Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Vzestupy a pády Petra Macha: Ohlédnutí za kariérou končícího předsedy Svobodných

    Po sedmi letech ve vedení Strany svobodných občanů její zakladatel Petr Mach rezignoval na post předsedy. Jaká je jeho minulost a co ho čeká do budoucna? | foto: iDNES.cz

    Liberální pravicová Strana svobodných občanů možná přijde o svou nejvýraznější tvář. Na post předsedy po sedmi letech rezignoval její zakladatel Petr Mach. Ten není v politice žádným nováčkem a určitě i po odchodu z předsednického křesla Svobodných najde uplatnění. Pojďme se poohlédnout za jeho kariérou a zamyslet se nad tím, kam mohou směřovat jeho další kroky.

    1. Ekonom a pedagog

    Jako absolvent pražského gymnázia Na Zatlance se Petr Mach přihlásil na Vysokou školu ekonomickou. Zde získal nejprve bakalářský titul v oboru statistika a ekonometrie a posléze i titul inženýrský v oboru finance a doktorát za disertační práci na téma inflační daně.

    Vystudovaný ekonom Mach kromě politiky rád předává své znalosti mladším ročníkům a přednášel na několika vysokých školách.

    Akademické prostředí se ekonomovi Machovi zalíbilo a tak dlouhá léta působil jako pedagog. Nejprve učil jazyky na jazykové škole a posléze přednášel ekonomiku na státní VŠE a soukromých univerzitách Vysoké škole finanční a správní a Vysoké škole ekonomie a managementu.

    2. Politické začátky v ODS a u Klause

    Petr Mach se vždy na spektru politického smýšlení řadil k pravicovým liberálům. Již v roce 1997 vstoupil do tehdy prakticky jediné pravicové strany v Česku ODS, kde setrval deset let. Své ekonomické pohledy na svět pak šířil i v časopise Laissez-Faire (heslo klasického ekonomického liberalismu), který sám vydával.

    Politickou kariéru začínal Mach budovat v ODS, kde měl nejblíže k Václavu Klausovi. Tomu dokonce dělal 4 roky poradce.

    Mezi občanskými demokraty měl pak jak ekonomicky, tak politicky Mach nejblíže k dlouholetému předsedovi a následně prezidentovi Václavu Klausovi. Pro něj pracoval v letech 2003 - 2007 i jako jeden z poradců. Klaus se netají tím, že i dnes mu jsou Machovi Svobodní v lecčem sympatičtější než jeho vlastní ODS.

    3. Zakladatel a dosud jediný šéf Svobodných

    V roce 2007 Petr Mach vystoupil z ODS, jelikož Strana podle jeho názoru přestala hájit svobody, které on vyznával. Nepohodl se ani s novým předsedou Mirkem Topolánkem a nelíbila se mu podpora Lisabonské smlouvy a hlubší evropské integrace. Tehdy se Mach rozhodl, že si založí vlastní stranu, která bude liberálně pravicová a euroskeptická. Tak vznikli o dva roky později Svobodní.

    V roce 2007 vystoupil Petr Mach z ODS a o dva roky později založil Svobodné v jejichž čele dodnes stál. Post předsedy bude i po rezignaci ještě chtít obhájit.

    Hned na začátku byl Mach zvolen předsedou strany a post zatím obhájil ve všech vnitrostranických volbách. Je zároveň nejvýraznější tváří strany a pro mnohé i jediným představitelem Svobodných, kterého si z hlavy vybaví. Nyní ale sám na předsednické křeslo rezignoval v reakci na rozhádanost dvou ideologických křídel Svobodných.

    4. Euroskeptický europoslanec

    Zatím největším Machovým politickým úspěchem je zvolení poslancem evropského parlamentu ve volbách v roce 2014. Mach uspěl jako jediný kandidát Svobodných a bylo to vůbec poprvé, co jeho strana překročila v celostátních volbách potřebnou 5% hranici volitelnosti.

    Mach je jeden z největších odpůrců EU a přesto je europoslancem se statisícovým platem. Za to je hojně kritizován.

    Jako europoslanec se Mach dostal do paradoxní situace. Na půdě Evropské unie jako volený zástupce často vystupuje přímo proti unijní politice, je proti přijímání Eura v zemích, kde ještě nebylo zavedeno, a podporuje i myšlenku vystoupení některých států z EU. Mnozí Machovi kritici mu vyčítají právě to, že pobírá statisícový měsíční plat od instituce, kterou by nejraději zrušil, a ještě u toho z evropských peněz zaměstnává hned několik asistentů.

    5. Co bude dál?

    Ač je Petr Mach jedním z nejvýraznějších zastánců a prosazovatelů tzv. Czexitu, tedy vystoupení Česka z EU na základě referenda tak jako se to stalo ve Velké Británii, právě tato otázka ho stála křeslo předsedy Svobodných. Strana se totiž rozdělila na dva názorové proudy z nichž jeden by vystoupení Česka z EU považoval za hlavní volební téma a druhý, jehož součástí je i Mach, by se soustředil více i na vnitrostátní problematiku daní a regulací.

    Ač sám Mach ideu vystoupení Česka z EU podporuje, právě tzv. Czexit se stal předmětem rozkolu mezi Svobodnými, který donutil Macha rezignovat na post předsedy.

    Kudy se bude dále ubírat Machova kariéra je zatím nejisté. V europarlamentu má místo jisté minimálně do roku 2019 jisté. Ve Svobodných se chce opět ucházet o post předsedy, kde jeho vyzyvatelem bude František Matějka. Těžko však říct, co by Mach dělal, kdyby post předsedy neobhájil. Mohl by ve straně zůstat jako řadový člen s pachutí poraženectví, ale spekuluje se i o jeho návratu do ODS nebo o vstupu do nově založené strany Realisté politologa Petra Robejška.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 0:10 úterý 11. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

    • Super
      33
    • Trapas
      20
    • Tvl
      14
    • Haha
      12
    • Sladký
      12
    • Cože
      9
    Vybrali jsme pro vás

    Hanychová vzpomíná na minulost. V Kozičce jsem poprvé otěhotněla, naštěstí je Kryšpín zdravý, řekla

    Agáta Hanychová zavzpomínala na dobu, kdy poprvé otěhotněla. Mělo k tomu dojít při jednom večírku v pražském baru...

    Katastrofa na Majálesu? Lidé se brodili bahnem, někteří interpreti nemohli vystoupit. Pořadatelé se omlouvají

    V sobotu se v Hradci Králové konal první letošní Majáles. Podle návštěvníků šlo ale o velkou katastrofu. Lidé se...