Seriál Místo činu dělá reklamu migrantům! Němci kritizují, tisk se posmívá

Letos německá televize ARD odvysílala další řadu krimiseriálu Místo činu, který je známý i v Česku a sleduje jej celá řada lidí. Autoři seriálu se snažili vystihnout v nových epizodách problémy, které v současnosti policie řeší, avšak neshledali se s úspěchem. Byli totiž nařčeni z toho, že dělají reklamu migrantům!

Německá média a filmoví kritici se bouří proti jisté epizodě oblíbeného detektivního seriálu Místo činu. Epizoda „Země v naší době“ totiž pojednává o případu zemřelé středoškolačky Melanie, která zahynula při žhářském útoku na kadeřnictví, které většinou navštěvují migranti. Podle odpůrců této epizody byl scénář napsán tak, aby cizince podporoval.

Helmut Markwort, šéfredaktor magazínu Focus, si tím je prakticky jistý: „Poselství je prosté a snadno rozpoznatelné. Migranty příběh zobrazil jako politováníhodné a ušlechtilé, německé postavy jako pochybné a nesympatické. V tomto dílu zašla scenáristická propaganda tak daleko, že tři mladé Němky na ulici napadly a zbily zahalenou muslimku. Dramaturgicky nepodložená scéna měla očividně sloužit jako protiváha k realitě silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem, kdy stovky Severoafričanů zaútočily na ženy,“ uvedl v jednom ze svých článků.

K seriálu se neopomněl vyjádřit také server Spiegel Online, který uvedl: „Uprchlíci projevovali na televizní obrazovce mimořádnou vůli integrovat se. Prokazovali, že k nám přišli dřít a přizpůsobit se.“ To je jistě podnět k zamyšlení. Dříve lidé v televizi rádi vyhledávali šťastné a mnohdy nereálné konce, nyní je optimismus autorům vyčítán.

V podobném duchu se nesou také názory diskutujících v komentářích pod články. Co tento stav společnosti znamená? Lidé zcela očividně nesouhlasí s myšlenkou, že by mohl existovat přistěhovalec, který se chová zodpovědně a normálně jako každý jiný člověk. Tato situace již překročila hranici hysterie.

Proti kriminalitě, která vzniká kulturními rozdíly mezi cizinci, kteří do Evropy přicházejí, a rodilými Evropany, je jistě třeba bojovat. Zároveň však není v pořádku všechny cizince automaticky považovat za špatné lidi jen proto, že jsou cizinci. Zkrátka a dobře, všeho s mírou...

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:40 středa 6. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

  • 25
  • 25
  • 13
  • 12
  • 10
  • 8