Sázka na Turecko se může Merkelové vymstít, říká pro Expres.cz politolog

Německé kancléřce nezbývá mnoho času, aby vyřešila migrační krizi, jejíž zhoršení jí mnozí připisují. Angela Merkelová se v řešení uprchlické krize upíná především na Turecko, což se jí podle politologa Matěje Trávníčka nemusí vyplatit.

V těchto dnech probíhá summit, který měl být klíčový pro řešení uprchlické krize. I když Merkelová o palčivém problému ve čtvrtek řečnila přes šest hodin, přínos to nebyl v podstatě žádný.

„Jediný výsledek jednání o migraci je, že se šéfové států a vlád dohodli, že se zkusí dohodnout. Reálné řešení se odkládá a vše se sází na tureckou kartu. Tedy na to, že se Unii podaří na chystaném summitu uplatitTurky tak, aby začali aktivněji odchytávat a zadržovat imigranty. Těch je přitom podle aktuálních údajů v Turecku přibližně dva a půl milionu,“ řekl pro Expres politolog Matěj Trávníček.

Fotogalerie

První den summitu v Bruselu patřil migrační krizi, druhý vyjednávání s Velkou Británií o podmínkách jejího setrvání v Evropské unii.

A to se zřejmě ještě protáhne.

Na uprchlíky, kteří německou kancléřku kvůli „přežití“ ve funkci zajímají pravděpodobně víc, než požadavky britského premiéra Davida Camerona, už v „tomto vyjednávacím kole“ nezbude čas.

Může být Angela Merkelová spokojená? Nevím, ale vím, že sázet vše na jednu kartu se může člověku šeredně vymstít. Co když na začátku března řekne Turecko „Ne“? Nebo, co když si řeknou o cenu tak vysokou, kterou nebude chtít Unie zaplatit? Co potom? Kvóty se zhroutily, respektive zůstaly pouze na papíře. A co bude Unie, respektive Německo dělat dál? Utápět se ve vlastní nemohoucnosti?ptá se politolog.

Podle Trávníčka je neschopnost přijít s nějakým řešením a problémy odsouvat někam do nedohledna pro současnou Evropu vcelku typická.

„Je to jeden z důvodů, proč můžeme napříč starým kontinentem vidět nárůst frustrace a euroskeptických nálad a sentimentů. Lidi volí politiky, aby řešili problémy. Místo toho slyší jen o bezvýsledných summitech, jejichž závěry mají politici tendenci komentovat bezobsažnými frázemi politicky korektního newspeaku. Pak se nikdo nemůže divit, že u voličů bodují populisté,“ varuje před přílišnou liknavostí politiků Matěj Trávníček.

Matěj Trávníček doplnil svůj komentář osobní zkušeností s návštěvou tureckého uprchlického tábora:Osobně jsem byl před dvěma lety v utečeneckém táboře v Turecku u syrských hranic. A když vidíte, jak v typizované stavební buňce o rozměrech cca dvakrát čtyři metry žije i osmičlenná rodina, tak pochopíte, že ti lidi se snaží jít za lepším, k nám do Evropy. A to jsou ti šťastnější, ti méně šťastní se místo stavební buňky musí spokojit se stanem.“

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:08 sobota 18. června 2016. Anketa je uzavřena.

  • 19
  • 10
  • 10
  • 9
  • 9
  • 3