Ubodanou Češku po pitvě čeká zinková rakev a umrlčí pas. Nad ohledáním visí otazníky

Podle informací, které s odvoláním na žádost rodiny zesnulé pobodané Lenky C. z Nového Strašecí kuse vypouští Ministerstvo zahraničí, proběhla ve čtvrtek během dne pitva. Údajně měl předtím tělo ohledat český soudní lékař. To ovšem není velmi pravděpodobné. Ani českým specialistům, kteří do Káhiry přiletěli armádním speciálem, nebylo umožněno podílet se na léčbě pacientky. Není proto důvodu se domnívat, že by tomu u soudního lékaře bylo jinak.

„Do nemocnice v Káhiře dnes míří soudní lékař, který provede ohledání těla a rozhodne, zda bude provedena pitva v Egyptě. Čeští diplomaté pak zahájí potřebné kroky k repatriaci těla,“ uvedlo ve čtvrtek Ministerstvo zahraničí prostřednictvím své mluvčí Michaely Lagronové.

Něco takového je ovšem sporné tvrzení a dokresluje sérii přinejmenším nepřesných prohlášení MZV v průběhu celé kauzy od samotného útoku 14. 7. Ten den ministerstvo na svém Twitteru informovalo o lehkém zranění na noze Češky.

14.července 2017 v 19:09, příspěvek archivován: 28.července 2017 v 15:19

1/2 Aktuální info k 19.00 k incidentu v Hurghadě: potvrzeno egypt.úřady - jedna Češka (36 let) utrpěla lehké zranění na noze...

Přitom dva dny po napadení teroristou sdělil otec Lenky C. pro Deník: „Nejhorší je zranění na krku, ale nůž naštěstí minul míchu.“ Odlišně než MZV komentoval situaci pro iDnes.cz také bratr zesnulé Aleš: „Utrpěla asi šest bodných a řezných ran v horní polovině těla, na hrudi, krku a zádech.“

Na výsledky pitvy česká strana netrpělivě čeká. Zda se vůbec pitvy účastnil český soudní lékař, byť jako pozorovatel, nebylo dosud nikým potvrzeno. Jeho cesta na místo, pokud k ní skutečně došlo, byla zřejmě naprosto zbytečná. Protokol o příčinách smrti bude následně předán egyptskému soudu. „V příštích dnech podáme oficiální nótu, abychom pitevní zprávu dostali,“ říká v prohlášení dále ministerstvo.

Co obnáší převoz mrtvé Lenky C. z Egypta?

Repatriace těla zesnulé bude pokryta díky cestovnímu pojištění, které měla paní Lenka uzavřené, a samotná cesta proběhne běžným charterovým letem. „Tělo české turistky, která dnes zemřela v Egyptě, by mohlo být přepraveno do Česka začátkem příštího týdne,“ sdělilo české ministerstvo zahraničí. Potřeba je také vyřídit potřebné dokumenty.

„Egyptská strana vystaví úmrtní list, my tento list ověříme, ověříme totožnost zesnulé a zapečetíme rakev,“ popsala rutinní postup velvyslankyně ČR v Egyptě Veronika Kuchyňová Šmigolová. Egyptskými úřady vydaný průvodní list k převozu lidských ostatků se podle Mezinárodního ujednání o přepravě mrtvol nazývá jako tzv. „umrlčí pas“.

Pro tělo dopravované ze zahraničí musí být podle zmíněného ujednání pořízena speciální rakev se zinkovou vložkou. V ní musí být minimálně pět centimetrů savé látky pro vstřebávání tekutin a antiseptický přípravek. Kovová vložka musí být nepropustně uzavřena letováním nebo lepením a opatřena ventilem a ochranným filtrem k vyrovnávání rozdílu tlaku v rakvi a okolí. Navíc musí být rakev zabalena tak, aby svým tvarem nepřipomínala typickou schránku na mrtvé a neděsila případně ostatní cestující.

Pojišťovna bude hradit nejen úřední výlohy a samotný let, ale také následný převoz z Letiště Václava Havla do místa určení. Celková suma se dá podle oslovených odborníků obtížně odhadovat, ale převoz mrtvého těla z Egypta a vše ostatní vyjde hrubým odhadem na dvě stě tisíc korun.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:18 sobota 25. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

  • 27
  • 13
  • 12
  • 9
  • 9
  • 6