Bude to další zbytečný úřad? Proč má vzniknout dětský ombudsmam a co bude dělat?

Dětí, které se obracejí se svými problémy na veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou, je čím dál víc. Ta ale může pomáhat jen v rámci své působnosti. Její možnosti jsou omezené. I proto se plánuje zřízení postu dětského ombudsmana.

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová u nás nahrazuje zatím neexistujícího dětského ombudsmana, tedy post, který mají - až na poslední čtyři - všechny země Evropské unie.

O možnosti vytvoření tohoto postu v pondělí jednala Rada vlády pro lidská práva. K žádnému definitivnímu závěru ale zatím nedošlo. Anna Šabatová by ale vytvoření nového samostatného úřadu uvítala.

„Je až zarážející, kolik dětí v souvislosti s problémy v rodině hovoří o vážných neshodách s rodiči, mezi rodiči i o týrání a domácím násilí,“ uvedla Šabatová.

Ze své pozice může - stejně jako v případě dospělých stěžovatelů - prověřit postup orgánů státní správy, zabývat se podmínkami ústavní péče nebo vyhodnotit, jestli potíže dítěte nespočívají v nerovném zacházení. Ostatní situace se snaží dětem vysvětlit, poradit jim, na koho se mají obrátit, jak by se jejich potíže daly odstranit.

Děti a mladiství potřebují radu a pomoc nejčastěji s potížemi týkajícími se jejich rodiny a případně pobytu v zařízeních pro děti.

V loňském roce se na ochránkyni obrátilo s podněty a dotazy 55 dětí, od začátku letošního roku jich bylo už 31. Jde převážně o děti a mladé lidi ve věku 13 – 18 let, ale výjimkou nejsou ani děti třeba sedmileté.

Otázkou je, zda by dětský ombudsman měl kompetence dětem v nouzi doopravdy pomoci. A zda by se dokázalo ohlídat, že nově zřízený post nebude jen dalším teplým místečkem, kde se dá pohodlně zašít.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:19 čtvrtek 6. října 2016. Anketa je uzavřena.

  • 5
  • 4
  • 4
  • 3
  • 3
  • 3