Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Máme jít do války s teroristy? Ptali jsme se na PRO a PROTI politiků

    Měli bychom válčit s IS? Co si o tom myslí čeští politici? | foto: Expres / Profimedia.cz

    Co si čeští politici myslí o možné válce s Islámským státem? Postačí vyhladovění teroristů, které povede k rozkladu zevnitř nebo je potřeba přímá vojenská operace? A co role Ruska? Expres je za vás vyzpovídal.

    Názory českých politiků v otázce postupu proti teroristické organizaci Islámský stát se většinou shodují v tom, že proti džihádistům, kteří se rozpínají v Sýrii a Iráku, je třeba vojensky zasáhnout.

    S Ruskem už musí Západ počítat jako s partnerem, shodují se z velké části čeští politici. To ale neznamená, že se mu odpustí anexe Krymu.

    1. Jak by měly světové mocnosti konkrétně postupovat při zničení teroristů Islámského státu?

    2. Je válka skutečně nevyhnutelná a není na čase na pozemní operaci?

    3. Je spojenectví Ruska klíčové pro poražení IS a jak bychom se měli zapojit my Češi?

    Na to jsme se ptali politiků napříč politickým spektrem a tady jsou jejich odpovědi.Kdo je pro a kdo proti, aby svět vstoupil do války s džihádisty? Verdikt vás překvapí, málokdy se stává, že se naši politici takto shodnou.

    Miroslava Němcová (ODS), předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

    Teď to musí být kombinace útoku, které ale musí být založené na určité evropské alianci, říká Němcová.

    Ze začátku se v syrském konfliktu nejvíc mluvilo o té diplomatické cestě, ale ta selhala. Teď to musí být kombinace útoku, která ale musí být založená na určité evropské alianci, která by znamenala, že nezůstane nějaká země mimo. Bude to muset být vojenský útok. A pokud by se podařilo najít tam nějakého vnitřního odpůrce, ten tam bezpochyby je, ale jak moc je možné ho zapojit do těch bojů proti režimu Islámského státu, ale neumím si představit, že by to bylo tak snadné.

    Rusko se teď veze na vlně toho, že se objevil velký nepřítel civilizace a to je Islámský stát. Přestože Rusko neslevilo nic z toho, co dělal bývalý Sovětský svaz, to znamená – viděli jsme to na Ukrajině – porušování mezinárodního práva anexí území, rozpínavost a imperialistická politika, tak v tom Rusku bude dál pokračovat. Mně by se líbilo, kdyby se to všechno obešlo bez Ruska, ale myslím, že k nějaké dohodě, alespoň k nějaké obecnější bude muset dojít. Ale nepřála bych si, aby to byla dohoda: „dobře mi zapomeneme na Ukrajinu. Ta je prostě vaše a za to nám pomozte s tím Islámským státem.“ To by byla opravdová porážka.

    VERDIKT: PRO VÁLKU S IS

    Petr Mach (Svobodní), europoslanec

    Česká republika nemá kapacitu na to, aby se zapojovala do leteckých úderů, tvrdí Mach.

    Diplomatická cesta tu nedává smysl, protože Islámský stát se sice jmenuje Islámský stát, ale není to stát. Je to teroristická organizace, která se roztahuje na území dvou států – Sýrie a Iráku, takže ta akce proti nim musí být vojenská. Jsem pro to, aby Česká republika podporovala v tom, co dělá – dodávala zbraně těm, co proti Islámskému státu bojují a v zásadě ctí podobné hodnoty jako naše republika. To je například kurdská domobrana v Sýrii nebo zástupci Kurdistánu v Iráku.

    Česká republika nemá kapacitu na to, aby se zapojovala do leteckých úderů, ale myslím, že bychom měli podporovat údery ze strany Francie. Může to být i společná akce NATO, když podle článku 5 jako akt solidarity podpoříme úsilí Francie.

    Rusko bojuje proti teroristům Islámského státu a myslím, že by bylo dobré, aby se ti největší hráči USA, Francie a Rusko spolu bavili, což věřím, že se děje. A že se navzájem informují, kde kdo útočí, a bylo by chybou bojovat nějak ještě navzájem. Je potřeba hlavně diplomaticky tlačit na Turecko, aby nemařilo útoky syrských Kurdů.

    VERDIKT: PRO VÁLKU S IS

    Jiří Dolejš (KSČM), poslanec

    Pozemní operaci proti ISIS bych ponechal na velkém a opatrném zvážení všech rizik vojenskými experty, uvedl Jiří Dolejš.

    Pozemní operaci proti ISIS bych ponechal na velkém a opatrném zvážení všech rizik vojenskými experty. Sama pozemní operace by mohla být úspěšná jen tehdy, kdyby probíhala za co nejširší spolupráce mezinárodního společenství a to nejen evropských zemí, USA a Ruska, ale hlavně také muslimských zemí. Největším rizikem je totiž afghánizace konfliktu. Evropané, ale i ostatní spojenci budou na území vnímáni jako cizorodý prvek a nakonec se to obrátí proti nim a právě spojenectví s muslimskými státy by tomuto riziku předešlo.

