Všelichová sdílí „život“ z tureckého vězení, fotky připomínají dívčí internát. Je to trik, tvrdí Uzunoglu

Příběh Markéty, která je společně se svým přítelem Miroslavem odsouzena k šesti letům a šesti měsícům vězení, bedlivě sleduje celé Česko. Rodiče odsouzené ženy na Facebooku ukázali, v jakých podmínkách Markéta čeká na zázrak v podobě osvobození. Tohle na drsný kriminál moc nevypadá, podle snímků zařízení připomíná spíše příjemnou ubytovnu či domov mládeže.

Markétu Všelichovou a jejího přítele Miroslava Farkase zadržené v Turecku přeložili v lednu do věznice ve Vanu na jihovýchodě země. Dvojici Čechů zadrželi v Turecku loni v listopadu. Podle tamních úřadů patří ke kurdským milicím YPG, které Turecko na rozdíl od Česka považuje za teroristickou organizaci.

Ve středu odpoledne byli Markéta s Miroslavem odsouzeni k trestu odnětí svobody na 6 let a 6 měsíců. Verdikt není pravomocný a česká obhajoba se hodlá odvolat.

Původně byli Češi vězněni v Şırnaku na hranicích se Sýrií. O několik měsíců později byli eskortováni o 400 kilometrů dál na východ, do Vanu, kde zůstávají ve vazbě. „Podle informací, které máme, jsou to věznice určené pro zadržované osoby v ozbrojených organizacích, pro osoby za drogové delikty a za organizovaný zločin,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová o věznicích ve Vanu.

Loni v listopadu se pro Expres.cz právě na adresu tureckého arestu vyjádřil kurdský lékař Yekta Uzunoglu, který Markétě věštil dosti nepříjemnou budoucnost. „Málokdo si umí představit tu zrůdnou mašinerii současného Turecka, která vás poznamená na zbytek života,“ naznačil tehdy.

Rodiče Markéty Všelichové se ujali veřejnosti otevřeného facebookového profilu mladé dívky a skrz sociální síť sdílejí fotografie z jejího pobytu v tureckém kriminálu. Na profilu Markéty Všelichové se tak objevilo několik snímků z toho, jak to údajně za mřížemi vypadá. Fotografie, na kterých se Češka směje společně s dalšími dívkami, překvapily českou veřejnost. Pozitivně laděné fotky totiž nevykazují známky drsného turecké žaláře, atmosférou více připomínají dívčí internát.

Podle fotek na Facebooku má Markéta Všelichová plno nových kamarádek.

Rodiče Markéty na Facebooku své dcery vytvořili také album, které doprovodili komentářem – i ten nenaznačuje tvrdé vězeňské podmínky.

Markéta je v turecké vazbě obklopena vrstevnicemi.

„V pátek jsme navštívili Markétu ve Vanu. Měla pro nás připravené pohoštění, výborné sušenky a třešňovou šťávu. Také jsme si od ní přivezli jako dárek krabici tureckých delikates. Velmi nás to překvapilo a dojalo,“ píší manželé Všelichovi na Facebooku své dcery.

Rodiče se navštívili svou dceru ve Vanu.

Rodičům se ale příliš nelíbilo, že jí v tureckém vězení Van nemohli nechat jídlo nebo kosmetiku.

Markéta je v turecké vazbě a nevypadá to, že by se měla nějak špatně.

Fotky mohou být kamufláž

Je hodně překvapivé, že Markéta Všelichová má tak zřejmě ve vězení k dispozici fotoaparát a snímky může posílat nebo předávat návštěvě. Její přítel Miroslav Farkas takovou „pohodu“ ve své cele nejspíše nemá, jelikož u něj na Facebooku podobné snímky nenajdete.

Na fotkách se Markéta usmívá a nevypadá, že by ji něco trápilo.

Podle všeho má zadržená Češka Markéta v tureckém žaláři poměrně mírné podmínky a naštěstí tak není vystavena tvrdému vězeňskému drilu, jak by se dalo předpokládat.

Pro Expres se ke kauze vyjádřil i kurdský lékař Yekta Uzunoglu, který dlouhodobě žije v Česku. Ten označil „dovolenkově“ laděné snímky za zastírání tureckých úřadů a snahu vyvrátit zprávy o skutečném stavu vězeňství v Turecku. „Vězení jsou přeplněná, násilí především vůči dětem a mladistvým je na denním pořádku. To, že Markétě vězeňská služba dovolila poslat ven nějakou fotografii, může být i jistá manipulace,“ sdělil Uzunoglu s obavami, že české občany čeká drsné zacházení v tureckém vězení.

Markéta je v turecké vazbě obklopena vrstevnicemi.

Odsouzenému páru tak nezbývá nic jiného, než nadále čekat v tureckém vězení na vyhoštění ze země, o které by se teď podle politika Jana Zahradila měla snažit česká diplomacie.

„Bez ohledu na souhlas či nesouhlas s jejich konáním jde o občany ČR, tedy česká diplomacie musí začít podnikat kroky pro jejich ochranu, podobně jako se to podařilo v případě jiných občanů ČR odsouzených v zahraničí,“ sdělil Expresu Zahradil.

Bývalý místopředseda ODS tak dost možná narážel například na případ českého občana Petra Jaška, který byl v Súdánu odsouzen na 24 let za špionáž a podněcování k nenávisti.

Třiapadesátiletý muž se koncem února po boku ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a české velvyslankyně v Egyptě Veroniky Kuchyňové Šmigolové vrátil do Čech. Dočkají se podobného happy endu i Miroslav s Markétou?

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:34 čtvrtek 30. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

  • 27
  • 17
  • 15
  • 15
  • 12
  • 12