Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Je to šílená korektnost, ale levné sýry zvítězí, komentují Lidl experti na reklamu

    Krok řetězce Lidl kritizují také PR odborníci! | foto: Expres

    Kauza, která hýbe internetem, umazané kříže na kostelích z ostrova Santorini na letácích obchodního řetězce značky Lidl, vyvolává reakce na mnoha frontách. Co si o tom myslí odborníci z oblasti PR a marketingu? Počin Lidlu jim připadá poněkud nešťastný...

    Obchodní řetězec Lidl rozhořčil minulý týden české zákazníky ilustrační fotografií ve svém letáku k chystanému Řeckému týdnu, během kterého by měly být ke koupi různé řecké speciality. Na snímku jsou totiž kostely na ostrově Santorini, výjev notoricky známý z webů o cestování, kterým grafik vyretušoval kříže, a to v rámci politické korektnosti. Ve skutečnosti to však zákazníci neocenili, ale naopak tento počin vnímají jako zásah do kulturního dědictví.

    „Naším cílem rozhodně nebylo kohokoliv urazit a omlouváme se, pokud k tomu došlo. V tomto případě se jednalo o výrobek prodávaný na mnoha evropských trzích současně v rámci tematické akce Řecký týden. Design obalu byl proto navržen mezinárodním týmem. Součástí naší obchodní politiky jako mezinárodní obchodní společnosti je zachování náboženské a politické neutrality. Do budoucna aktuální zkušenost při tvorbě dalších návrhů obalů budeme brát v potaz,“
    znělo oficiální vysvětlení tiskové mluvčí společnosti Zuzany Holé, avšak nikoho příliš nepřesvědčilo.

    Jak situaci vidí odborníci na PR a reklamu? Z počinu Lidlu nejsou příliš nadšení. Představa, že by si kvůli obalu s nimi někdo nekoupil sýr, je absurdní. Navíc v současné době, kdy identita států a evropského kontinentu je otevřené a takřka ožehavé téma, je jasné, že takový krok vyvolá vášně,“ uvedl pro web Markething.cz PR konzultant Václav Pláteník. Zákazníci v celé Evropě a USA, kde více než 10 tisíc prodejen Lidlu najdeme, samozřejmě dobře znají scenérii ostrova Santorini a modré kopule pravoslavných kostelů s křížem – pokud je neviděli na vlastní oči, jsou notoricky známé z katalogů cestovních kanceláří,“ poukázal na to, že krok obchodního řetězce beztak postrádá smysl.

    Podobně smýšlí také Denisa Hejlová Kollmanová, vedoucí katedry Marketingové komunikace a PR na pražské Fakultě sociálních věd UK. „Myslím si, že jde o projev přehnané politické korektnosti. Korporace obecně bojují s tím, jak se zavděčit všem kulturám, na jejichž trzích působí. Mazání křížů z historických budov ale rozhodně nepovažuji za dobrý nápad, jak se zavděčit zákazníkům supermarketu,“ uvedla.

    S Kollmanovou souhlasí také mnozí studenti, které na univerzitě marketingové komunikaci učí. Nelíbí se mi to. Jednak z toho důvodu, že religiozita je svobodným projevem každého občana a každé země a jednak taky, že segment potravin tvoří druhou nejvýznamnější složku řeckého exportu,“ uvedl Filip Janouch, student Marketingové komunikace a PR na UK.

    Jak je vidět, řetězec si letos již podruhé pořádně zavařil. Napřed to byla kauza „černocha z Lidlu“, kdy zákazníkům vadil model afroamerického původu na stránkách letáku, nyní právě umazané kříže. A to i přesto, že je Česko ve světovém žebříčku ateistických zemí na 4. místě. Možná v nás náboženství a tradice jsou přece jen zakořeněny více, než si někteří jsou ochotni připustit...

    A jak zákazníci protestovali proti hyperkorektnímu letáku v hábitech a s křížem v ruce, se můžete podívat v tomto videu!

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 0:12 středa 3. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

    • Super
      16
    • Tvl
      8
    • Haha
      7
    • Trapas
      7
    • Cože
      6
    • Sladký
      6