Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    9 otázek nad sestřeleným ruským letadlem

    Piloti podle Turecka byli až desetkrát varováni. | foto: Anadolu

    Sestřelením ruského letadla Turky nad Sýrií se vystupňovala krize mezi Západem a Ruskem. Ozývají se dokonce varovné hlasy, že svět je na pokraji války. Strašák, nebo reálná hrozba? Na to jsme se zeptali plukovníka Pavla Skácela.

    Fotogalerie

    1. Kreml varuje, že tento incident vyvolá novou krizi mezi Západem a Ruskem. Nejmenovaný zdroj z ruské armády mluví o pravděpodobnosti války. Jak moc je situace vážná?

    Válka hrozí vždy, když má končit jeden styl vládnutí světu. Neodvažuji se o této variantě nahlas mluvit, natož ji veřejně připomínat. Připravme se na to, že Kreml přejde od slov k činům. Jaké budou, to je jen na nich.

    2. Poprvé od roku 1953 NATO sestřelilo ruské vojenské letadlo. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poslal nótu Turecku a Putin hrozí nevojenskou odvetou. Jaký vývoj můžeme očekávat?

    Turecko to bude ekonomicky bolet. Díry v rozpočtu po ruských turistech obchodnících, už nezalepí dovozem „nakradené“ ropy od firmy ISIL (myšleno Islámský stát). O tranzitu plynu a ropy a příjmech z tohoto si mohou nechat jen zdát.

    3. Rusko okamžitě přerušilo jakékoliv kontakty s Tureckem v boji proti Islámskému státu. Co bude například se spoluprací s Francií, která se na Kreml obrátila s žádostí o pomoc. Co bude s mezinárodní koalicí v boji proti terorismu, o které se mluví a všichni si ji přejí?

    Všichni si koalici nepřejí. Nedělejme si iluze. Turecké hození „vidlí“ je nyní vážnou překážkou.

    4. Proč jsou vztahy mezi Ruskem a Tureckem z historie tak napjaté?

    Napjaté vztahy mezi oběma zeměmi souvisí především s rusko-čečenskou válkou v devadesátých letech. Moskva tehdy obvinila Ankaru, že čečenští separatisté mají na území Turecka výcvikové tábory. Nezapomínejme na genocidu více jak milionu Arménů během války o Náhorní Karabach s Ázerbájdžánem.

    5. Kdo jsou turkmenští povstalci a proč tak brutálně pozabíjeli ruské piloty na padácích?

    Povstalci z řad syrských Turkmenů bojují proti Asadovi a ruské bomby dopadají tudíž dopadají na ně. Těžko ale můžeme omluvit toto zvěrstvo. Doufám, že světová a naše média nám brzo ukážou tváře těchto „hrdinů“, které zdobí zelenobílé pásky bojovníků tzv. svaté války Islámistů.

    6. Turecko vytvořili tzn. nárazníkové pásmo o délce dvaceti kilometrů mezi tureckou-sýrskou hranicí. Je vůbec možné, aby ruská letadla mohla vzlétnout do operace proti IS a přitom nenarušit toto pásmo?

    Rusové rozšíří svůj REB (radioelektronický boj) deštník nad tato území, protože v tak nepřehledném terénu je pilot odkázán na navádění ze země. V těch rychlostech je nemožné minout nějaký výběžek hranice. Nevěřím na nějaké desateré varování. Na to na tak krátkém úseku letu nebyl čas. Jednalo se o plánovanou akci a osamělý bombardér.

    7. Ruský bombardér narušil turecké nebe na 17 sekund. Bylo Turecko skutečně v právu a bylo nezbytně nutné stroj sestřelit?

    Kdyby Turecko chtělo opravdu bojovat proti Islámského státu, nikdy by se tohle nemohlo stát.

    8. NATO se za svého člena, Turecko je spolu s Řeckem od ruku 1952, jednoznačně postavilo. Bylo to jediné správné rozhodnutí Aliance?

    NATU nic jiného podle jeho preambulí nezbývá.

    9. Putin vysílá do Středozemního moře válečnou loď, která nese systém protivzdušné obrany a má bránit ruské vzdušné operace nad Sýrii. Ruské bombardéry budou podnikat nálety jen za doprovodu svých stíhaček. Oproti tomu Velká Británie nabídla Turecku jakoukoliv pomoc v případě ruské odplaty. Může to znamenat novou krizi Západu a Východu. Další studenou válku?

    Studená válka, jak si ji každý představuj, je dávno v běhu. Jedině tak se totiž dá dále a lépe zbrojit a případně povolávat další do uniformy a do zbraně. Jedině tak se dají vydělávat na zbrojení nekřesťanské peníze. Smutné je, že je při tom všechny strany na vše strany ohánějí Bohem.

    Ekonomická odplata

    Bohudík mají Rusové rozum a konflikt s Tureckem se odehraje spíše v rovině ekonomických sankcí.

    Předně může Kreml znemožnit svým občanům cestovat do oblíbených destinací v Turecku, což pocítí jak místní cestovky tak i ruské.

    Dále může Rusko omezit činnost tureckým firmám na jejich území, především těm stavebním, což už naznačil ruský prezident Dmitrij Medvěděv.

    Mluví se i o utažení kohoutků se zemním plynem, na němž je Turecko závislé z 57%. Na tom by ale prodělal především ruský dodavatel Gazprom, jenž je hlavním dodavatelem.

    Rusko může zasáhnout i vojensky, a to bombardováním černých cisteren s kradenou ropou, kterou Turci berou od Islámského státu z obsazených iráckých vrtů. Z tohoto černého kšeftu je obviňován syn tureckého prezidenta Erdoğana. Spekuluje se, že ruská stíhačka byla sestřelena nad územím, kde tento špinavý byznys probíhá. Rusové však tuto souvislost odmítli.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 18:25 čtvrtek 24. března 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      98
    • Trapas
      18
    • Cože
      15
    • Tvl
      15
    • Haha
      13
    • Sladký
      13