Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Poslancem na věčné časy! Tihle sedí ve sněmovně déle, než by bylo zdrávo

    Někteří politici se svého místa v poslanecké sněmovně drží zuby nehty a jsou poslanci klidně 20 a více let. To je případ například Miroslava Kalouska, Bohuslava Sobotky nebo absolutního rekordmana Marka Bendy. | foto: iDNES.cz

    Politika je pro někoho posláním, pro jiného způsobem, jak si vydělat slušné peníze. Přece jen poslanecký plat je pro většinu lidí nedosažitelným snem. Najdou se i tací, co si z politiky udělali doslova živnost a dlouhá léta sedí jak žáby na prameni v poslaneckých lavicích. Kdo je mezi českými politiky rekordmanem?

    7. Miroslava Němcová

    Poslankyní 18 let

    Před vstupem do politiky provozovala absolventka Střední zemědělské a technické školy knihkupectví ve Ždáru nad Sázavou, kde působila i v komunální politice. V roce 1998 byla zvolena poslankyní za ODS.

    Než se v devadesátých letech Miroslava Němcová dala do politiky, prodávala knížky ve Žďáru nad Sázavou.

    Němcová ve sněmovně několikrát během vlád, kterých se účastnila, vykonávala funkci předsedkyně nebo místopředsedkyně sněmovny. Funkci místopředsedkyně zastávala i v mateřské ODS, která jí jednu chvíli zvažovala za kandidátku v prezidentských volbách 2013, ale nakonec vybrala Přemysla Sobotku.

    6. Miroslav Kalousek

    Poslancem 18 let

    Kalousek se do poslanecké sněmovny dostal ve stejném roce jako Miroslava Němcová. Nynější předseda TOP 09 vstupoval do parlamentu jako člen KDU-ČSL. I Lidovcům dělal během svého působení ve sněmovně Kalousek předsedu.

    Dnes Kalousek jako předseda TOP 09 bojuje za demokracii, před deseti lety jako předseda KDU-ČSL vyjednával o účasti na vládě ČSSD a komunistů.

    Po volbách v roce 2006 Kalousek dokonce vyjednával za Lidovce o účasti na vládě s ČSSD za tolerance komunistů. Do paměti Čechů se Kalousek zapsal především jako ministr financí. Funkci vykonával jak za KDU-ČSL, tak za TOP 09.

    5. Lubomír Zaorálek

    Poslancem 20 let

    Sociální demokrat Zaorálek se poslancem stal v roce 1996, dva roky poté, co jako někdejší bezpartijní politik vstoupil do ČSSD. Mladý absolvent vysokoškolského oboru marxisticko-leninská filozofie a politická ekonomie přitom jako poslanec působil krátkou dobu ve federálním shromáždění v roce 1990.

    Zaorálek je ve sněmovně štamgastem.

    Mezi lety 2002 - 2006 působil Zaorálek ve funkci předsedy sněmovny, následně byl jejím místopředsedou. Když byla ČSSD v opozici, zastával Zaorálek post stínového ministerstva zahraničních věcí a ihned poté, co se sociální demokraté chopili vlády, byl Zaorálek jmenován řádným ministrem zahraničí.

    4. Bohuslav Sobotka

    Poslancem 20 let

    Sobotka s politikou začínal jako mladíček ihned po revoluci. V roce 1990 spoluzakládal Mladé sociální demokraty a 6 let nato byl zvolen do poslanecké sněmovny, kterou už neopustil. Ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka zastával post ministra financí.

    Mladého Sobotku by ještě s vlasy na hlavě před 20 lety ve sněmovně dnes poznal málokdo.

    Na vysokou funcki si musel Sobotka počkat. Až v roce 2011 byl zvolen předsedou ČSSD a po volbách v roce 2013 se stal premiérem. Obojí bylo ale velice těsné, ve volbě předsedy jen o málo hlasů porazil Michala Haška, který se ho na schůzce s prezidentem Zemanem pokoušel odstranit i z funkce předsedy vlády.

    3. Vojtěch Filip

    Poslancem 22 let

    Staronový předseda KSČM Filip byl do české poslanecké sněmovny zvolen v roce 1996, předtím ale dva roky působil i ve federálním parlamentu. Dohromady mu to dává 22 let ve vysoké politice.

    Komunista Filip se může smát, obhájil post předsedy strany a navíc je déle než dvě desetiletí poslancem.

    Od roku 2005 je předsedou Komunistické strany Čech a Moravy a funkci i přes sílící nespokojenost některých svých spolustraníků na posledním sjezdu obhájil. Ve sněmovně je dlouhá léta místopředsedou.

    2. Miroslav Grebeníček

    Poslancem 22 let

    Druhý komunista v žebříčku, který se v poslanecké sněmovně drží jako klíště, je stejným případem jako jeho soudruh Filip. Grebeníček byl zároveň tím, koho Filip nahradil v čele strany.

    Grebeníček se s Filipem ve sněmovně potkává už 22 let.

    Syn komunistického dozorce Aloise Grebeníčka, který ve vězení v Uherském Hradišti krutě mlátil a týral vězně, patří ke konzervativním komunistům, v 90. letech se osobně postaral o to, aby straničtí liberálové z názvu KSČM neodstranili slovo „komunistická“, které podle nich příliš evokovalo minulý režim.

    1. Marek Benda

    Poslancem 24 let

    Absolutním rekordmanem je poslanec ODS Marek Benda. Už jako student byl těsně po revoluci kooptován do federálního shromáždění z titulu toho, že byl synem disidenta Václava Bendy. S drobnými přestávkami je od té doby ve sněmovně do dnešní doby.

    Politický nezmar Marek Benda do sněmovny zasedl těsně po revoluci a aniž by cokoliv významného udělal, zůstává poslance dodnes.

    Benda neproslul ani tak svou politickou činností, ze které vzešel jen kontroverzní náhubkový zákon, ale aférou s podvodem při studiu právnické fakulty v Plzni, kde mu opsanou práci vedl Milan Kindl, který stál v čele plzeňské korupční aféry s rychlostudenty.

    O Bendovo nekonečné marné působení v parlamentu se otřel i předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Marek Benda, to je člověk rekordman. Sedí 24 let v Poslanecké sněmovně. Když jsem se připravoval na ten projev šest dní a spisoval všechny ty sra*ky, co tady předvedli, ty tisíce miliard, o které nás připravili, tak Marek Benda je jednička,“ pronesl rozhořčeně Babiš na setkání s občany Plzně.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 3:35 sobota 17. září 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      129
    • Trapas
      42
    • Tvl
      21
    • Cože
      18
    • Sladký
      14
    • Haha
      11