Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Jen pro muže
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • Tipy na dárky
  • jít naiDNES.cz

    ČT vysílá Zprávičky pro děti. Plete do nich politiku i postoje Donalda Trumpa

    Zprávičky na Déčku mají být pro děti, ale řeší se tam i politika. | foto: Zprávičky/Česká televitze

    Veřejnoprávní Česká televize spustila dětský kanál s názvem Déčko v srpnu roku 2013 a jeho zavedení provázely nejedny porodní bolesti, například to, že se na Déčko přesunul z ČT1 Večerníček, pořad oblíbený i dospělým publikem. Výhrady k jeho zavedení ale brzy utichly, poslední dobou se ovšem opět ozývá kritika. Napadá „multikulti“ propagandu a nově nevhodnou skladbu vysílání pro děti.

    Déčko je televizní kanál určený, jak sami uvádějí na stránkách České televize, dětem ve věku 4–12 let. Zatímco ráno a dopoledne je skladba pořadů vhodná pro předškoláky, kteří tam najdou například oblíbenou Kouzelnou školku, odpolední a večerní program se pak hodí pro odrostlejší děti.

    Stanice sama o sobě nevysílá jen pohádky, ale zaměřuje se i na populárně-naučné pořady. Na začátku svého vzniku ale čelila nedůvěře a kritice ze strany dospělých, když na ni byl přesunut oblíbený Večerníček, který dlouhá léta běžel před dospěláckými Televizními novinami.

    „Jít se podívat na Večerníček a spát“ byla mantra každé domácnosti s dětmi, kterým bylo jasně dáno najevo, že pohádkou končí den a zprávy už nejsou nic pro ně. Na Déčku je to ale celé obráceně. Nejprve je pořad s názvem Zprávičky a až poté následuje Večerníček.

    Politika v jednoduchém balení

    Jak na svém Facebooku upozornil Václav Klaus mladší, ve Zprávičkách se ovšem neobjevují jen věci vhodné pro takové věkové rozpětí dětí, kterým je Déčko určeno. Mezi informace o pejscích, kteří navštěvují nemocné, o bahenních závodech nebo záchraně orangutana se do Zpráviček plete i politika, a to ne úplně ta zábavná.

    Děti jsou například informovány o české vládní krizi, podané a posléze stažené demisi vlády Bohuslava Sobotky a odstoupení ministryně školství Kateřiny Valachové, což by ještě vzhledem k teritorialitě bylo k věci. Dostává se jim také ale pohledu na francouzské prezidentské volby, jsou zpraveny o vítězství Emmanuela Macrona nad pravicovou soupeřkou Marine Le Pen a v neposlední řadě se jim také dostává přísun kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa.

    Emmanuel Macron je také hrdina dětských Zpráviček, i když děti možná nejspíš nevědí, že ve Francii byly prezidentské volby.

    Děti se dozvídají, že Trump byl i s manželkou na oficiální návštěvě Saúdské Arábie a Melania si během programu nezahalila hlavu, jak je jindy v této zemi zvykem. Je třeba dodat, že tato informace ve Zprávičkách neměla žádné vyznění, bylo to pouhé konstatování faktu, spíše jen zajímavost, která měla upozornit děti na kulturní rozdíly a obyčeje.

    Klimatická dohoda pro desetileté žáčky

    Poněkud jinak se ale už dá dívat na „reportáž“ o tom, že Trump ve Francii odstupuje od Pařížské dohody o klimatu. Téma samo o sobě je tak těžké, složité a má toliko vedlejších odboček, na které je třeba brát ohled, že i dospělák obeznámený s fakty ze zpráv a novin pro „velké lidi“ může mít problémy říci jasné ano nebo ne. Hned zprvu je třeba si položit otázku, zda dítě, které se chce dívat na Večerníček a předtím zhlédne Zprávičky, vůbec ví, co je klimatická dohoda. V žádném případě nevylučujeme, že se s malým potomkem u večeře bavíte o kravách vypouštějících metan, kácení pralesů, alarmující přelidněnosti planety, tunelování solárních dotací, ekonomické nedostupnosti elektromobilů, lobby dodavatelů fosilních paliv, emisí CO2, tání ledovců a obyčejném byznysu, ale troufáme si tvrdit, že to spíše tak nebude.

