Život kardinála Vlka byl zázrak a těchto pět věcí jste o něm nejspíš nevěděli

Kardinál Miloslav Vlk byl duchovní vůdce národa a nejvýše postavený činovník katolické církve v České republice. Byly ale doby, kdy byl něčím úplně jiným.

Budoucí kardinál Vlk to měl u komunistů špatné a tak se musel živit po mnoho let úplně jinou než kněžskou činností. Pracoval například jako pomocný dělník v podniku Motor Union v Českých Budějovicích. Mnoho let také myl okna a výkladní skříně, pro změnu v podniku s názvem Úklid. Jeho další civilní zaměstnání vycházely z jeho vzdělání archiváře. Působil v archivu v Českých Budějovicích a také v archivu Státní banky Československé. Kromě práce musel projít také vojenskou službou, takže byl i dva roky příslušníkem Československé lidové armády.

Komunisté mu ztrpčovali život, kde jen mohli. Jako kněze ho posílali do zapadlých vsí. Lažiště, Záblatí, Rožmitál pod Třemšínem, Bukovník, Žihobice, Čachrov, Javorná, Běšiny, Strážová nebo Železná Ruda. To vše byly jeho štace, kde působil jako farář a získal si tu srdce místních lidí. Kromě toho působil také tajně. V době, kdy mu byl odebrán státní souhlas s kněžskou činností, vedl tajné mše pro malé skupiny lidí. Za to hrozil kriminál.

Státní bezpečnost zkoušela opakovaně Vlka naverbovat. Slibovala mu, že pokud bude donášet na své kolegy, může si vybrat jakoukoliv vysokou školu a bude na ní automaticky přijat. Vlk to odmítl. Státní bezpečnost ho od té doby sledovala. Podle posudku měl být Vlk zákeřný, záludný a snažil se vyhledávat inteligenci. Byl označen jako nepřítel socialistického zřízení.

Když Vlkovi sdělovali lékaři, že trpí rakovinou plic v pokročilém stádiu, přijal jejich informaci naprosto v klidu. „Odejít tam se mi zdá jako nejsprávnější řešení,“ řekl lékařskému sboru Vlk a doktoři byli jeho přístupem velmi překvapeni.

Vlka vždy trápil úbytek věřících v České republice a také to, že za jeho úřadování se nepodařilo dojednat se státem církevní restituce. „To je černá můra mého svědomí, protože de facto za těch 20 let jsem v rovině politicko-náboženské nedosáhl vlastně téměř ničeho,“ řekl k tomu v roce 2009.

Kardinál Vlk měl také „fakeový“ twitterový profil. Vedl jej neznámý anonymní autor jako satiru. Když se dozvěděl, že Vlk je vážně nemocný, napsal: „Panu kardinálovi přeji vše nejlepší.“ A činnost účtu ukončil.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:02 neděle 16. července 2017. Anketa je uzavřena.

  • 22
  • 10
  • 8
  • 7
  • 7
  • 7