Nárůst čínského kšeftování s orgány ohromí. Jde o desítky tisíc násilných operací!

Kanadský advokát, který byl v minulosti nominován na Nobelovu cenu míru, David Matas, zveřejnil znepokojivou analýzu poukazující na praktiky komunistické Číny při transplantacích a obchodování s lidskými orgány. Oficiální čísla a realita se podle něho diametrálně liší a svou roli tu hrají nedobrovolné operace.

David Matas je spoluautorem rozšířené zprávy o ilegálním zneužívání transplantací a vnímá tuto praxi jako vážný problém. Domnívá se, že shromáždil dostatek důkazů, které komunistický režim usvědčují z krvavého obchodování s odpůrci režimu. Informace čerpá často také ze samotných údajů čínské strany, které si často protiřečí.

„Stačí se podívat na pár nemocnic, na kapacitu lůžek, na jejich zprávy, nebo na čínskou sociální politiku, pak dospějete k tomu, že skutečný počet transplantací je daleko vyšší. Můj závěr je založen na různých typech důkazů. Na informacích poskytovaných samotnými čínskými nemocnicemi, na vyjádřeních lékařů, článcích v tamních médiích i svědectvích praktikujících Falun Gong, kteří jsou často oběťmi,” řekl právník pro ParlamentniListy.cz u příležitosti své návštěvy Mezinárodního kongresu o právu a duševním zdraví.

Podle jeho statistik například nemocnice Univerzity v Jilinu přiznává 3000 transplantací ledvin, jenže samotný její přednosta prý osobně vykonal 3000 operací a nemocnice zaměstnává dalších 22 specialistů na transplantace. Náš odhad je šedesát tisíc až sto tisíc transplantací za rok, ale já bych se přikláněl spíše k těm sto tisícům,” domnívá se David Matas.

Dobrovolné dárcovství v Číně prý nefunguje, lidé k němu nejsou ochotní, a tak se k potřebným operacím často využívá vězňů, především z řad stoupenců zakázané sekty Falun Gong, Tibeťanů, Ujgurů a některých křesťanů. Čínský systém také zavedl výkup vnitřností od rodin nemocničních pacientů. Orgánová transplantace je řízena komunistickou stranou, která se na obchodování přímo podílí.

Orgány používá I pro cizince, ale nikdy neopouštějí Čínu a operace probíhají vždy na jejím území. Nedostatek orgánů se paradoxně stává motivací k pronásledování konkrétních skupin. „Jedním z důvodů, proč pronásledování stále pokračuje, je odběr orgánů, protože celý zdravotnický systém se na ilegálních odběrech orgánů stává závislým. Kdyby došlo k zastavení ilegálního odběru orgánů, musely by se zrušit některé části zdravotního systému, nebo by musela Čína najít finance někde jinde.”

Asijský obr však oficiálně nepřipouští, že by se něco takového mohlo dít, dnes popírá i zneužívání těl mrtvých popravených pro účely svého krvavého byznysu, což je absurdní již na základě získaných důkazů. Zároveň se vyjádřil k příbuznému tématu putovní výstavy preparovaných mrtvol Bodies... The Exhibition, která opakovaně zavítala i k nám.

„Těla by měla být pohřbena. Snažil jsem se o to i v Kanadě. Napsal jsem vládě, aby ta těla byla pohřbena. A jsem rád, že se něco podobného děje i tady. Zdá se mi to jako dobrá věc. Jde o to, že u těch těl stejně jako u transplantovaných lidských orgánů nevíme, odkud pocházejí. A potřebujeme vědět, odkud jsou,” uzavírá kanadský právník David Matas.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:15 sobota 11. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

  • 13
  • 6
  • 6
  • 5
  • 5
  • 4