    Spíše než obsah samotné informace, která skutečně zavání jednostranným vyzněním, kdy bylo dětem řečeno, že 195 zemí dohodu podepsalo a teď jedna (USA) ubyde, přestože patří mezi největší znečišťovatele, se na sociální síti začala řešit nutnost ji dětem předložit, případně potřeba pro ně vůbec vyrábět zprávy v dětském balení.

    Debatu o vhodnosti zpráv pro děti rozpoutal Václav Klaus mladší.

    Pod statusem Václava Klause ml., o němž je známo, že stejně jako jeho otec odmítá nebo zpochybňuje klimatické oteplování, teče proudem debata rodičů, kteří se podivují nad krokem veřejnoprávní televize „špinit dětem čistý mozek“ právě pořadem Zprávičky, a nutně se jejich kritika netýká jen inkriminované pasáže o klimatické dohodě.

    Diskutují jak obyčejné mámy a tátové, tak i učitelky mateřských a základních škol, které ve větší míře zpochybňují vhodnost výroby zpravodajského pořadu pro děti, na druhou stranu se ozývají i hlasy rodičů, kteří tvrdí, že dítě si má dělat světonázor i s pomocí naučných a zpravodajských pořadů již od nízkého věku a rodiče tu mají být od toho, aby mu vysvětlili problematiku, kterou samo nechápe.

    Televize (ne)vhodná pro děti

    Zavděčit se rodičům ale nejspíše nebude jednoduché nikdy.

    Zatímco nyní je Déčko kritizováno za přílišný politicky korektní postoj poplatný době, v níž se nacházíme, což například ilustroval skandál s Miroslavem Donutilem, jenž před rokem dětem vyprávěl pohádku o Sněhurce, která měla „jednu velkou vadu, totiž bílou pleť jako mléko a na konci si vzala černočerného černocha“, dříve spílali rodiče dětským televizím za podceňování malého diváka a jeho rozumu.

    Největší kontroverzi vyvolával pořad z dílny BBC Teletubbies, odborníky bráněný, rodiči a dospělými diváky považován „za vrchol lidské demence“, následoval jej další britský dětský produkt Prasátko Peppa (Peppa Pig). Oba seriály byly určeny pro předškolní děti a vytýkáno jim bylo mnohé, od příliš feminní linky u prasátka Peppiny až po údajný dopad na vyjadřovací schopnosti malých dětí po zhlédnutí otřesného blábolení postaviček z Teletubbies.

    Teletubbies, pořad pro předškolní děti z dílny BBC, vyvolával v rodičích až zuřivost.

    Ne nadarmo se říká, že udělat pořad pro děti je jedna z nejsložitějších věcí na světě a pro každého kreativního tvůrce je taková výzva jenom danajským darem. Dospělí, kteří v rámci kontroly vhodnosti programu sledují televizi s dětmi, dokážou vidět věci, kterých si jejich potomek absolutně nevšimne a jejich mozek je neumí přijmout v takové „zvrácené“ podobě, jak podnět vnímá dospělý jedinec.

    Debata o Zprávičkách a vůbec o vhodnosti sledování televize jako takové tak jistě nebyla poslední, a to v ní možná nemusel být ani Donald Trump, ani složité téma klimatických dohod. Tím podprahovým problémem, na který Klaus upozorňuje, je v tomto konkrétním případě nejspíš to, že veřejnoprávní televize předložila dětem zprávu, která nemusí být zcela objektivní, a toho se státní médium dopouštět nemá.

    Ovšem zda v případě zjednodušení informace o odstoupení od klimatické dohody došlo ke zkreslení reality, o tom rozhodují zas a jen dospělí lidé. Děti to zkoumat nebudou a jen přebírají to, co ze svého okolí nasávají, a na to by tvůrci Zpráviček měli myslet především. Možná že tedy propříště je opravdu lepší se mezinárodní politice v pořadu pro dítě vyhnout nadobro.

    Kolikrát se v ní nevyzná ani jeho rodič.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 0:01 středa 4. října 2017. Anketa je uzavřena.

    • Super
      88
    • Trapas
      28
    • Tvl
      15
    • Cože
      14
    • Sladký
      11
    • Haha
      10