    Zapojení českých ozbrojených sil pro tuto chvíli vidím hlavně jako pomoc Francii, aby mohla stáhnout některé své vojáky k řešení domácích problému. Mohli bychom nasadit do Mali například naši vojenskou policii, polní nemocnici nebo protichemickou jednotku a tím Francii ulehčit.

    Co se Ruska týče, musíme ho vnímat jako silného hráče, protože na rozdíl od USA a Evropy tam má tradiční postavení a vazby. Případný vojenský zásah by měl ideálně proběhnout pod záštitou OSN s mandátem Rady bezpečnosti a to pochopitelně obnáší dohodu a souhlas s Ruskem. Rusové zde mají i jiné zájmy, ale v této situaci by se měli všechny státy dílčích zájmů vzdát a sjednotit se pod jediným zájmem porazit společného nepřítele. Jakmile někdo začne podporovat dílčí frakce a razit si svou vlastní cestu, tak je jen otázkou času, kdy se celá operace sesype.

    VERDIKT: PRO VÁLKU S IS, ale...

    Jiří Pospíšil (TOP 09), europoslanec

    Uzrála doba, aby euroatlantické společenství začalo uvažovat o intenzivnějším vojenském zásahu proti Islámskému státu, myslí si Jiří Pospíšil.

    Nejsem vojenský expert a stratég, ale jako politik jsem přesvědčen, že už uzrála doba, aby euroatlantické společenství začalo uvažovat o intenzivnějším vojenském zásahu proti Islámskému státu. Diplomatická cesta podle mého názoru nic nevyřeší.

    Velmi kritizuji Rusko za to, jak porušuje mezinárodní právo, jak provedlo anexi Krymu, ale v případě Islámského státu sem přesvědčen, že není možné intervenovat v záležitosti Islámského státu bez alespoň základní dohody s Ruskem. Je s ním třeba komunikovat o tom, jak zlikvidovat Islámský stát. Zda podniknout společnou intervenci to si nejsem jist, ale koordinace musí být.

    VERDIKT: PRO VÁLKU S IS

    Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), europoslankyně

    Proti ISIS je nezbytné vojensky zakročit, říká Šojdrová.

    Válka proti IS již probíhá, Rusko i Francie bombardují jeho pozice. Problémem ale není jen samotný IS, ale islámský terorismus jako takový. I v Evropě se musíme ptát, kde jsou příčiny této nenávisti a hledat adekvátní řešení.

    Proti IS je nezbytné vojensky zakročit, ale je otázka, zda tento krok bude dostatečný v momentě, kdy na Blízkém východě zuří náboženská válka mezi sunnity a šíity a překreslují se hranice států vzniklých na základě dohody vítězných mocností po 1. světové válce.

    V nadcházející debatě nesmí zapadnout téma hodnot. Evropa svobodná a bezpečná totiž nemůže být bez Evropy odpovědné k životu, k řádu a základním lidským hodnotám. Pokud jsme ukotveni ve svých hodnotách, jsme si také více jisti sami sebou a posiluje nás to i v očích druhých.

    Česká armáda je součástí NATO, naše zapojení by v případě koordinovaných akcí mělo odpovídat našim schopnostem a možnostem a neměli bychom stát stranou.

    Ideálním řešením je koordinovaný zásah s mandátem OSN, který by samozřejmě počítal se zapojením Ruska. Problém putinovského Ruska je v tom, že v zásadě stojí na straně Asadova režimu, který ze Sýrie terorem vůči vlastnímu obyvatelstvu vyhnal miliony lidí a posílil tak i vliv ISIS. Přesto si myslím, že stojí za to se pokusit o dohodu s Ruskem, jistě by to bylo účinnější. Ale Rusko má v regionu své vlastní zájmy, a tak úspěch dohody bude záležet na něm.

    VERDIKT: PRO VÁLKU S IS

    Pavel Telička (ANO 2011), europoslanec

    Z mého pohledu je nezbytné vytvoření širší koalice, myslí si Telička.

    To je otázka na odborníky v oblasti obrany a vojenské strategie, nicméně z politické roviny je jasné, že rizika, kterým čelí Evropa, potažmo nejen Evropa, mají několik rovin řešení a tou klíčovou je stabilizovat ty země, které představují ohnisko napětí. Tedy země, které okupuje Islámský stát. Z mého pohledu je nezbytné vytvoření širší koalice, která v rámci politických jednání ošetří dvě roviny. Jedna je rovina vojenského zásahu, a jak konkrétně – to nechci spekulovat, a druhá věc je ukončení konfliktu. Tedy nedopustit obdobné chyby, jakých se dopustili spojenci v Iráku.

