Chcete se vrátit do dětství? Je tu nová metoda, jak si vybavit ztracené vzpomínky

U některých vzpomínek to je tak, že je člověk zapomene a je prakticky nemožné, aby se sám vlastní vůli na ně znovu rozpomněl. Jsou zasunuté někde hluboko v našem mozku. Vědci našli možnost, jak tyto hluboké vzpomínky oživit. Mají k tomu pomáhat magnety.

Lidský mozek takto zasouvá zejména málo užitečné informace. Například vám někdo řekne telefonní číslo, ale pokud si ho nezapíšete, velmi rychle ho zapomenete. Neznamená to, že informace o něm není ve vašem mozku, ale je mimo dostupnou paměť. Abyste si podobné informace zapamatovali, musíte vynaložit úsilí a myslet na to, že jej chcete udržet v paměti. Jak ho jednou zapomenete, sami už si na něj nemáte šanci vzpomenout.

Vědci z univerzity ve Wisconsinu ovšem tvrdí, že mají metodu, jak tyto vzpomínky vyvolat zpět. Mají jim v tom pomoci magnety. Odborně se tomu říká transkraniální magnetická stimulace. Pokud si člověk něco chce zapamatovat, zvýší se u něj aktivita v určitých částech mozku. Použitím magnetického pole se dají tato paměťová centra stimulovat k aktivitě tak, aby mozek udržel vědomou pozornost.

Vědci to ověřili na sérii experimentů. Lidem pouštěli slova, která po chvíli zmizela. Testovaná skupina lidí dostávala signály, než se slovo objevilo a měli čas se na něj koncentrovat. Jejich mozek vykazoval aktivitu v oněch oblastech, které jsou zodpovědné za paměť. Jakmile obrázek zmizel, mozková aktivita poklesla, ovšem aplikací magnetů se podařilo mozek uvést do stejného stavu, jako ve chvíli, kdy se soustředil na zapamatování slova. A velmi dobře si je dotyční lidé dokázali vybavit.

Vědci provedli sérii experimentů, ve kterých si měli pacienti zapamatovat dva různé typy informací pomocí slov, obrazů a pohybu.

Problém je, že zdaleka ne všechny vzpomínky či informace jsou lokalizovány v těchto centrech. Vědci nyní musí rozluštit, podle jakého klíče mozek informace ukládá a proč se některé rozhodně zapomenout a jiné se v paměti udrží.

Nové metoda rozpomínávání může pomoci vyřešit různá traumata z dětsví nebo léčit schizofrenii.

Vše je zatím ve fázi výzkumů a experimentů. Vědci doufají, že by se takto mohly léčit některé psychické nemoci, které souvisejí se zasunutými vzpomínkami nebo při chybném vyhodnocování informací, jako je schizofrenie, deprese a další nemoci. Pomoci by tato metoda mohla zejména v situacích, které souvisí s nedostatkem pozornosti a celkové kontroly.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:16 středa 12. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

  • 34
  • 13
  • 13
  • 12
  • 12
  • 11