Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Uvnitř hlavního města Islámského státu: Ze syrské Rakky je peklo na zemi

    Syrské město Rakka se pod nadvládou Islámského státu proměnilo v peklo na zemi, kde se lidé bojí žít a kde jsou smrt a utrpení všudypřítomné. | foto: reprofoto cnn.com

    Město Rakka ve střední Sýrie se po svém dobití teroristy z Islámského státu stalo pomyslným hlavním městem jejich samozvaného chalífátu. Většina obyvatel utekla a ti, kteří zůstali přežívají pod tyranií islámských radikálů. Nefunguje zde voda ani elektřina, na město neustále dopadají bomby a popravy a kruté tělesné tresty jsou zde na denním pořádku.

    Fotogalerie

    Syrské město Rakka patřilo dlouhou dobu k nejliberálnějším městům v zemi. Vzkvétala zde kultura, obyvatelé zde byli spokojení a dalo by se říci, že v podmínkách občanskou válkou zmítané Sýrie se jednalo o poměrně idylické místo k žití. Vše se změnilo s příchodem Islámského státu.

    V ulicích Rakky je všudypřítomné násilí

    O město místní povstalci dlouhou dobu bojovali s islámskými radikály, ale ti nakonec v roce 2013 Rakku dobyli. Město boji s islamisty velmi utrpělo, značná část obyvatelstva kvůli nim odešla a zůstaly po nich jen rozbořené prázdné domovy.

    Z mnoha domovů zbyly jen hromady suti

    Islámský stát prohlásil Rakku za své hlavní město a jeho pustošení pokračuje do dnešních dní. Většina domů je rozbořených, elektřina jde jen v některých částech města a to ještě jen občas a na vodu, která se musí převářet aby vůbec byla pitná, se musí stát dlouhé fronty.

    Voda se vydává na příděl a aby byla pitná, musí se ještě převařit.

    Ulice Rakky zejí prázdnotou. Těch málo lidí, kteří z města ještě neutekli se bojí krutých trestů ze strany bojovníků Islámského státu, kteří zde nastolili svá neúprosná pravidla. Ženy mohou na ulici jen v doprovodu mužů a zcela zahalené, sebemenší provinění se trestá telesnými tresty nebo popravou.

    Provinilci jsou umisťováni do klecí všem na očích, kde často hlady a žízní zemřou.

    Veškeré trestání těch, kteří se teroristům znelíbí probíhá veřejně. Ať už se jedná o bičování, usekávání končetin, zamykání lidí do klecí, shazování homosexuálů ze střech, stínání hlav nebo dokonce ukřižování. Hnijící mrtvoly jsou pak ponechány na ulici všem pro výstrahu.

    Na denním pořádku jsou brutální popravy, dochází dokonce i k barbarskému ukřižování.

    „Každý den musím být v 5 ráno v mešitě. Kdybych přišel pozdě nebo vůbec našli by si mě a pomstili by se nejn mě, ale celé mojí rodině,“ říká obyvatel města a otec tří dětí Mohammed. „Náboženské hlídky člověka zastaví a třeba ho na místě popraví a ani mu neřeknou proč, bojím se, aby se to nestalo mně nebo mé ženě a dětem,“ dodává.

    Ulice Rakky zejí prázdnotou. Většina obyvatel utekla a ti zbylí se bojí vycházet.

    Mohammed před vpádem radikálů z ISIS pracoval jako učitel. Povolání vykonává neustále, nicméně to, co musí děti učit se změnilo. „S normální výukou to nemá nic společného, musím je učit radikální výklad Koránu, který sám neuznávám. A musím ty bludy říkat i vlastním dětem. Kdybych odmítl, popraví mě,“ říká Mohammed.

    Jídla a pití se nedostává ani malým dětem. Ty jsou navíc neustále indoktrinovány radikálním islámem.

    Lidé jako Mohammed nemají žádnou oficiální možnost jak město ovládané teroristy opustit. Na odstěhování se by musli dostat povolení od představitelů Islámského státu, což je nereálné. Ti, kteří jsou dopadeni během útěku jsou mučeni a popravováni.

    Islamisté neustále demonstrují svou sílu. Projíždějí v tancích s prapory ulicemi a střílí do vzduchu.

    Lidé zde žijí v naprosté chudobě, nedostatek potravin způsobil, že ovoce nebo například čokoláda se stali komoditou, kterou si téměř nikdo nemůže dovolit. Jediný, kdo si může dovolit každodenní pohoštění jsou vojáci Islámského státu, kteří často o zásoby okrádají i běžné obyvatele.

    Na rozdíl od místních obyvatel se bojovníci ISIS mají jako králové.

    Život ve městě je ještě nebezpečnější než kdy předtím. Pokud člověk unikne teroru islamistů, hrozí mu neustálé nebezpečí z čím dál tím intenzivnějšího bombardování. Na město dopadají bomby asadovských milicí, protivládní opozice, Američanů i Rusů. Ztráty na životech civilistů jsou enormní.

    Na Rakku ze všech stran dopadají bomby jak syrské vlády, tak opozice, stejně jako všech spojenců proti Islámskému státu.

    Na ulicích jde běžně koupit zbraně, prodají je klidně i malým dětem, které jsou často indoktrinované radikálním islámem. Propaganda Islámského státu je všudypřítomná, vojáci projíždějí ulicemi s prapory a střílí do vzduchu. Navzdory přísnému zákazu alkoholu a kouření se radikálové sami oddávají radovánkám, neodpírají si ani marihuanu, znásilňují místní dívky a nutí je stát se jejich manželkami.

    Jídla je nedostatek, ale zbraně se dají koupit na každém rohu..

    Na ženy islamisté nahlíží jako na lidi druhé kategorie. Mají naprosté minimum práv a jsou nuceny do sexu a sňatků s teroristy. Spíše než manželkami se proti své vůli stávají jejich majetkem. Na vše dohlíží ženské pořádkové oddíly al-Khansa, často tvořené z bývalých prostitutek loajálních představitelům ISIS.

    Ženy musí chodit zcela zahalené. jakýkoliv prohřešek je trestán v lepším případě bičováním, v horším smrtí.

    Kdysi progresivní město se stalo doslova peklem na zemi. Běžní lidé zde pod nadvládou těch nejhorších teroristů denně musí bojovat o vlastní život. Pro mnohé obyvatele města Rakka se bohužel jedná o předem prohraný boj.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 14:19 čtvrtek 14. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      17
    • Tvl
      16
    • Cože
      11
    • Haha
      7
    • Trapas
      7
    • Sladký
      7