Je to smrtelná sepse! Nastává kritická chvíle rozhodnutí o osudu pobodané Češky

  •   12:21
  • diskuse
Právě v těchto chvílích čeká účetní z Rakovnicka rozhodující verdikt lékařského konzilia, které za ní dorazilo do káhirské nemocnice armádním leteckým speciálem s jednotkou intenzivní péče na palubě. Diagnóza referovaná šéfem pražské záchranky Petra Koloucha je zdrcující. Multiorgánové selhání je totiž nezvratný proces, který může končit i smrtí.

Všichni přítomní odborníci zkoumají zdravotní stav a šance pobodané Češky, jejíž zdravotní stav se v posledních třech dnech drasticky zhoršil v důsledku sepse, což je stav infekčního charakteru, kdy selhává několik vnitřních orgánů najednou.Klíčové rozhodnutí, co dál, musí padnout co nejdříve, už pro kritický stav pacientky. „V tuto chvíli ji čeká rozhodující vyšetření, které ukáže, jak dál postupovat,” potvrdila nám mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová. Skutečnost, zda je paní Lenka udržována v umělém spánku, nám ministerstvo nepotvrdilo. Vážný stav teroristou napadené pacientky byl podle všeho způsoben nekontrolovatelnou zánětlivou reakcí poranění.

To je ovšem velmi negativní skutečnost, protože do dnešní doby neexistuje léčba, která by multisystémový orgánový syndrom dokázala zastavit a zvrátit. Ve finální fázi dojde k smrtelné poruše fungování organismu. Terapie je pouze podpůrným prostředkem. Úmrtnost se uvádí od 30 % do 100 %.

Sepse má čtyři klinická stádia počínající zvýšenou hladinou cukru v krvi a častým močením, přes zrychlené dýchání a v důsledku toho snížení oxidu uhličitého v krvi, dále se projevuje středně těžkou poruchou jater, následuje šok z poruchy srážlivosti krve a v posledním stádiu naprostý rozvrat vnitřního prostředí.

Proč v lidském těle dochází k takovéto reakci, není úplně známo. Obecně se předpokládá, že se nedostatečně prokrvuje oblast trávicího traktu, dochází ke strukturálním změnám a úniku toxických látek do oběhového systému vedoucí k poškození tkáně a orgánovému selhání.

Fotogalerie

Komentáře