Nápad dobrý, provedení zlé, mám právo to zrušit, řekl ministr Chvojka ke konci HateFree

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka vyvolal u mnoha Čechů pozdvižení, když ohlásil svůj záměr ukončit projekt svého předchůdce Jiřího Dienstbiera HateFree Culture. Jedni toto rozhodnutí kvitují, druzí jsou jím pobouřeni. Co ho k přehodnocení projektu vedlo a jaký bude další osud HateFree, prozradil Chvojka v rozhovoru v pořadu Interview na ČT24.

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka je ve funkci jen něco málo přes dva měsíce, přesto ale již stačil učinit několik závažných rozhodnutí. Tím, které vyvolalo nejvíce emocí, bylo oznámení ukončení pro mnohé kontroverzního projektu HateFree Culture, který byl chloubou jeho předchůdce Jiřího Dienstbiera.

Mnoho Čechů zrušení HateFree kvituje, některé tímto svým krokem ale Chvojka pobouřil. V pořadu Interview na ČT24 vysvětlil pozadí celé kauzy konce HateFree. „Není to tak, že bych se najednou rozhodl něco rušit. Od počátku to byl časově omezený projekt a tři a půl roku se vědělo, že skončí koncem dubna roku 2017,“ řekl na úvod ministr.

Chvojka dále dodal, že kvůli tomu, že projekt HateFree Culture čerpal dotace z tzv. Norských fondů, bude jeho činnost dobíhat do konce tohoto roku, aby Česko nemuselo vyčerpané peníze vracet. Poté je osud HateFree nejistý.

„Musím vyhodnotit jeho působení se všemi silnými i slabými stránkami a podle toho rozhodnout, co bude dál a v čem a jak se bude pokračovat,“ vysvětlil Chvojka.

Kritiku těch, kteří nesouhlasí s jeho zásahy do činnosti HateFree, odbyl Chvojka tím, že nikdo nemohl čekat, že automaticky převezme vše po svém předchůdci Dienstbierovi a bude v tom v nezměněné formě pokračovat. „Myšlenka toho projektu byla dobrá, její provedení už ale bylo horší,“ zkritizoval fungování Dienstbierova HateFree Chvojka.

Za největší pochybení HateFree Culture považuje Chvojka v prvé řadě to, že zde pod úřadem vlády pracovali mnozí lidé na dohodu o pracovní činnosti, zatímco byli souběžně zaměstnáni v různých neziskových organizacích. „To zakládá podezření pro střet zájmů, což je u podobných projektů nežádoucí,“ řekl Chvojka.

Druhým významným nedostatkem pak podle Chvojky bylo to, že kampaň HateFree nedokázala oslovovat lidi napříč regiony.

„Byl to projekt intelektuálů pro intelektuály, který jen přesvědčoval přesvědčené. Lidé v Praze z toho byli nadšení a lidé na malých městech nevěděli, že něco jako HateFree vůbec existuje. To je velká chyba toho projektu,“ kriticky zhodnotil Chvojka. Závěrem ministr dodal, že není jisté, v jaké formě a jestli vůbec bude HateFree pokračovat.

„Mám osm měsíců na to, abych o tom rozhodl,“ zakončil ministr.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 sobota 17. června 2017. Anketa je uzavřena.

  • 22
  • 8
  • 8
  • 7
  • 7
  • 7