Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Expres navštívil centrum islámu a šaríi v Brně: Jaká je tam situace?

    Expres navštívil spolu s americkým velvyslancem Andrew Schapirem muslimskou komunit v Brně. Jaká je zde situace? | foto: koláž Expres.cz

    V současné době s pokročilou uprchlickou krizí je islám často považován za něco zavrženíhodného a proti muslimům jsou organizovány politické kampaně. Mnoho lidí přitom často nikdy reálně nepřišlo s muslimy do styku. Expres navštívil jihomoravskou metropoli Brno, které je považováno ze jednu z bašt islámu v Česku, jaká je zde situace?

    Fotogalerie

    V současné době s pokročilou uprchlickou krizí je islám často považován za něco zavrženíhodného a proti muslimům jsou organizovány politické kampaně. Mnoho lidí přitom často nikdy reálně nepřišlo s muslimy do styku.

    Expres navštívil jihomoravskou metropoli Brno, které je považováno ze jednu z bašt islámu v Česku.

    Jaká je zde situace?

    Brno patří v Česku k místům, kde se schází nejpočetnější islámská komunita.

    Místní mešita vybudovaná v roce 1998 je prvním místem, kde se muslimové v České republice mohou scházet k modlitbě. Od počátku její vznik provázely určité kontroverze a nesouhlas, které v současnosti v souvislosti s uprchlickou krizí ještě vyeskalovaly.

    Místní mešita provozovaná v součinnosti s Islámskou nadací v Brně není v současnosti jediným místem, které se v Brně uchází o pozici islámského svatostánku.

    Zatímco mešita ve Vídeňské ulici brzy oslaví své 20. výročí, v Metodějově ulici ve čtvrti Královo Pole se chystá otevření nové modlitebny.

    O místní modlitebně toho místní moc neví

    Islámské centrum v Králově Poli pochopitelně provázejí mnohé protesty místního obyvatelstva. Někdejší budovu v havarijním stavu se pro potřeby modlitebny a kulturního střediska rozhodl zrekonstruovat podnikatel Abdulrahman Adday z nedaleké Kuřimi, který v regionu přes 20 let podniká jako distributor náhradních dílů pro zemědělskou techniku a podobné středisko provozuje přímo v areálu své firmy Agroad v Kuřimi.

    Zrekonstruovaná budova islámského centra v brněnské čtvrti Královo Pole.

    Velmi zdařile rekonstruovaná budova islámského centra v Králově Poli prozatím zeje prázdnotou. Vchod je kvůli útokům odpůrců islámu hlídán kamerou. Ani zazvoněním na zvonek se člověk za vysokou zeď a železná vrata nedostane. Více světla na problematiku islámského centra pomohou vrhnout místní lidé.

    Do rekonstrukce bylo očividně investováno mnoho peněz.

    „Jestli mohu soudit za naší školu, pár lidí centrum hodně podporuje, pár lidí je hodně proti a většina to vůbec neřeší,“ říká jeden ze studentů nedalekého Vysokého učení technického. Jeho slova potvrzuje zhruba čtyřicetiletá dáma, která bydlí nedaleko budovy zamýšleného islámského centra.

    V těsné blízkosti muslimské modlitebny se nachází katolický kostel. Pomůže to vzájemnému porozumění?

    Po pravdě, kdyby mi všichni neříkali, že je to tady, ani o tom nevím. Nikdo mě tu neobtěžoval a všechno je jako dřív. Snad to tak i zůstane,“ říká místní obyvatelka.

    Pohled vytlučeným oknem do areálu islámského komunitního centra.

    Podobně smířlivý postoj k islámské modlitebně má i postarší manželský pár, který v Králově Poli prožil celý svůj život.

    „Líbí se nám, jak budovu zrekonstruovali. Zároveň je sympatické, že muslimská modlitebna vznikla v těsné blízkosti kostela. Snad by to křesťany a muslimy mohlo naučit se tolerovat, podporovat a navzájem se respektovat. To by byla pro Brno krásná vizitka,“ soudí starší manželé.

