Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Ředitel učňáku pro Expres: Řeknu vám, proč se děti do řemesla nehrnou

    Svářeče nechce dělat nikdo, dostávají ale třeba i 175 korun na hodinu. | foto: Buhler.cz

    Proč o učební obory a řemesla není zájem? Lidé mají pořád představu, že je to něco méněcenného a dívají se na ně přes prsty. Mnohým se pak nechce makat rukama. Na tom se shodlo několik ředitelů odborných učilišť, které redakce Expresu oslovila. Jenže finanční podmínky některých profesí se blíží téměř lékařskému či výzkumnému prostředí.

    Přijímací zkoušky na střední školy a gymnázia už skončily. Ne každý se však dostal, kam chtěl, a mnozí se tak setkali zklamáním, které někteří rodiče hasí tím, že svoje potomky přihlásili na soukromou školu, třeba i za cenu toho, že dítě střední školou sotva proleze.

    Přitom dobře by jim bylo i na odborných školách, kde by navíc získali kvalifikaci, po které je poptávka.

    O kvalifikované odborníky a řemeslníky je mezi firmami velký zájem, jenže těch je rok od roku méně, žáci totiž o učňovské obory nestojí.

    Všichni studují humanitní obory a řemeslníků se nedostává. Přitom mají mnohdy štědré platy.

    „Mladé generaci se nechce pracovat rukama. Zároveň ale klesá počet žáků vycházejících z 9. tříd,“ míní Leoš Říha, ředitel Středního odborného učiliště ve Svitavách. Oproti loňském roku ale při letošních přijímacích zkouškách zaznamenali nárůst zájemců o učňovské obory. Situace ovšem není taková, aby se třídy zcela zaplnily.

    S odlivem studentů se dlouhodobě potýkají nejen na učilištích, ale i na středních školách s maturitou.

    Počty nabízených míst ve středních školách výrazně převyšují počet žáků odcházejících ze základních škol.

    Dvě stě kilometrů dál od Svitav je ale situace o něco horší.

    Na Středním odborném učilišti v Hluboši u Příbrami už v minulosti museli pro naprostý nezájem některé učební obory zcela zrušit.

    Stát se čalouníkem nebo zpracovatelem dřeva v tamním okrese mezi žáky zájem nebyl.

    Nejmenší nábor za poslední roky

    „Nedávno jsme tohle téma řešili s řediteli okolních středních škol a letos jde o nejmenší nábor za poslední roky. Žáci nechtějí na učňovské obory. Na truhláře máme třeba deset přijatých,“ řekl Expresu Drahomír Krbec, ředitel hlubošského odborného učiliště. Ve třídě by přitom bylo místo pro více než dvojnásobek učňů, zájem ale není.

    Ředitelé se shodují v tom, že pro řadu žáků jsou učňovské obory podřadné. Respektive pro jejich rodiče, kteří by z dětí chtěli mít minimálně středoškoláka s maturitou. Tu si přitom mohou udělat v nástavbě.

    „Učňovské obory jsou pro ně neprestižní. Všichni chtějí maturitu, která je ale rok od roku těžší,“ uvedl ředitel Krbec. Občas se stává, že slabší maturanti, kteří na maturitu nestačí, pak navíc stejně berou zavděk učňovským oborem a v dospělosti si výuční list dodělávají.

    Školy se potenciální zájemce o učňovské obory snaží všemožně nalákat a motivovat. V Hluboši dělají prohlídky pro žáky základní škol, mohou se pochlubit kvalitním zázemí. „Máme dílny za 11 milionů, takže zázemí je, ale nechtějí sem,“ dodal Krbec.

    Mechanik zemědělských strojů má nástupní plat až 40 tisíc.

    Technické obory táhnou

    Znát dobrého a spolehlivého řemeslníka je dneska kauf, jak se tak říká, a každý si toho svého předchází. I mezi firmami je o ně velký zájem (psali jsme zde).

    „Vyučený odborník s maturitou si vydělá kolem 35 tisíc korun, což je mnohdy víc, než má nějaká sekretářka či asistentka v hlavním městě,“ řekla před časem Hana Voborníková, projektová manažerka Podorlického vzdělávacího institutu, v rozhovoru pro jenprozeny.cz.

    Proč o učební obory není zájem?

    „Lidé mají pořád představu, že je to něco méněcenného a dívají se na ně přes prsty. Jenže pracovní podmínky těchto profesí se blíží téměř lékařskému či výzkumnému prostředí. Pokud navíc absolventi ovládají jazyky, mají na trhu práce obrovskou cenu,“ dodala Voborníková.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 12:03 sobota 10. září 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      75
    • Cože
      29
    • Trapas
      24
    • Haha
      19
    • Tvl
      15
    • Sladký
      13