Pohřeb Krakonoše Peterky: Proč nedorazila skalní fanynka Bílá? A kde je Janžurová?

 •   10:11
 • diskuse

Peterka pohřeb | foto: ČTKiDNES.cz

V tichosti a pouze za účasti rodinných příslušníků měl ve čtvrtek v Liberci pohřeb František Peterka, herec a vynikající komik. Známý pohádkový Krakonoš měl mezi slavnými osobnostmi opravdu nespočet přátel. Jenže nikdo z nich se s ním nepřišel rozloučit! Kde byla jeho kamarádka Iva Janžurová a fanynka Lucie Bílá?

Týden po smrti rodina Františka Peterky zorganizovala poslední rozloučení. To se konalo v Liberci, kde známý herec strávil poslední roky svého života. Z jeho smrti byl zarmoucen celý filmový i divadelní svět, nicméně na obřad nikdo z jeho kolegů, až na pár výjimek z libereckého divadla, nedorazil.Lucie Bílá, která byla jeho skalní fanynkou a podporovatelkou má totiž koncert ve sportovní hale v městě Ružomberok na severu Slovenska. Iva Janžurová, jež byla jeho filmovou manželkou nejen ve známé komedii Zítra to roztočíme, drahoušku, zase zkoušku v divadle.

„Myslím na něj, ale mám dnes bohužel zkoušku,“ řekla pro Expres.cz důvod své neúčasti.

Přestože na posledním rozloučení chyběla řada jeho přátel a kolegů z branže, rodina na něj nezapomněla. Nechyběl jeho nedoslýchavý syn Michael, který byl vždy po otcově boku a vnučka.

Pohřeb Františka Peterky.

Pohřeb Františka Peterky.

V síni zazněli písně jako Až mě andělé od Petra Spáleného nebo Bude mi lehká zem od Petra Hapky a za velkého potlesku se s umělcem rozloučili.

Představitel Krakonoše poslední měsíce strávil v hospicu, kam se dostal proto, že by se bez péče druhých neobešel.

Peterku totiž život nijak nešetřil. V roce 2001 ho srazilo auto a rozdrtilo mu nohu. Tehdy ještě svalnatý sportovec musel podstoupit nespočet operací a až dvaačtyřicátá byla tou poslední. Herec chodil dlouho o berlích.

Uběhla desítka let a František musel znovu na sál. Tentokrát však kvůli infarktu, který ho v roce 2013 postihl. A aby toho nebylo málo, na jaře se herec vyléčil z rakoviny jazyka, která ho sužovala po několik měsíců.

Není se proto co divit, že byl herec hodně unavený a poslední týdny si dokonce několikrát povzdechl, že by chtěl umřít. „Ztrácím paměť, ale přitom si pamatuju monology z jeviště. Nejradši bych zemřel,“ posteskl si v létě serveru Aha!

Zřejmě ale netušil, že se mu jeho přání za pár měsíců splní. Peterka zemřel ve spánku, v úplném klidu. Jeho odchod ze světa ale zarmoutil řadu jeho kolegů.

Nikdo z nich však na jeho pohřeb nedorazil.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:11 31. března 2017. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  21
 • Trapas
  18
 • Super
  16
 • Tvl
  12
 • Sladký
  10
 • Haha
  6


Komentáře