Parazitolog pro Expres: Přes komáry se k nám zika nedostane, má to ale háček

Virus zika se šíří rychlostí blesku, v Česku jsou další případy nakažených. Zatím šlo o turisty, kteří si onemocnění přivezli z exotických dovolených, strach je ale na místě. Nebo nám tady v Česku nic nehrozí? Expres mluvil s parazitologem Janem Votýpkou z PřF UK o tom, jak je to vlastně s komáry, kteří ziku roznášejí.

V Česku se objevily dva nové případy nakažených virem zika. Znovu šlo o turisty, kteří se zrovna vrátili z tropických oblastí, i tak je ale ne místě se ptát - jsme tady u nás přeci jenom v bezpečí?

Jaké komáry v Česku máme?

V Česku se vyskytuje zrhuba 40 - 50 druhů komárů ze 6 rodů. Nejčastější u nás je tzv. Culex, tedy komár pískavý. To je ten, se kterým se setkáváme na loukách a v lesích.

Vyskytuje se u nás i Anofeles, který může přenášet malárii.

V minulosti byl na Moravě zachycen ojedinělý výskyt komára tygrovaného, který je spřízněn s komárem egyptským, přenašečem viru zika, dnes už tu ale nežije.

Nedávno se potvrdilo, že zika se může přenést pohlavním stykem z člověka na člověka.

Hlavním roznašečem viru ale zůstávají komáři, konkrétně komár tropický. Z tohoto hlediska se podle parazitologa Jana Votýpky z Přírodovědecké fakulty UK nemáme čeho bát.

„Aedes aegypti (latinský název komára tropického, pozn. red.) se v našich končinách nevyskytuje a nikdy vyskytovat nebude. Nejsou tu pro něj vhodné přírodní podmínky, aby mohl založit stálou kolonii,“ vysvětluje.

Dodává, že se u nás v minulosti vyskytl s ním spřízněný Komár tygrovaný, který ziku přenášet může, neusadil se tu ale nastálo.

„V současnosti u nás neexistuje druh komára schopný ziku přenášet,“ potvrzuje.

Hlavně ne na dobytek

Podle Votýpky se nemusíme ziky tolik bát ani v případě, že by se tu rozšířil druh komára, který je schopen virus přenášet.

„Je potřeba si uvědomit, že to, že komár nasaje krev nakaženého, ještě neznamená, že může pak nakazit někoho dalšího,“ upozorňuje. Virus totiž nemusí být vždy v krvi, umí se skrýt v kostech nebo svalstvu. Zároveň to, že je někdo nakažený, neznamená, že se u něj rozvine nemoc.

Z latinské Ameriky již do Evropy dorazil virus Zika, který přenáší komáři.

Problém by mohl nastat v případě, že by se potvrdila možnost přenosu viru zika z komára na dobytek. Tato hypotéza ale stojí prozatím na vratkých nohou, výzkum samotné ziky je totiž stále ještě v plenkách.

Kdyby to ale bylo možné, nebezpečí by se rázem zvýšilo.

Nakažené lidi lze shromáždit a vyléčit, dobytek už ne. Zika ve zvířatech může „vyčkávat“ a postupně se dát šířit. Tak to ale momentálně není a podle Votýpky je současná panika kolem ziky možná malinko vyhrocená.

Zika není nic extra

„Netvrdím, že je to jen nafouknutá bublina, riziko tu samozřejmě je. Zika u dospělých je ale jen jedno z několika horečnatých onemocnění, která komáři přenášejí a vždy přenášeli,“ připomíná.

Fotogalerie

Příkladem může být třeba Valtická horečka. Projevuje se jako chřipka, lze ji léčit paralenem a hůře působí především na děti, o ní se ale tolik nemluví.

Dokud se nepotvrdí přímá spojitost ziky s mikrocefalií, není tak podle Votýpky potřeba se zbytečně plašit.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 sobota 2. července 2016. Anketa je uzavřena.

  • 21
  • 14
  • 14
  • 13
  • 10
  • 10