    Amerického velvyslance Andrew Shapira přivítal v brněnské mešitě představitel Ústředí muslimských obcí Muníb Hassan Alrawí.

    Sýrie a Irák je bordel

    Pochopitelně se mezi místními nalezne i velký počet odpůrců výstavby islámského komunitního centra.

    „Já jako stavitel za minulého režimu tři roky pobýval v arabských zemích, kde jsem budoval ropné rafinerie. Všem co tu to podporují bych doporučil ona místa navštívit. S prominutím, jedním slovem Sýrii a Irák nelze popsat jinak než bordel. Do Evropy to nepatří,“ prohlásil jeden ze starších obyvatel Králova Pole, který si nepřál být jmenován.

    Vedle Alrawiho hovořil Shapiro i s Čechosyřanem Atassím.

    Na názor ohledně islámského centra jsme se vypravili zeptat nejen brněnských Čechů, ale i zástupců muslimské komunity.

    V brněnské mešitě se zrovna odehrávala vzácná událost- návštěva amerického velvyslance Andrew Schapira. Ten zde navštívil představitele české muslimské obce Muníba Hassana Alrawiho.

    Shapiro v brněnské mešitě za doprovodu Alrawiho a kazatele z egyptské univerzity Al Azhar obdivoval sbírku islámské literatury.

    „Je mi ctí navštívit v Česku mešitu. Vnímám to jako krok svědčící o fungujícím multikulturalismu,“ řekl při svém příchodu do mešity Schapiro.

    Spolu s Alrawim a dalším představitelem českých muslimů panem Atassím probíral americký velvyslanec nejvíce současnou protimuslimskou atmosféru v Evropě.

    Alrawimu předal Shapiro dárek v podobě knihy o svém rodném městě Chicagu.

    „Muslimská modlitebna, vždyť je to celé uměle nafouklé. Co je to vlastně modlitebna a kulturní centrum? Místo, kde si mohu dát kávu a někdo se tam občas pokloní bohu? Vždyť to nikoho neuráží. Někdo dělá jógu a předtím pije kafe, já se modlím k Alláhovi a potom si dám čaj. Je to každého věc. Nevidím důvod proč se na podobných místech nescházet a diskutovat o vzájemných rozdílech. Jinak je nikdy nepochopíme,“ řekl Expresu jeden z brněnských muslimů v místní mešitě k otázce nového islámského centra.

    Americký velvyslanec se zúčastnil přátelského pohoštění od zástupců brněnské mešity.

    Během setkání s americkým velvyslancem apeloval na vzájemnou toleranci muslimů a příslušníků ostatních náboženství i představitel muslimské obce Alrawi.

    „Mešita je otevřeným místem, kde by se nejen muslimové, ale všichni lidé měli scházet, seznamovat a sbližovat. Není to uzavřené místo pro vyvolené,“ řekl Alrawi.

    Mešita v brněnské Vídeňské ulici je nejstarší mešitou v Česku. Existuje už od roku 1998.

    Při svém odjezdu se pro nejen brněnské muslimy a vzájemné porozumění s většinovým obyvatelstvem vyslovil i americký velvyslanec.

    „Kdykoliv budete potřebovat pomoc, neváhejte se ozvat. Amerika je postavena na čerpání toho nejlepšího z odlišných kultur a využívání vzájemných rozdílů k posilování společnosti. Jsme tu pro každého, kdo chce prostřednictvím své kultury pomoct udělat ze světa lepší místo ke koexistenci všech lidí,“ řekl po návštěvě brněnské mešity Schapiro.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 5:00 pátek 8. července 2016. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      142
    • Tvl
      51
    • Super
      23
    • Cože
      21
    • Haha
      18
    • Sladký
      11