Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Skryté nebezpečí uprchlické krize: Extremisté hrající si na spravedlnost

    • Imigrační krize radikalizuje část obyvatel
    • Množí se projevy výhrůžek a násilného chování
    • Někteří lidé se pokouší brát spravedlnost do vlastních rukou
    • Jakékoliv domobrany jsou však nelegální

    Extremistických projevů odpůrců imigrace přibývá. příkladem budiž maket šibenic na protiuprchlických demonstracích. | foto: reprofoto hassan.blog.idnes.cz

    Uprchlickou krizi provází vyhrocená atmosféra ve společnosti. Narůst zaznamenávají případy extremistického chování jak na internetu, tak v běžném životě. Část obyvatel se uchyluje k radikálním řešením a vybízí k zakládání domobran a občanské neposlušnosti. Dostávají se tak na hranu zákona, často až za ni.

    Jako největší nebezpečí uprchlické krize bývají uváděni sami uprchlíci. Opomíjen je tak problém radikalizace domácího obyvatelstva. Obzvláště v situaci, kdy šíření strachu a nenávisti se stalo hlavním bodem programu určitých politických subjektů. Na ty se kromě vyděšených lidí nabalují i extremisté.

    Nelegální hlídka ve vlaku napadla cestujícího, který s ní nesouhlasil

    Portál iDNES.cz informoval o případu z rychlíku z Prahy do Českých Budějovic. Zde se dostal cestující do konfliktu se dvěma mladíky v maskáčích, kteří tvrdili, že jsou hlídka proti uprchlíkům.

    Hnutí Islám v ČR nechceme k sobě přitahuje nejen vystrašené lidi, kteří se bojí terorismu, ale též členy různých extremistických skupin.

    Samozvaní ochránci cestujícího verbálně napadli a nutili ho vystoupit. Nakonec sami skončili v rukou policie. O vlastenectví mladíků s odznaky organizace Islám v ČR nechceme svědčí i nápis „Gott mit uns“ na triku jednoho z nich. Jedná se o heslo druhoválečného Wehrmachtu.

    Výhrůžky blokádou hranic

    V souvislostí se situací v Německu, Rakousku a Maďarsku mimořádně zasedala Poslanecká sněmovna. Bezprostředně po vystoupení předsedy vlády svolala konferenci opoziční strana Úsvit.

    Martin Konvička prostřednictvím Bloku proti islámu (politická odnož IVČRN) vybízí k „mobilizaci“ a blokádě hranic.

    Během konference vystoupil nikým nevolený předseda hnutí Islám v ČR nechceme Martin Konvička, který se se stranou dal dohromady tento měsíc. Ten vládě kladl ultimáta k uzavření hranic a povolání armády. Pokud nevyhoví jeho požadavkům, členové hnutí prý budou blokovat hranice sami.

    Neonacistické kapely na akcích

    Hnutí Islám v ČR nechceme sice napojení na neonacistickou scénu vehementně odmítá, nicméně podporuje akce, kde práve neonacisté vystupují.

    Konvička odmítá, že by jeho hnutí podporovalo neonacisty. Sám však zve na koncerty neonacistických kapel. Jejich členové hrdě pózují u nacistických praporů a pyšní se i tématickými tetováními.

    Ukázkou budiž koncert konaný po nedávné demonstraci proti imigraci, kde vystupovaly kapely, v nichž hrají často i trestaní neonacisté. Ten na facebooku propagovala nejen stránka hnutí, ale i jeho lídr Martin Konvička.

    Svolávání domobran a volání po perzekuci spoluobčanů

    Ještě dále je s šířením extremismu strana Národní demokracie vedená antisemitským publicistou Adamem B. Bartošem. Ta ve svém pamfletu vyzývá k formování ozbrojených domobran, nucenému pracovnímu nasazení, budování koncentračních táborů a perzekuci těch spoluobčanů, co nesdílí jejich názor na uprchlickou krizi.

    „Akční plán“ Bartošovy Národní demokracie připomíná propagandistické pamflety druhoválečného Německa.

    Úsvit opustil poslanec

    Nárůst extremismu donutil poslance Petra Adama k opuštění strany Úsvit, za kterou byl zvolen. Vadí mu právě spojení strany s lidmi jako Martin Konvička nebo krajně pravicový sociolog Petr Hampl. Strana dle jeho názoru rezignovala na program s jakým byla zvolena a orientuje se jen na protiuprchlické aktivity.

    Poslanec Petr Adam opustil stranu Úsvit. Vadí mu spojování s lidmi jako Martin Konvička kteří šíří xenofobii a rasismus.

    „Nedokážu dát rovnítko mezi ubohého člověka, který utíká ze své země a bojí se o život, a teroristu. Tito extremisté, jako je pan Konvička, mezi tyto lidi a teroristy dávají rovnítko,“ vysvětlil svou rezignaci v rozhovoru pro deník Blesk.

    „Celou tu dobu jsem proti tomu sbližování protestoval a zcela upřímně jsem řekl do očí panu Konvičkovi na zasedání klubu, že s lidmi, jako je on, já hluboce pohrdám a že mi dělá problém s ním sedět byť jen v jediné místnosti.“ dodává Adam, který je nyní nezařazeným poslancem.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 9:12 čtvrtek 14. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      23
    • Haha
      12
    • Cože
      4
    • Trapas
      4
    • Tvl
      4
    • Sladký
      3