Kdo přijel oslavit Karla IV.? Princ Playboy nebo šlechtic, co se soudí s Českem

Na oslavy 700. výročí narození Karla IV. byli pozváni zástupci deseti evropských monarchií. Nakonec ale přijedou jen lucemburský velkovévoda Jindřich I., lichtenštejnský dědičný princ Alois a monacký kníže Albert II. Co jsou tihle evropští aristokrati vlastně zač?

Oslavy 700. výročí narození Karla IV. se zúčastní tři z deseti pozvaných státníků. Britská královna nepřijala pozvání kvůli svým oslavám. Španělský král zase musí řešit vnitrostátní potíže a ve Švédsku se šlechta raději zabývá čekáním na narození několika svých potomků.

Pojďme si tedy tři aristokraty, kteří zavítají uctít památku velké osobnosti, představit. Asi nejznámější je monacký kníže Albert II., kterému se předtím, než začal vést spořádaný rodinný život, přezdívalo Princ Playboy.

Kníže Albert II. si teď s manželkou Charlene užívá péči o dvojčata Jacquese a Gabriellu, než se ale usadil, skončilo v jeho náruči přes 200 žen. Aby ne, každá se už asi viděla, jak si díky jeho majetku - má v přepočtu asi 50 miliard korun - žijí jako v pohádce.

Nakonec si ale vybral bývalou jihoafrickou plavkyni.

Kníže Albert II. se s prezidentem na Pražském hradě setkal už minulý rok. Při té příležitosti se Zeman přiznal, že byl platonicky zamilovaný do Albertovy matky - herečky Grace Kelly.

Česku není úplně neznámý ale ani velkovévoda Jindřich I. lucemburský. Šlechtic naši zemi navštívil už v roce 2010, kdy přicestoval na pozvání prezidenta Václava Klause k příležitosti 700. výročí Lucemburků.

Velkovévoda je pilný jako včelka, s manželkou Marií Terezou Mestre má 5 dětí - syny Viléma, Felixe, Ludvíka a Sebastiana a jednu dceru. Také je známý především jako odpůrce eutanázie. V roce 2008 řekl, že odmítne ratifikovat zákon, který povoloval asistovanou sebevraždu. Zákon nakonec prošel i přes jeho odpor a Lucembursko se tak stala třetí zemí Evropské unie, kde je eutanázie legální.

Lucemburský velkovévoda Jindřich I. Česko navštívil už v roce 2010. Podíval se s manželkou i do Brna.

Dědičný princ Alois z Lichtenštejna je nejstarším synem Marie Kinské z Vchynic a Tetova - rodačky z Prahy, která žila až do roku 1945 s rodiči na zámku v Horažďovicích, má zájem o bývalá panství svého rodu na Moravě.

Lichtenštejnský dědičný princ Alois přijal pozvání prezidenta Miloše Zemana.

Šlechtic přijíždí navzdory tomu, že se Nadace knížete z Lichtenštejna (soukromá nadace, která spravuje část majetku lichtenštejnské knížecí rodiny, pozn. red.) soudí s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových o 600 hektarů lesa, které před Benešovými dekrety patřily Františkovi Josefu II. z Lichtenštejna.

Slavný evropský rod ale politiku a byznys nemíchá, a tak dědičnému princi nic nebrání, aby k nám s úsměvem přijel oslavovat velkého panovníka.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:32 neděle 11. září 2016. Anketa je uzavřena.

  • 11
  • 10
  • 10
  • 10
  • 7
  • 4