V Hurghadě provedli pitvu Lenky: Zaorálek požaduje výsledky a odškodnění rodině

Zatímco rodina oplakává účetní Lenku, která zahynula v nemocnici v Hurghadě, česká diplomacie řeší praktické otázky úmrtí naší občanky v zahraničí. V nemocnici mezitím proběhla soudní pitva, výsledky z ní ale zatím nejsou známé. Ministerstvo zahraničí na egyptskou stranu tlačí, aby výsledky dodala co možná nejdříve!

Pokud turista zahyne v zahraničí, čeká diplomacii z jeho domoviny velký koloběh byrokracie a nutných úkonů, kterými je potřeba projít. Nejinak je tomu také v případě účetní Lenky, která nakonec podlehla svým zraněním, které jí způsobil osmadvacetiletý Abdar Rahmán Šams Dín na hotelové pláži v Hurghadě. Co bude nyní následovat?

Podle platných zákonů byla provedena nařízená soudní pitva, kterou vedl místní lékař. Její výsledky podle ministerstva zahraničí nejsou známé. Pitva již proběhla. Výsledky neznáme. Pitevní zpráva je součástí egyptského vyšetřovacího spisu. Musíme si ji vyžádat oficiální nótou,“ uvedla pro blesk.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. „Ta situace je výjimečná, proto jsme začali jednat s egyptskou stranou. Protože mi připadá podivné, abychom sdělili pozůstalé rodině, že se má v civilním sporu obracet na soud,“ uvedl Lubomír Zaorálek s tím, že opakovaně urguje egyptskou stranu, aby se začala zabývat odškodněním rodiny.

Ministr Lubomír Zaorálek si proto předvolal egyptského velvyslance v Praze Abderahmana Salaheldina Abderahmana a předal egyptské straně druhou nótu, v níž apeluje na egyptskou vládu, aby odškodnila rodinu Češky. „Egyptský velvyslanec mi dnes potvrdil, že nám pitevní zprávu poskytne a zároveň přislíbil zasadit se o kompenzaci rodině zesnulé,“ uvedl.

Ministr Zaorálek se brzy sejde také s rodinou Lenky a kromě kondolence je také chce informovat o všem, co v rámci české diplomacie momentálně probíhá.

Vzhledem ke smutné vzpomínce na případ Moniky a Klárky Kramných, jejichž pitva proběhla v Egyptě za nevyjasněných okolností, se množí otázky, zda byl pitvě přítomen kromě egyptského lékaře, který ji vedl, také lékař český. Ministerstvo zdravotnictví však odmítlo na tuto otázku odpovědět, můžeme tak jen spekulovat.

Pokud český lékař pitvě přítomen nebyl, znamená to jediné. V případě, že by došlo na straně nemocnice v Hurghadě k pochybení, nikdo se to již nikdy nemusí dovědět. Otázka však je, zda by taková informace něco změnila. Rodina se se smutnou událostí i tak vyrovnává velmi nelehce...

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:15 sobota 25. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

  • 6
  • 6
  • 5
  • 5
  • 4
  • 4