Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Přicházejí lidé, kteří nám vyhlásili svatou válku, říká předseda ÚS Rychetský. A je to naše vina!

    Předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský | foto: Marie Stránská/MAFRA

    Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (73) kolikrát velmi rád a ochotně poskytuje své odborné komentáře dané jeho profesi právníka, do politiky přímo se ale pouští málokdy. Natož do té mezinárodní. I jeho ale musí z povahy funkce zajímat současná situace v Evropě, mohl by totiž nastat den, kdy se na instituci, které předsedá, obrátí lidé, kteří do Evropy přišli s uprchlickou vlnou.

    Pavel Rychetský patří v Česku nejen mezi nejznámější veřejné osobnosti, ale těší se také všeobecné úctě a respektu, nejspíš právě i proto, že se drží zásadně jen své profese a zřídkakdy se pouští do vod, které jsou nyní mimo jeho právní obor.

    Těmi jsou hlavně politické otázky, a to i přesto, že Rychetský strávil mnoho let v politice i jako bývalý senátor, ovšem coby nynější předseda Ústavního soudu se snaží zůstat za všech okolností nestranný a konkrétně mířené komentáře si dovolí málokdy. Naposledy to bylo v kauze Jiřího Bradyho, kdy zkritizoval jak dění na Hradě, tak postup lidí, kteří se rozhodli oslavy Dne české státnosti bojkotovat a na Hrad nepřijít.

    Ivana Faryová, vedoucí pražské přílohy MF DNES, se v rozhovoru s Rychetským pro sobotní vydání deníku dotkla i migrační krize, a to ze zřejmého důvodu - může přijít čas, kdy Ústavní soud bude v souvislosti s uprchlíky postaven před situaci, kterou dosud nejen neřešil, ale nemusí pro ni být opory ani v českém právním systému.

    Zavedení dvojího práva Rychetský ale naprosto vylučuje.

    Cizorodý prvek v našem právním sytému nebude

    „Že to jsou lidé, kteří považují uvnitř své komunity dokonce jejich náboženství za závazný právní systém, neznamená, že zde nebude nadále platit právo evropské, národní a mezinárodní. Žádný čtvrtý cizorodý prvek vedle těchto systémů být nemůže a jako právo ho ani žádný suverénní stát uznat nemůže,“ odmítá tuto možnost předseda ÚS. Na druhou stranu ale tyto obavy veřejnosti chápe, protože Evropa si dle jeho slov za tuto situaci může sama.

    „Exodus jsme vyvolali my. Chtěli jsme vnutit náš liberální demokratický systém i ostatním civilizacím a nemůžeme se divit, že když jsme je takto nalákali, tak k nám přicházejí,“ říká Rychetský. „Z hlediska lidského jde o naši povinnost, kterou jsme sami deklarovali, ale problém je, že přicházejí ze světa, který je v absolutním nepřátelství k našemu systému“.

    I jindy opatrný právník a bývalý senátor ale vidí problémy, před nimiž stále část populace zakrývá oči. „Dokonce všem bezvěrcům vyhlásili jakousi svatou válku a v očích tohoto radikálního islámu jsme my všichni bezvěrci. Mohou se sem infiltrovat lidé, kteří nejdou za lepším životem nebo neutíkají před nebezpečím, ale přicházejí sem jako bojovníci proti našemu systému.“

    Arabské jaro Západ nezvládl

    Kde je podle novinářky Faryové problém, který Rychetský může označit za prapůvod toho všeho? Po arabském jaru Západ vnucoval odlišné kultuře to, co sám považoval za správné, aniž by si připustil, že Střední východ na to nahlíží jinak. A předseda Rychetský s její tezí souhlasí: „To byla chyba. Ukázalo se, že jsme válku v Afghánistánu nevyhráli. Jsou tam stále děsivé podmínky a na obou stranách pořád umírají lidé. A totéž se opakovalo v Libyi, zčásti v Egyptě, nyní v Sýrii a v Iráku.“

    Ivana Faryová v rozhovoru vzpomíná případ, kdy se azylant v Německu dožadoval dávek i pro své tři manželky, ačkoliv je nejen v této zemi polygamie nezákonná. Může se toto stát i u nás? ptá se Rychetského.

    „Nemohu to vyloučit,“ odpovídá předseda ÚS. „Může se stát, že ten, kdo u nás získá mezinárodní ochranu a bude požadovat dávky na druhou a třetí ženu, se pak obrátí i na Ústavní soud. Nemohu předjímat, jak rozhodneme, ale zdůrazňuji, že rozhodující bude vždy český právní řád,“ ujišťuje muž, který by se podle posledních veřejných komentářů na sociálních sítích leckomu líbil v pozici hlavy tohoto státu.

    K něčemu takovému se ale bývalý ministr spravedlnosti, bývalý senátor a člen právnické síně slávy za výjimečný celoživotní přínos právu zatím nevyjádřil.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 15:00 úterý 11. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

    • Super
      174
    • Cože
      25
    • Trapas
      24
    • Tvl
      23
    • Haha
      22
    • Sladký
      19