• Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

Komentář: Silná slova před Německem? Fotbalisté se v Hamburku předvedli jako slaboši

Smutek a radost. Němečtí hráči v zápase jasně dominovali. | foto: ČTK

Prohra s mistry světa? Ano, to se stane vlastně každému. Jenže způsob, jakým se postavili čeští fotbalisté v druhém utkání kvalifikace o postup na mistrovství světa Německu, byl trapný a slabošský. V Hamburku prohráli 0:3, což je ještě milosrdný výsledek.

“Věříme, že na mistrovství světa postoupíme. Proč bychom nemohli skončit ve skupině první?”

Tak zněla vyjádření českých fotbalistů před začátkem kvalifikace o postup na šampionát, který bude za dva roky pořádat Rusko. Podobně zcestně jako fakt, že největší sportovní akci přivítá země prezidenta Vladimira Putina, vypadají nyní tato prohlášení.

Po dvou zápasech má Česko jeden bod, nedalo ani gól. V Německu mu sice regulérní branku upřel v poslední minutě asistent rozhodčího, jenže zásah, jenž by snížil prohru na přijatelnějších 1:3, by neměl vliv na rozdělení bodů, a především by nesmazal trapnost, kterou svěřenci kouře Karla Jarolíma v Hamburku předvedli.

Před utkáním na hřišti mistrů světa přitom byli (stejně jako před zahájením celé kvalifikace) odvážní. Respekt ano, strach, ne, to byla mantra jejich vystupování. „Pánové, nic není nemožné. Víte, co je můj sen? Že z příštích dvou zápasů získáme čtyři body,” pronesl za všechny předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Trenér Karel Jarolím měl o zápase v Německu dozajista jiné představy.

To by však znamenalo uhrát v Německu remízu a v úterý doma porazit Ázebájdžán. První metu se zdolat nepodařilo.

Výsledek však není na zápase tím nejhorším poznatkem. Češi v Hamburku především zklamali hrou. Už v prvních pěti minutách třikrát zazmatkovali ve vlastní šestnáctce, první gól přišel po třinácti minutách. Od té doby byl zápas jen formalita. Němci ve vycházkovém tempu brali tři body.

“Byli někde úplně jinde. My jsme v zápase vůbec nestačili,” přiznal po zápase v televizním rozhovoru nejzkušenější Čech Tomáš Sivok. “Musím říct, že to byl nejtěžší soupeř, s jakým jsem se v životě na klubové i reprezentační úrovni setkal. Německo, to je stroj.”

Fotogalerie

V tom má samozřejmě pravdu, Němci jsou přece úřadující světoví šampioni. Jenže Češi se ani nesnažili jim cestu za výhrou zkomplikovat. Hráli stejně beznadějně jako na červnovém mistrovství Evropy, kde byli nejnudnějším mužstvem turnaje - bez zápalu, nápadu, drajvu, rychlosti.

Nový kouč Karel Jarolím přitom i před duelem v Německu burcoval: „Zalézt před svoji bránu, to by byla smrt. Udělali to Norové a prohráli 0:3.” No, v Hamburku se odehrál stejný zápas jako v Oslu, jen Němci se možná tolik nehnali za dalšími brankami, naopak druhou část druhého poločasu zvládli na půl plynu.

Připomeňme ještě jeden Jarolímův výrok: “I když nevyhrajete, fotbal musí být aspoň zábava pro fanoušky.” Rovněž tato slova vyznívají v kontextu vystoupení v Hamburku směšně.