Režisér Svoboda překvapil teorií o Kajínkově odsouzení a vysmál se Kalouskovi

Bývalý předseda KSČM a především scenárista a režisér Jiří Svoboda promluvil o zajímavých detailech popisujících situaci kolem zatčení Jiřího Kajínka. Připravoval totiž na to téma film. Odhaluje praktiky takzvaných poškozených v kauze a policejního komplotu předcházejícímu před událostmi vedoucími ke smrti dvou lidí zastřelením.

Mocenský boj uprostřed plzeňské policie měl být rozbuškou celých událostí. „Šlo o souboj dvou gangů v policii, a mne proto začalo zajímat, co se dělo před onou vraždou v zatáčkách před plzeňskou věznicí Bory. Počátek všeho byl v tom, že vyděrač Štefan Janda vydíral podnikatele Antonína Vlasáka,“ říká režisér pro ParlamentniListy.cz s tím, že Štefan Janda nebyl žádný podnikatel, ale vyděrač, a bratry Pokoše měl na špinavou práci. Podnikal především v oboru výpalného.

„Bratři Pokošové, kteří pracovali pro Jandu, tehdy dokonce vtrhli k Vlasákovi do kanceláře, vyhrožovali mu únosem dětí a on pak musel podepsat darování aut a dalších věcí. Pokud si dobře vzpomínám, tak si k tomu ale Vlasák zavolal policii a na základě toho se jedna část policie, která patrně nebyla zkorumpována, rozhodla k tomu, že vyděrače Jandu zatkne,“ vzpomíná Svoboda.

Zatýkání mělo proběhnout v pátek, nakonec ovšem jeden ze zkorumpovaných policejních důstojníků, kterým měl být Ladislav Kadeřábek, přeložil akci na pondělí. V sobotu byli Janda s Pokošem zastřeleni. A Kadeřábek se později stal za odměnu náměstkem policejního prezidenta.

Justice je v nepořádku, to víme všichni

Po Kajínkovi v té době pásla policie už proto, že odzbrojením a přivázáním policejní eskorty policisty zesměšnil, a od začátku byla vůči němu patrná podjatost: „Takže pak byl snadno terčem i v případě vražd, za něž pak byl odsouzen. Že to mělo už ve své době celou řadu zpochybňujících údajů, jako že se nenašla zbraň, ze které by střílel, že svědek byl pochybný a navíc to byl člověk z podsvětí, a také že to byl svědek, který byl do toho přímo zatažený,“ říká Svoboda.

Podle Jiřího Svobody vzbuzoval postup části plzeňské policie otazníky a byla zkorumpovaná nejen Štefanem Jandou. V obnovu procesu nevěří a o českém soudnictví má nelichotivé mínění. „Že je justice v nepořádku, to všichni víme. Myslím si, že obraz justice je u lidí obecně velmi špatný. Myslím si, že justice je sama o sobě řízena svou neomylností, takže by obnovu řízení a nějakou změnu ani nepřipustila,“ myslí si bývalý politik.

Kalousek je přehnaná existence

Závěrem se Jiří Svoboda ostře vymezil vůči slovům lídra TOP 09 Kalouska, který prohlásil, že „dnes je v České republice hlavní mediální hvězdou sprostý vrah. Je to jenom pro politickou volební kampaň pana prezidenta Zemana. Slušnému člověku je z toho nevolno.“

Jenže na to má Svoboda svůj vlastní pohled: „Miroslav Kalousek je sám přehnanou existencí a víme, že se občas vyjadřuje siláckým způsobem. Nebyl to nikdy žádný disident, a přesto se za něj vydává. Navíc není dozajista ani on sám čistý. Všichni víme, v kolika kauzách se jeho jméno objevuje, i když mu nikdy nic nebylo dokázáno.“

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:28 úterý 26. září 2017. Anketa je uzavřena.

  • 120
  • 38
  • 21
  • 20
  • 19
  • 18