Ještě více rozhozený je dotazem na to, proč na svých stránkách tedy uváděl kontakt na Suchou a již neexistující adresu pražské kanceláře.

Ransdorfovy oficiální stránky ještě v půlce prosince uváděly neaktuální adresu kanceláře a kontakt na Helenu Suchou. podle Ransdorfa tyto stránky od roku 2014 neexistují.

„Ty stránky byly od roku 2014 vypnuté, nemohl jste se tam dostat,“ reaguje Ransdorf. Bohužel, pravda je taková, že na to, že staré stránky s neaktuálními údaji jsou stále první ve vyhledávání, upozornil právě redaktor Expresu e-mailem. Až na jeho základě Ransdorf stránky zneprovoznil.

Ransdorf své staré stránky a neaktuální údaje na nových smazal až poté, co ho na to 15. prosince 2015 upozornil redaktor Expresu. Když Ransdorf tvrdil, že to udělal už v roce 2014, nemluvil pravdu.

Ve finále tak Ransdorf ani Guzmický žádné nové světlo do případu nevnesli. Zopakovali již několikrát omílanou verzi s Huňkovými miliardami a o slibované dokumenty se nepodělili, jen s nimi zamávali novinářům před očima. Ransdorf nadto ani nebyl schopen přiznat, že se neumí postarat o aktuálnost vlastních internetových stránek.

Po skončení tiskové konference byli Ransdorf i Guzmický o poznání méně pozitivně naladěni.

Pravda o švýcarské misi poctivého rytíře s poctivým komunistou tak stále zůstává známá pouze samotným aktérům kauzy.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:23 pátek 6. května 2016. Anketa je uzavřena.

  • 43
  • 36
  • 21
  • 19
  • 13
  • 7