    Před dvěma měsíci, ještě v době, kdy Rusko v Sýrii neintervenovalo, jsme společně s bývalým belgickým premiérem Guyem Verhofstadtem napsali článek. A už tehdy jsme konstatovali, že bude třeba vytvořit širší koalici na půdorysu obdobném jako je íránský jaderný deal, a to znamená za angažovanosti Ruska, Číny a regionálních mocností. To platilo tehdy, dnes to platí o to více, protože Rusko se svou intervencí dostalo do pozice hráče, že by to bez jeho účasti už ani nešlo. Jeho pozice je posílena i díky tomu, že už koordinuje své kroky s Francií.

    VERDIKT: PRO VÁLKU S IS, ale...

    Vlasta Parkanová, bývalá ministryně obrany

    Co se pozemní operace týče, za sebe rozhodně nemohu říci, že bych byla za každou cenu proti, říká Vlasta Parkanová.

    Pouštět se do laických hodnocení takto složitých problémů může být zavádějící a může to podporovat negativní nálady ve společnosti. Co se pozemní operace týče, za sebe rozhodně nemohu říci, že bych byla za každou cenu proti, ale jak to skutečně bude, to nechám v rukou příslušných orgánů NATO. Máme tam na nejvyšších místech generála Pavla, což je člověk, kterému můžeme plně důvěřovat.

    Co se Ruska týče, tak je evidentní, že jak jsou zájmy západních spojenců a Ruska stejné, co do touhy porazit Islámský stát, dílčí zájmy například ohledně podpory Bašára Asada se mnohdy diametrálně liší a bude nezbytné je řešit diplomatickou cestou. Pokud teď Rusko pomůže Francii, je to nepochybně dobře, ale nemůžeme vědět, jestli to Rusko nebere tak, že na oplátku za to by Rusové například mohli požadovat, aby západ přehlížel dění na Ukrajině, to by bylo nepřípustné.

    Diplomatické cesty řešení jsou stejně důležité jako cesty vojenské. Řešení diplomatickou cestou by mělo vždy předcházet nasazení zbraní, ale bohužel se dostáváme do situace, kdy nemáme zbytí, když nepřítel na nic jiného neslyší a ani slyšet nechce.

    VERDIKT: PRO VÁLKU S IS

    Jeroným Tejc (ČSSD), poslanec

    Bez pozemní operace definitivně Islámský stát porazit nepůjde, myslí si Tejc.

    Nejsem vojenský expert, ale domnívám se, že bez pozemní operace definitivně Islámský stát porazit nepůjde. Myslím si ale, že pozemní operaci by měly vést převážně muslimské státy z onoho regionu, které by v tom spojenci z Evropy podporovali například leteckými útoky. V náletech by se mělo pokračovat, pokud jsou dobře cílené a vychází z přesných zpravodajských informací, tak jsou velmi efektivní cestou boje. Bohužel boje v oblasti mohou ještě více zvednout počet lidí, kteří budou ze země utíkat.

    Rusko musíme vnímat jako partnera, podnikat v Sýrii kroky bez Ruska by bylo přinejmenším pošetilé. Byť můžeme mít na určité věci odlišné názory, ty klíčové hodnoty přeci jen s Rusy sdílíme a ty z nás činí spojence v boji proti teroru. USA a Francie si to již uvědomují. Pokud je někdo vyhraněn proti Rusku za každou cenu a například demonstroval proti návštěvě Miloše Zemana v Moskvě, tak by měl teď demonstrovat před francouzskou ambasádou, protože prezident Hollande chce spolupracovat s prezidentem Putinem.

    VERDIKT: PRO VÁLKU S IS, ale...

    Karel Schwarzenberg (TOP09), poslanec, bývalý ministr zahraničních věcí

    Bez pozemní operace to nepůjde, přidává se Karel Schwarzenberg.

    Vojenské zkušenosti ukazují, že pouze nálety není možné nepřítele typu Islámského státu porazit, ale jen oslabit. Bez pozemní operace to nepůjde. Pozemní operace by přirozeně měla proběhnout ze strany místních vojsk z dané oblasti, například kurdských pašmergů. Samozřejmě, že tyto vojska by měla Evropa podporovat a operace je předem odsouzena k neúspěchu, pokud je naopak někdo, kdo se vydává za spojence bude namísto podpory sám bombardovat.

    Samozřejmě hovořím o Rusku. Nedělejme si iluze, že je na naší straně. Rusko si tam hraje vlastní hru s vlastními zájmy. Vstupem do konfliktu Putin jen připomíná, že se cítí být hybatelem dějin a jedním z vůdců těch nejdůležitějších mocností.

    VERDIKT: PRO VÁLKU S IS

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 5:00 pondělí 21. března 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      27
    • Trapas
      25
    • Sladký
      20
    • Haha
      16
    • Cože
      15
    • Tvl
      11