Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Jen pro muže
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • Tipy na dárky
  • jít naiDNES.cz

    Čištění zubů: Tohle je 7 věcí, které během toho nevědomky děláte špatně

    Čistit zuby bohatě stačí ráno a večer. | foto: reprofoto dailymail.co.uk

    Téměř každý někdy zažil bolení zubů a mnoho z nás má téměř panickou hrůzu z návštěvy zubaře. Už od mala nám rodiče vtloukali do hlavy, že jedinou cestou, jak předejít obávané návštěvě zubařského křesla, je správně a pravidelně si čistit zuby. Málokdo ale ví, že velká část zažitých zvyků v čištění chrupu vůbec ničemu nepomáhá a často zubům naopak i škodí. Co tedy děláme špatně, aniž bychom o tom věděli?

    1. Čištění po každém jídle

    Zná to každý už od školky, kde jsou děti po každém jídle hromadně nahnány k umyvadlům, aby si vyčistily mléčné zoubky. Kdo se tohoto zvyku drží dodnes, ten dělá chybu.

    Po jídle se změní hladina pH a vyčištěním dojde k zeslabení ochranné vrstvy skloviny. Ta je tak mnohem více náchylná k poškození, obzváště kyselými nápoji a potravinami.

    2. Čištění alespoň třikrát denně

    Kdo nerazí teorii čištění po každém jídle, ten často s kartáčkem do koupelny zamíří ráno v poledne a večer. I to je ale podle zubařů zbytečně moc a zuby jsou tím paradoxně oslabeny.

    Mezizubní nit je dobrý sluha, ale špatný pán.

    Zubní lékaři se shodují na tom, že nejvíce ideální je čistit zuby ráno a večer. Nejlepší pak je zuby vyčistit těsně po probuzení a těsně před tím, než jdeme spát. Ideální doba čištění je zhruba 2 minuty.

    3. Bez zubní nitě to není ono

    Často slýcháme, že jen vyčistit zuby kartáčkem nestačí a bez zubní nitě nebo mezizubních kartáčů je čistění neefektivní a vystavujeme se riziku kazů v mezizubních prostorech.

    Výzkum z roku 2014 odhalil, že v kazivosti lidí, kteří zubní nit používají a těmi, kteří ne, není žádný rozdíl. Naopak se vyskytly případy, kdy člověk neuměl se zubní nití správně zacházet a poškozoval si s ní dásně.

    4. Elektrický kartáček vyčistí zuby lépe

    Moderní technika posunula vynález kartáčku na zuby na futuristickou vymoženost s mnoha typy pohyblivých hlavic, které by měly odvést mnohem lepší práci než kartáček obyčejný, nebo snad ne?

    Zubní voda je jen doplněk správného čištění. Sama toho moc nezmůže.

    Zubaři se shodují na tom, že pokud umíme s klasickým kartáčkem správně zuby čistit, je výsledek stejně efektivní jako s kartáčkem elektrickým. Jedinou jeho výhodou je, že rotující hlavice celý proces zrychlí.

    5. Kartáček se musí každý měsíc měnit

    Kupujete si každý měsíc nový zubní kartáček, protože jste přesvědčeni, že ten starý už dosloužil? Často jen podléháte marketingu, většina kartáčků od renomovaných výrobců vydrží mnohem déle.

    Průměrná životnost zubního kartáčku jsou 3 měsíce. Zda je kartáček potřeba vyměnit poznáte nejlépe sami pouhým pohledem. Pokud nemá zašlé rozšklebené štětinky, klidně ho ještě můžete používat.

    6. Po vyčištění vypláchnout ústní vodou

    Ústní voda by podle reklam měla odstranit ty bakterie, které neodstranilo čištění. Podobně jako u zubní nitě ale platí, že i se zubní vodou nemůžete udělat moc chyb. Stejně tak ale není chybou nepoužít jí vůbec.

    Také vás jako dítě učili čistit si zuby po každém jídle? Moc dobrá rada to...

    Rizikem používání ústní vody je hlavně to, že je často považována za univerzální spásu nedokonalého čištění. Pokud si však zuby vyčistíme ledabyle, pak ani trojité vypláchnutí nepomůže.

    7. Bělící pasta pomůže k zářivému úsměvu

    Kdo by netoužil po zářivě bílých zubech. Pokud se k nim chcete dopracovat pomocí jedné z mnoha bělících past, radji zbystřete. Zuby vám sice možná i zbělají, zároveň se ale mohou rychle zkazit.

    Bělící pasty často obsahují látky a mikročástice, které nedělají nic jiného, než že odstraňují vrchní vrstvu skloviny. Pochopitelně jsou pak zuby o něco bělejší, ale zároveň i oslavené a zabarví se snáz. Častým používáním se pak dostáváme do bludného kruhu.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 5:00 čtvrtek 8. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      138
    • Trapas
      29
    • Cože
      23
    • Tvl
      22
    • Haha
      19
    • Sladký
      11